Metro Serisi Hakkında

Ne düşünüyorsunuz? İlk ve son kitap beğenilmiş ancak 2. kitap vasat bulunmuş sanırım.
Oyunlarını beğenen ama yeterli derinliği bulamayan biri olarak seriye başlamak istiyorum, tavsiyelerinizi bekliyorum

Metro genel itibariyle sevdiğim post apokaliptik bir seri.

1. Kitap çok güzel
  2. Kitap rezillik
  3. Kitap çok güzel şeklinde bir ivmesi var.

1 ile 3. kitabın ana karakteri de zaten 2. kitapta yok ve 2. kitabın konuyla da önemli bir bağlantısı yok.

Ben bu seriyi okuyacak arkadaşlara bu yüzden 1. ve 3. kitabı okumalarını 2. kitabı satın dahi almamalarını tavsiye ediyorum.

3 Beğeni

İlk kitap çok güzeldi oyunu oynadıktan sonra merak sarıp okumuştum ve olayları bilmeme rağmen zevkle okudum. Ancak oyunu kitabı kadar hatta bir nebze daha başarılı olan nadir kitaplardan. Aslında bu kitabı kötü olduğu için değil oyunu çok iyi olduğu için böyle. Oyun hem kurguyu güzel yapmış hem öyküyü güzel anlatmış.

İkinci kitap oyunun aksine yine Artyom’u anlatmadığı için üzmüştü beni başta sonra belki bu da güzel olur dedim ama güzel değildi. Öykünün kendisi güzel değildi yani. Serinin çok hastası olduysanız okuyun ama iyi bir öykü okuyayım diyorsanız okumayın. 3. kitabı henüz okumadım ama Exodus’tan önce okuyacağım sanırım. Kendimi gazlıyorum resmen. :smiley:

1 Beğeni

Bu tavsiyeye uyayım ben öyleyse. İlk kitap öyle ahım şahım değildi ama harika bir atmosfer barındırıyordu içinde. 2. Kitap hayal kırıklığı yaratıyorsa atlamak en iyisi.

1 Beğeni

Zaten e-kitap olarak okuyacaktım, konuyla bir alakası yoksa 2.kitabı atlayayım öyleyse, teşekkürler

1 Beğeni

Metro 2033 (kitap) —> Metro 2033 (oyun) —> Metro 2034 —> Metro: Last Light —> Metro 2035 —> Metro: Exodus

Seri içindeki en iyi kitap olan Metro 2035’i okurken “Ee, bu kim ya?” dememek istiyorsanız, kötü de olsa Metro 2034’ü okuyun. Yoksa Metro 2035’ten alacağınız hazzı muazzam boyutlarda olmasa da kırpmış olursunuz.

1 Beğeni

Ama birde şu var; 2034 ü okuyup 2035’e başlayacak cesareti kaybetmek :slight_smile:

Burada dediğim gibi, bana kalırsa Metro 2035’in ilk cümlesini okuyan o cesareti kaybetmiş olsa dahi tekrardan kazanır.

1 Beğeni

Dmitry reis sana en sevmediği kitabının hangisi olduğunu söylemişti. 2035’i sanırım eksik veya yeterli bulmadım demişti öyle hatırlıyorum.

Yok, direkt olarak “2034 diğer kitaplara kıyasla biraz daha farklı, hatta zayıf, neden?” demiştim, o da özet olarak “kendimi tekrar etmekten çekinen biriyim, yeni bir şey denedim, ama buna hazır değildim, fakat 2035 için uzun süre dolmayı bekledim.” demişti. Yazara kitabının dandik olduğunu söyledikten sonra kendisinin de bunu kabul etmesi benim kâseyi hafiften kaldırmıştı, yalan yok xD

Her neyse, geyik bir yana, Metro 2035 kelimenin tam anlamıyla kusursuz bir roman. Hele hele politik altyapılı kitapları beğeniyorsanız. Böyle deyince de sıkıcı sanmayın, bitmek tükenmek bilmeyen bir ekşın var. 2034’ü en ağır şekilde eleştiren benimdir muhtemelen, fakat 2035’in hazzını bütünüyle almak için okuyun. İsterseniz atlayarak okuyun, isterseniz çok yoğunlaşmadan okuyun, ama genel olarak bi’ fikriniz olsun, özellikle karakterlerle ilgili.

3 Beğeni

bilemiyorum ki … şu tarihçi dayı ile geneleve düşen kızın hikayesini bilmek ne derece önemli…

Çevremde 2034 yüzünden kitaptan soğuyup 2035’in yüzüne dahi bakmayan arkadaşlarım var. Hatta muhtemelen @Ishamael 'de 2034 yüzünden son kitaba henüz başlamamıştır diye düşünüyorum.

O yüzden ben yine görüşümü tekrarlıyayım: Metro 2034 zaman , para ve kağıt israfıdır. Metro 2034 pişmanlıktır :slight_smile:

1 Beğeni

Konuyu hortlatmak istiyorum çünkü elimdeki kitap bitince hemen bu seriye başlayacağım.

Ben şimdi 2033’ü bitirdim ama işin aslı çok da sevmedim. Oyunları biraz daha geniş içerikli olsa oyunu bin kat daha güzelmiş derdim. Arytrom’la maceralara atılmak ve farklı farklı felsefeler, insan tiplerini görmek çok güzeldi. Ama bilmiyorum çok derin bir şekilde şu Karaderililer nedir ne değildir öğrenmek istiyordum. Son 2 sayfada mı ne bahsediliyordu azıcık. Bilmiyorum ya diğerleri elimde ama okumakta kararsızım. Büyük ihtimalle diğer okumak istediklerim biter de elimde kalmazsa okurum.

Okuduğum en iyi serilerden bir ben çok beğenmiştim gerek kıyamet sonrası dünya ortamı, insan ilişkileri ve siyasi olaylar cuk diye oturmuştu. Ayrıca kitabın finali MÜKEMMELDİ. İşte seri böyle bitirilir bol bol ters köşe ile.

Tek cilt olan baskıyı gördüm bugün. Biraz inceledim ve açıkçası ilgimi çekti. Oyunları oynamamış olmam büyük bir kayıp olur mu? Okuma listeme eklemeli miyim?

Oyunlar kitaptan uyarlama zaten. Sıkıntı çekeceğinizi sanmıyorum.

1 Beğeni

Çok teşekkür ederim. Listeye eklendi. :+1:t2:

1 Beğeni

Kutulu şekilde almak mı daha mantıklı, tek kitap şeklinde olanı almak mı? Tek kitap olan 10Tl daha pahalı.

Tek kitapta ekstra bir bölüm varmış ama hangi olaylar geçiyor ne anlatıyor deyip değmez mi bilmiyorum. Üç kitap şeklinde okumuştum ben.

1 Beğeni

Bugün bu seriyi bitirmiş birisi olarak kesinlikle tavsiye ederim. Bazı kişiler 2. kitap hakkında olumsuz eleştirilerde bulunuyor ama hiç de öyle değil. Tüm kitaplar gerçekten çok iyi kurgulanmış ve yazarın yarattığı o Dünya’yı hissediyorsunuz. Ben okumadan önce bu kadar beğeneceğimi düşünmüyordum, beklentim düşüktü ama kesinlikle fazlasını aldım.

2 Beğeni