Mesleğinizden Memnun Musunuz? Forum Üyelerinin Meslekleri ve Kariyer Önerileri

Kendimce gezip görerek böyle bir düşünce noktasına vardım. Elbette farklı düşünceler, farklı arayışlar olabilir. Mühendis grubuna tavsiyem ise, Orta Avrupa özellikle Almanya tercih etmelerini tavsiye ederim. Herkes için hayırlısı. :slight_smile:

1 Beğeni

Hocam valla yurt dışında birçok iş kolu ve iş fırsatı var. İnsanlar oyun oynayarak 5k dolar kazanıyor. Adamın işi bu mesela.

Parayı görünce benim bile sıfırdan Hitit dili ve edebiyatı okuyasım geldi. :slight_smile: Yaktın bizi @epiryanu.

Abi yemin ederim, arkadaşla araştırdık hatta, 2200 kadar kelime var. Aslında 2 yıl kasılsa olur gibi :))

Tamam da success/failure oranını bilmiyoruz. Hitit dili edebiyatı okuyan kaç kişi işsiz, kaç kişi asgari ücretli, kaç kişi aylık 14k dolar alıyor? Sosyal bilimler okuyup yurt dışına başvuran kaç kişi kabul ediliyor? Oyun oynayarak para kazananlar kaç kişi, yıllardır buna kasıp sıfırı tüketenler ne kadar? Orta yaş krizimin ortasındayım, ahımı almayın lütfen :smiley:

7 Beğeni

Şöyle bir durum da var bence, abi bizler diyoruz ya ‘‘pizzacı da olsa giderim’’ ‘‘şunu temizlerim, bunu temizlerim’’. Abi toplum olarak o kadar özgüvensiz yetiştirildik ki, yurt dışında iyi işlere bizi almazlar düşüncesi var. Hep hayal kurarken pizzacılık, Uber sürücüsü olarak hayal ediyoruz.

1 Beğeni

Hocam simplyhired, indeed, receptix gibi iş sitelerine bakın vallahi kafayı yersiniz. :slight_smile:

1 Beğeni

Hocam ben de yazılım mühendisliği düşünüyorum (tabii kazanabilirsem) okuduğunuz bölüm hakkında ve iş bulma/çalışma şartları hakkında biraz daha bilgi verebilir misiniz? İnternetten biraz bilgi sahibi oldum bu konular hakkında ama yaşayan birinden de duymak isterim.

Valla hocam liseden, üniversite(ler)den ve hatta işyerlerimden arkadaşım/tanıdığım diyebileceğim neredeyse herkes şu an yurtdışında. Ben de gözlemlerimi aktarayım kısaca.

Arkadaşlarımın çoğu mühendis/doktor. Tek tük sosyal bilimlere kayan arkadaşlarım oldu. Amaç yurtdışına çıkmaksa en kolayı yazılım ve tıp, sonrasında diğer mühendislikler gibi görünüyor. Sosyal bilimlerden yürüyen arkadaşlarımdan henüz kalıcı olarak yerleşen olmadi (aşırı yüksek profilli okullarda -Harvard vs.- doktora vs. yapanlar var ama geri gelecekler gibi duruyor).

ABD vize konusunda çok zorluk cıkarıyor, İngiltere’de Hintli rekabeti çok çetin vaziyette diye duyuyorum. Ama Kanada pek çok arkadaşımın kolaylıkla gidip memnun kaldığı bir yer. Doktor arkadaşlar arasında konsensus Almanya’nın, mühendis arkadaşlar arasında konsensus Hollanda’nın en iyi seçenek olduğu yönünde. Akademide kalan arkadaşlarsa genelde lojmanlarindan çıkmıyor ve gördüğüm kadarıyla ülke bazinda bir konsensusları yok, daha çok okul bazında düşünüyorlar.

Hocam bunların ciddi bir meslek hedefi olabileceğini düşünmüyorum açıkçası. Bilet fiyatı bütün gençliğiniz olan piyangolar olarak görüyorum ben bunları.

ek: şunu da ekleyeyim Türkiye’de kalanlar arasında en çok parayı kazananlar sosyal bilimlere kayan arkadaşlar oldu tabi :roll_eyes:

2 Beğeni

Kararsız kalmış ya da soran birine ilk söylediğim meslek yazılım çünkü çağımızın en prestijli mesleklerinden birisi. Pandemi döneminde iş sıkıntısı yaşamayan ender mesleklerden. Önü apaçık. Maaşlar ortalama üstünde. Çalışma saatleri görece insani. Sosyal hakları yüksek. Yurt dışına gidebilmenin en kolay yollarından da birisi aynı zamanda(Bkz: @nefarrias_bredd).

Tabii, azımsanmayacak kadar rakip var. Özellikle iki kurs alan, “hello world” yazan kendini uzman sanıyor. O yüzden çok çalışmak ve kendini sürekli güncellemek gerekiyor.

6 Beğeni

Bu kısmı anlayamadım hocam.

Almanya ve Hollanda üzerine dedikleri noktalara katılıyorum. Amerika ve Kanada’da mühendislik alanında da çok rakip var. Çinli ve Hintli olarak. Ben Sosyal Bilimler’ciyim en temelde ve Kanada hem yaşam hem eğitim olarak bizim ülkemizde okuyan gençler için en ideal seçenek olarak duruyor.

Mühendis olan arkadaşlar var ise, Orta Avrupa ülkelerinde geçen sene 140 binin üzerinde iş ilanı açıkta kaldı. Ama şu da var, abi adamlar Türkiye görünce direkt eliyor yemin ederim. Benim çok yakın arkadaşım İTÜ mezunu yüksek de İTÜ. Siemens, Bosch, Vestel de çalıştı. 2. yılın sonunda ancak bir kabul aldı. Başvuruyordu, 20 dakika sonra reddedildi maili geliyordu. Şu an Liege’de yaşıyor çok da memnun.

Ha elbette yurt dışı da güllük gülistanlık değil. Ama emeğinin karşılığını alıyorsun ve bu karşılık da hayatını idame ettirme, sosyal olarak imkanlar sağlama konusunda hayli hayli yetiyor. En önemli şey de bu bence.

Peki hocam sizce bu mesleği başka bir alandan lisans eğitimi almış birisi icra edebilir mi? Kurslarla vs? “Madem bunu istiyordun neden başka bir şey okudun?” derseniz de şu aralar hangi bölümü istediğim konusunda epey kararsızım. Sayısal öğrencisiyim, sınava hazırlanıyorum. Mimarlık veya mühendislik istiyorum (bilgisayar, elektrik elektronik). Kafalar karışık. :smiley:

2 Beğeni

Ayriyeten, aramızda mimar arkadaşlar var mı? Mimarlık isteyenlere tavsiyeleriniz ne olur? Yurtdışı imkanları, geleceği, teknolojiyle olan yakınlığı vs. İnternette birçok video ve yazı var elbet ama forumdan birinden dinlemek daha iyi olur benim için.

Hocam milyonlarca kişi aynı oyunu oynuyor, bunların hatrı sayılır bir kısmı çok ciddi oynuyor, ve ortalama emeklilik yaşı 25 falan olan bir iş haline getirebilenlerin sayısı 50’yi asla geçmiyor.

Bence bu yüzden bu işe ciddi ciddi atılmak yılbaşı çekilişi için bilet alıp bütün ergenliğini/genç yetişkinliğini bedel olarak ödemekten farksız.

Özetle şanslı bir kaç kişi hayatını oyun oynayarak kazanır ama herhangi birine tavsiye edilebilecek bir yönü olduğunu kesinlikle düşünmüyorum.

Tabi bu benim fikrim.

4 Beğeni

Benim lisans işletme, demek ki oluyor. Tanıdığım en iyi yazılımcılardan birisi üniversite mezunu bile değil. Bir diğeri fizik bölümünü bırakıp bil. müh. başlamış. Şirkete aldığımız junior’lardan birisi otomotiv mezunu, dışarıdan eğitim almış ama en iyilerden olduğu için tercih ettik.

Diğer tüm mesleklerde olduğu gibi etiket seni bir yere kadar taşır. Kendine yatırım yaparsan hiçbir zaman dışarıda kalmazsın.

8 Beğeni

Tamam şimdi anladım :slight_smile: Hocam Localization Editor olarak geçiyor ve bu bir iş kolu. Oyunlarla aram olmadı hiç ama, ciddi anlamda açık var özellikle Turkish kısmında.

1 Beğeni

Çok açıklayıcı oldu, teşekkür ederim. İş insanın kendisinde bitiyor öyleyse.

2 Beğeni

Ha evet bu bahsettiğiniz ciddi bir meslek hahah.

Ama tabi seslendirme sanatçıları ne kadar film izleyerek para kazanıyorlarsa bu insanlar da o kadar oyun oynayarak para kazanıyor sayılır diye düşünüyorum.

3 Beğeni

Aynı şekilde bende umarım istediğimiz yeri kazanırız. :slight_smile:

@isos81 verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. :slight_smile:

2 Beğeni

Henüz 4 aylık bir hekimim. Fakülteye adım attığım günkü fikrim -bu iş bu ülkede yapılmaz- şeklindeydi. Hâlâ aynı şekilde düşünüyorum. Üzülerek söylüyorum pozitif bakabileceğim hiçbir yanı kalmadı. Her mezun olan 3 kişiden 2’si yurt dışına gitmek veya özele geçmek istiyor. Başta yakınlarım olmak üzere kimseye de tavsiye etmem. Gençliğinize yazık. Size öğretilen hiçbir şeyin doğru düzgün uygulanmadığı, sizi koruyan hiçbir kanunun olmadığı, şiddetin, cahilliğin, magandalığın ve mesleki mobbingin zirvede yaşandığı bir alan.

15 Beğeni