Maya Kitap Mitolojik Hikayeler Dizisi

okuyan bir kişi bile mi yok bu seriyi ya

1 Beğeni

Kitap elimde mevcut. İnanın daha okumaya fırsatım olmadı. Kitap içerisinden bir kaç foto atabilirim isterseniz.

2 Beğeni

Çok iyi olur hocam…

2 Beğeni

Andrew Lang’ın sayısız folklor ve masal kitabı var sanırım çoğunlukla onun eserlerini göreceğiz.

@Blackheart Önsözünde açıklamış.

Tanrıların hikâyesini, çok fazla sayıda okuma yaptıktan ve çok uzun süre düşündükten sonra zihnimde canlandığı şekliyle yazdım. Özellikle “Tanrıların Alacakaranlığı”nda olmak üzere, bazı bölümlerde Saemund’un Edda’sındaki şiirlerde yer alan sözcükler Dokuz Diyar içler kullanıldı. “Vala’nın Kehaneti”nin ve diğer kehanetlerin bir kısmını Odin’e söyletme özgürlüğünü kendimde gördüm, çünkü Edda’larda Odin, gelecekte gerçekleşecek her şeyi bilen tanrı olarak tasvir edilmiştir. Baldur’un hikâyesinde, Younger Edda’nın yazarı yerine Rydberg’i esas aldım. Rydberg, Younger Edda’nın yazarının birçok örnekte eski mitolojiden ayrıldığını, Baldur mitinde ise bu durumun özellikle göze çarptığını öne sürüyor. Ayrık hikâyelerden dramatik bir bütün yaratmak için bunları birleştirecek bazı bağlantılar kurmak, bazı karakterleri ise öne çıkarmak gerekiyordu. Esas karakter olarak Loki’yi seçtim. Rydberg tarafından betimlenen haliyle Thiassi de önemli bir rol oynuyor. Eski hikâyelerde bayağı ya da şiirsellikten uzak olan her şey dışarıda bırakıldı; dışarıda bırakılanlardan daha fazlasıysa hayal gücüm tarafından hikâyelere dahil edildi. Örneğin, “Odin Bilgelik İçin Mimir’e Gidiyor” isimli bölümün tek dayanağını, “Odin’in Rün Şarkısı”ndan alıntılanan dizeler oluşturuyor.

2 Beğeni

Okuduğum bir kitabı şu şekilde anlatmışım.

3 Beğeni

Teşekkür ederim …

1 Beğeni

Babil’de set olarak yüzde 50 indirim var.

https://www.babil.com/kitap/liste/maya-kitap-kampanyali-setler

2 Beğeni

%50 :slight_smile:

Özet

20 karakter

2 Beğeni

Yanlış rakama basmışım. :sweat_smile:

2 Beğeni
4 Beğeni

8 Beğeni
3 Beğeni
2 Beğeni

Yeni

3 Beğeni

Yeni

4 Beğeni

Yeni

4 Beğeni
3 Beğeni

Hawai mitleri dışında pek ilgimi çekmedi, acaba Aztek mitolojisi mi? Bu milletlerin mitolojilerini akademik kaynaklardan okumuştum. Paylaştığınız için teşekkürler.

Not: Türk mitolojisine yer vermezlerse olmaz, hatta ayrı bir seri yapmalılar Türk mitolojisini. Bir bu kadar kitap çıkar.

1 Beğeni