Metal Müziğe Nasıl Başladınız?

İlk nasıl metal müziği buldunuz? İlk dinlediğiniz grup, albümü ve şarkısı neydi? Yıllar öncesine bir yolculuk yapalım ve bu konuya dökelim. Benim başlangıcım şahsen diğer insanlardan bayağı farklı, şöyle oldu ben EU4 oynarken oyun yapımcıları Sabaton Pack diye bir müzik paketi oyuna eklemişlerdi. Sadece içinde Sabaton’dan müzikler vardı ve sadece Carolus Rex albümü vardı. Yani ben ilk olarak Sabaton’dan Carolus Rex albümünden Carolus Rex’i dinlemiştim daha sonra yine aynı albümden En Livstid i Krig adlı müziği duydum ve adamlar resmen beni büyüledi. Daha sonrasında arkadaşımın istekleri üzerine Rammstein dinlemeye başladım pek sevmesemde sadece radio yu dinlerim hala, Iron Maiden, Metallica, Alestorm falan diye gitti işte. Ya siz, siz nasıl tanıştınız Metal müzikle?

2 Likes

İlkokuldayken bir ağabeyim System of A Down dinletmişti oradan Korn, Rammstein, Linkin Park vs. yayıldım. Ondan sonra uzun bir süre müzik aramadım, etraftan kulağıma ne takıldıysa onu dinledim.

2-3 sene önce JoJo’nun etkisiyle Dio’yu keşfettim o da diğer popüler grupları denememe vesile oldu. O günden beri de hemen her gün listeme yeni bir şarkı eklerim.

3 Likes

Öncesinde rock türü şarkılar hep hoşuma gitmişti. Fakat;

Üniversiteye hazırlandığım sıralar dershaneden bir arkadaş Accept’in kasetini (o zamanlar kasetler vardı, CD falan yoktu :wink: ) vermişti; dinlediğim anda müziğin ritmine ve sertliğine vuruldum. Ardından Scorpions’un bir kasetini, onun ardından da Iron Maiden’ın kasetini aldım. Daha sonra Metallica ile tanıştım (vay anasını dedim adamlar benim istediğim müziği yapıyorlar).

Ve sonra Slayer, Over Kill, Sepultura, Testament, Helstar, Kreator, Nirvana vs derken bugünlere geldik işte…

5 Likes

80’li yıllarda pop dinlerdim. Sonra ufaktan Bon Jovi, Scorpions gibi hard rock grupları dinlemeye başladım. Sonra Metallica’nın One ve Iron Maiden’in Flight of Icarus şarkıları ile beraber metal dinlemeye başladım. Kreator, Sepultura, Pantera, Manowar, Slayer, Megadeth ve diğerleri geldi. Rotting Christ, Cradle of Filth, Tiamat, Moonspell, Dimmu Borgir…

2 Likes

Manowar’ı yazmayı unutum… Çok severim…

Şöyle diyordu Kings of Metal adlı şarkılarında:

Other bands play Manowar kill :wink: Vay be, gençlik zamanları işte:

3 Likes

90’lı yıllarda bir radyo programı hazırlayıp sunuyordum, Manowar’ı her dinlettiğimde bu sloganı mutlaka söylerdim :slight_smile:

2 Likes

Korsan iki kasetle, sadece kapaklarını merak etmemle başladım. Senesini hatırlamıyorum çok oldu.
Seyyar satıcıdan almıştım.
Başlangıç albumlerine bak Metallica - Master of Puppets ve Ride The Lightning.

4 Likes

Geçen sene uzun zamandır baslamak istediğim Rock müzıge Pink Floyd’un Anthoer Brick In the wall şarkısı ile başladım. Sonra forumda rock seven arkadaşlarla tanısınca led Zepplin dinlemete başladım sonra Quuen,Deep Purple… derken artık metal müzıgede el atmanın zamanı geldim dedim. Ilk dinlediğimde hiç sevmedim metali bu ne lan saf grültü bu dedim. Ama yinede pes etmedim denemeye devam ettim. Çunkü metal müziğin siyasi ve politik gòndermeleri beni etkilemişti. Neyse sonra baktim yok ben metal dinleyemiyorum Rock Müziğer geri dondüm. Bu analtıklarım geçen sene mayiş ayı ile Eylül ayını kapsıyor. Sonra Ne olduysa metale yeniden dönme kararı aldım ve kasım ayında destek bulmak için Metal Müzik Sevenler Cemiyeti başlığını açtim tabi adı önce Metal Müzik Grupları idi sonra baktım forumda metali seven insan sayisi çok başliğin ismini değistirdim. Iste forumdaki insanların yardımiyla metal muzigi sevdim. Her ne kadar başliği kasim ayinda açsamda metali düzenli ocak şubat gibi dinlemeye başladım. Sebebi ise Iron Maiden’in Hallowed By Name sarkisi ile Mettalicanın Justic a for all şarkilarını altyazili dinleyip hayran kalmamdı.

En sevdiğim sarkilar: Alison Hell, The Remmber Fallen, Masster Of Puptes, Tornado Souls, Hangar 18, postmortem…

4 Likes

kalemle-kaset

Önce böyle başladım. Metallica Black Album başlangıcımdır. Sepultura Roots albümü çok değişik hisler uyandırmıştı bende. Ama o günlerde de bugünlerde de müzik konusunda hiç bir değişiklik olmadı bende. Sabahları işe giderken bi gün kulaklıktan Metallica S&M konserinden No Leaf Clover dinliyorsam ertesi sabah Müslüm Gürses’den Yıllar Utansın da dinleyebiliyorum.

3 Likes

Metal’in güzelliği her soydan, her düzeyden, her katmandan, her inançtan, her kültürden insanları bir potada eritebilmesi, onları adeta tek vücut durumuna getirebilmesidir bence…

Manowar’ın şu konserine bir bakın. Dinleyiciler içinde Türk’ünden Yunanlı’sına, İngiliz’inden Japon’una, Rus’undan bilmem nelisine kadar herkes var… Bir yanda ay yıldızlı, bir yanda haçlı bayraklar… Bir yanda esmer, bir yanda çekik gözlü, bir yanda sarışın insanlar… Ve bu insanların inancından soyuna, dilinden kültürüne kadar her şeyleri farklı kökten geliyor… Ama Manowar’ın Warriors of The World’unu dinlerken bir bütün olmuşlar, yek vücut halde dağıtıyorlar kederlerini… Ve isyanlarını dışa vuruyorlar…

Ben yaşamım boyunca bu duyguyu iki ortamda yaşadım: Biri metal konserlerinde, biri de Fenerbahçe maçlarında…

4 Likes

Seneyi hatırlamasamda ben küçük bir yaştayken evimize ilk bilgisayar alınmıştı. O zamana kadar müzik dinlemeyi sevmeyen ben bir şekilde Rammstein’ı keşfetmiştim. İlk dinlediğim şarkısıysa yanılmıyorsam Engel’di ve sonrası çorap söküğü gibi gelmişti. Çok fazla brutal vokal kullanan grupları ise hiçbir zaman sevemedim.

Metal müziği keşfetmem aynı zamanda rock ve punk gibi diğer türlere de açılmamı sağladı. Ama özellikle Supernatural’ın klasik rock’a aşık olmamı sağlamasını göz ardı edemem. Ergenliğimin doruklarındayken çok pis My Chemical Romance fanı olsam da (hala çok seviyorum) metal dinlemeye hep devam ettim. Şimdilerde rock’ı daha çok tercih ediyorum sanırım.

1 Like

Benim metal müziğe başlayışım çok saçma. Rock zaten hep dinliyordum ama metal müzik dinlememiştim. Ortaokulda bir arkadaşım Slipknot dinliyordu kızda afişleri falan vardı grubun ben gördükçe ürküyordum. Hele o çivili kafa neyin nesiydi öyle. Katil mi kızım bunlar diyordum sonra metal müzikten öyle soğudum. :smiley: Liseye geçince metalci arkadaşlarım oldu ve ben tüm metal gruplarını sayko zannettiğim için dinlemiyordum, o arkadaşlarımdan biri Slipknot ne ya o da grup mu dedi başlattı bana Megadeth, Dream Theater, Manowar, Blind Guardian falan dinletmeye. Bayağı bir grup dinletti denetti hangi tarzı seviyorum falan diye o gün bugündür metal müzik dinlemeye başladım. Rammstein’ın da albüm kapaklarını ve Benzin şarkısının klibini ilk kez Dream TV de gece gece görünce bu ne ya olmuştum ama severim kendilerini :smiley:

3 Likes

Tüm yazıyı yüzümde küçük bir tebessümle okudum, Teşekkür ediyorum yazı için :smiley:

1 Like

Yazarken açtım yandan Rammstein-Sonne bayadır dinlemiyordum, ne demek :smiley:

1 Like

Lise-Murat Göğebakan, yaş 19 Kadıköy Akmar pasajı Metallica And Justice for All albümü ve 12 yıl boyunca bilimum trash, groove, heavy ve melodik death grupları. Biraz kısa oldu ama anahtar kelimeler bunlar. :grinning:

4 Likes

Ortaokulda Metallica’nın Turn The Page coverı ile karşılaştım ve çok sevdim, ardından diğer şarkılarını keşfetmeye başladım Die Die My Darling, Unforgiven, Enter Sandman ve For Whom The Bell Tolls. Aynı dönemde de Linkin Park’ı keşfettim. Lisenin başında Three Days Grace, Bon Jovi ardından rock hayranı olurken farklı metal şarkılar duymaya başladım arkadaşlarımdan. Ve Rammstein’ı keşfettim müthiş bir müzik zevkiydi, Du Hast’ı lisede öğle aralarında bangır bangır dinlerdik. Yine Avenged Sevenfold, Skillet, Starset, Halestorm dinlerdim ama çok bayılarak dinlediğim gruplar değildi. Asıl Metal ile haşır neşirliğim üniversitede Epica’yı ve senfonik metali keşfetmem ile oluştu. Klasik orkestra+ metal oluşumu en sevdiğim birleşimlerden oldu. Epica, Kamelot, Haggard, Xandria dinlerim. Ancak şu anda metal ile aram açık çünkü Queen’e MJ’e ABBA’ya Frank Sinatra’ya Pink Floyd’a döndü ilgim tekrardan.

1 Like