Metro 2033 Filmi İptal Edildi

Kayıp Rıhtım'da tamamını okumak için: Metro 2033 Filmi İptal Edildi – Kayıp Rıhtım

image

Dmitry Glukhovsky, kitabına sadık kalmayıp Amerikanlaştırdıkları için Metro 2033 filmini iptal ettirdi. (DEVAMI…)

10 Beğeni

Şu adamın yaptığını herkes yapmalı ne saçma iş yaw rusyada geçen bir olayı nasıl gidipte amerikada oluyormuş gibi millete kalalamaya çalışmışlar. Demek ki neymiş herşey amerikan propagandası içinmiş zaten hollywood büyük bir çöküşe gidiyor bu sayade artık film sektörü biraz rahatlar ve gerçekten artık iyi filimler görürüz.

2 Beğeni

Keşke her yazar böyle sahip çıksa eserine.

1 Beğeni

adam doğru söylüyor! iyi ki iptal etmiş.

1 Beğeni

Oyunun filmiymiş, kitap uyarlamasıymış vs. bunlar artık geride kaldı.

Günümüzde çoğunluk tarafından tanınan bilinen bir eserin sadece ve sadece bu popüleritesinden yararlanmak için hakları alınıyor. Kimsenin “uyarlama” yapmak gibi bir amacı yok. Bunun en alenen yapılan yakın dönem örneği olarak Haunting of Hill House gösteirlebilir.

Bu da eğer yapılsaydı içinde bolca “Hey Josh kaldır kıçınıda haklayalım şu kahrolası yaratıkları, doğumgünü partisine hazır mısınız sizi aşağılık yaratıklar?” gibi diyaloglar bulunan, cesur ve korkusuz amerikalıların her zoruluğun altından kalkabileceğini anlatan yalak hollywood filmlerinden olacaktı. Başka türlüsünü beklemek hata olur. “Captain Motherfucking Montag” hala kulaklarımda yankılanır. Keşke izlemeseydim.

İyiki iptal edilmiş…

5 Beğeni

Kah kah kah kah …

Helal olsun, Dmitry Glukhovsky Abime. Witcher’da da aynisini görmek isterdim dogrusu.

Old boy filminin orijinaline bakmayip amerikan versiyonu ile tekrar beyaz perdeye amerikanlastirilmis sekilde koymalari “yok artik” dedirtmisti bana. Nasil bir nesle kapiyorlarsa artik kendilerine göre, sözde yabanci filmleri izleyemiyorlar.

1 Beğeni

Keşke aynı hassasiyet Stephen King’de de olsa… (bkz Kara Kule) Adam kendi eserlerini değil kendi popülaritesini düşünüyor yalnızca.

3 Beğeni

Açıkçası bu davranış bende Metro serisini okuma isteği uyandırdı - okunacak bir sürü seri var. Bir yazarın eserlerine bu kadar güvenmesi takdire şayan.

1 Beğeni

Oyunlarıda süper heleki karanlık sessiz sahneleri çok ürperticiydi.

Büyük mesele, takdir edilir cinsinden hem de. Çok az kişi Hollywood’un verdiği bu parayı reddedip böyle bir şey diyebilirdi. Haklı mı? Sonuna dek.

Ancak, açık konuşmak gerekirse Hollywood’un bu davranışını da salt şımarıklık olarak görmüyorum. Hollywood’un birinci pazarı Amerikan halkıdır, Amerikan halkına hitap eder ve Amerikan halkının hislerini ifade etmeye yöneliktir. Zira bunu idare edenler Amerikanlar ve “Uluslararası filmler enstitüsü” olarak görmemek lazım. Adamlar önce Amerikanlara pazarlıyor, sonra yurt dışına. Bunda yanlış bir şey yok.

Şimdi şunu düşünün, bu filmi Bollywood çekse hakkını verir miydi? Bollywood’un kendisine özgü bir tarzı, bir yaklaşımı var. Hollywood da öyle. Bu kitabın hakkını en iyi Ruslar verebilir, zira Moskova’da yaşamak nedir, Nazilerle Komünistlerin savaşı ne his uyandırır ve yazar bunu yazarken okuyucuda hangi hisleri çağrıştırmak istiyordu bunu en iyi kendi kültüründen insanlar anlayabilir. Amerikanlar için Naziler de Komünistler de kendisine olsa olsa dolaylı yoldan etki etmiş, ancak tarih kitaplarından okudukları taraflardır. Onlar için bir his uyandırmaz, bahsi geçen canavarlar gibi sığ bir şekilde görebilirler ancak. Nazi saldırılarını ve Komünizm’i de yaşayanlar Rus milletidir, bu yüzden filmin o kültürden yaşayanlar tarafından çekilmesi daha doğru olacaktır.

2 Beğeni

Adamlar tarafsız film çekemiyorlar 200 yıllık geçmişleri var, dersin on bin yıldır medeniyet sürmüşler. Uzaylılar bile Amerikalı neredeyse.

1 Beğeni

Sai King’de bu iş tersine işler. Stanley Kubrick’in Shining’ini beğenmeyip kendi bir tane çektirmişti yanlış hatırlamıyorsam. Ahududulardan ahududu beğendirmişlerdi, sokacak yer dipleri bulamamışlardı o filmi.

Sen kalk o kadar abuk sabuk uyarlama filmin yapılırken tepkini Kubrick’e göster.

Adamın eseri ile ilgili duruşu çok güzel. Güzel de…

…Sen filmini Amerikalı’ya yaptırırsan o da Amerikanca yapar. Bizim “olm var ya bizim tarihimize holivut bi el atsa ne cevherler var aslında” geyiğimiz gibi olmuyor o işler. "300"de Amerikan espirileri yapan Amerikalı bir Leonidas, "Dracula Untold"da halk kahramanı, Amerikalı bir Vlad Tepes izlersin. Germen masalları Amerikanca dinlersin. Danimarkalı, “Valhalla Rising” gibi alt metin manyağı bir film yapar ama Odin’i, Thor’u MCU’dan öğrenirsin. O pis kokulu, iri yarı, yaralı, kirli, kalın kafalı Thor oluverir sana Captain America’nın yılışık yancısı.

Amerikalı’nın filmini Amerikalı’ya çekmesi de çok normal zaten. Popüler olması global olması anlamına gelmiyor. Garip olan Amerikan olmayanın Amerikan’dan tarafsızlık beklentisi. Biz de tarihi filmler çektik zamanında. Sonuçlar ortada. İstediğin gibi olsun istiyorsan kendin yapacaksın. Başka yolu yok. El kamerasıyla sete girmeyeceksin.

1 Beğeni