Mavi Lanet

Öykü Seçkisi’nde okumak için: https://oykuseckisi.com/mavi-lanet/“ŞİFACI!” diye öfkeyle gürledi kaptanın sesi. Önündeki çalışmaya dalmış olan genç adam, bu aksi herifin sürekli bağırıp çağırmasına alışkın olduğundan bu ani öfke patlamasına pek oralı olmasa da kamarasının ahşap kapısına aniden vuran yumruğun sesiyle sıçradı. Hem de öyle bir sıçradı ki neredeyse elinde tuttuğu ufak bir kapta bulunan sıvının olduğu gibi defterinin üzerine boşalmasına… (DEVAMI…)

Merhaba,

Çok yaygın olarak öyle sanılsa da dilimizde “tekrardan” diye bir kelime yok. Yalnızca “tekrar” olmalıydı.

Oldukça yaratıcı ve hoş bir isim :slight_smile:

Yanlışlık yok, ama zarfı asıl olması gereken yerde, yani fiilimsiden önce yazmak kulağa (ya da göze diyelim) daha doğru geliyor. “Genç şifacıyı sertçe omzundan ittirerek” hatta daha da iyisi “genç şifacıyı omzundan sertçe ittirerek”…

Şifacı bu noktaya kadar iyi biri gibi gözüküyordu, açıkçası bu çıkışını onun karakteriyle bağdaştıramadım.

“Hiç” ve “bile”, ikisinden biri fazla olmuş.

Diyaloglar oldukça başarılı ve gerçekçiydi. İsimleri de çok beğendiğimi söylemeliyim, fantastik bir öykü yazsaydım ben de aynen böyle isimler kullanmak isterdim. Çok daha bizden ve yaratıcı olmuş. Denizcilik terimleri ayrıca güzeldi, normalde bu alana aşina değilseniz güzel bir öykü yazmak için emek verip araştırdığınız belliydi.

Seçkideki ilk öykünüz olmasına rağmen yazmaya yeni başlamadığınız açık. Eğer başlayalı çok olmadıysa, ayrıca tebrik ederim. Buralarda okuduğum en iyi yazarlardan birisiniz.

Elinize sağlık, başka öykülerinizi de okumak dileğiyle.

Merhaba;

Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Belirttiğiniz hatalar ve tavsiyeleriniz kulağıma küpe. :slight_smile:

Şifacının o sert çıkışını o anki stresin baskısıyla verebileceği bir tepki olarak düşünmüştüm. Ama şöyle bir tekrar baktım ki haklısınız aslında. Karakterin genel profiline göre biraz fazla olmuş sanki. Bir daha buna da mutlaka dikkat edeceğim.

Yazmaya yeni başlamış sayılmam ama bu ilk Türkçe öyküm. Bu yüzden eleştirileriniz benim için ayrıca değerli. Beğenmiş olmanıza çok sevindim. Zamanınızı ayırıp okuduğunuz için de çok teşekkürler.

1 Beğeni