Mezopotamya Edebiyatı (Hasan Ali Yücel Klasikleri)

İş Bankası Kültür Yayınları’nda normalde böyle bir dizi veya alt tür yok ama Mezopotamya’ya merak salanlara kolaylık olsun diye ben kendim oluşturdum.

Mezopotamya Medeniyeti’ne dahil olan diller Sümerce, Akkadca, Asurca ve Babilce’dir (Ayrıyeten Mezopotamya Medeniyeti’ne dahil olan Elamlılar var ama bunlar diğer dört kavme göre daha düşük profilli oldukları için ve henüz Elamca tabletler bildiğim kadarıyla Türkçe’ye çevrilmediği için Mezopotamya Edebiyatı’na dahiil etmedim.). Bu dillerde yer alan kitaplar kendi dillerine ait edebiyat başlığı altında da toplanabilir ama Sümerce dışında yazılan dildeki kitaplarda, kitapların hangi edebiyata ait olduğunu ancak uzmanlar karar verebilir. Mesela Gılgamış Destanı ilk kez Sümerce yazılıyor ama günümüze orijinal Sümerce versiyonu değil de Akkadca versiyonu ulaşıyor, dolayısıyla kitap Akkadca’dan çevriliyor. Aynı zamanda iki dille yazılan kitaplar var.Tüm bu sebeplerle bu kitapları Mezopotamya Edebiyatı ana başlığında topladım. Kitapları HAY Klasikleri’nde yayınlanma tarihine göre sıraladım.

ÇIKAN KİTAPLAR

1. Gılgamış Destanı

2. Bâbil Yaratılış Destanı –Enuma Eliş-

3. Sümer Kral Destanları – Enmerkar – Lugalbanda

4. Babil Hemeroloji Serisi-Uğurlu ve Uğursuz Günler Takvimi

5. Gılgamış Hikayeleri

KİTAP KAPAKLARI

15 Beğeni