Mitoloji ile İlgili Sohbetler

Çok güzel bir başlık olmuş. Bol bol sohbet edilmesi dileğiyle. Mitolojiye çok üst düzey denilircesine hakim olmasam bile, bildiklerimi paylaşmaktan ve yeni şeyler öğrenmekten keyif alacağım kesin.

1 Beğeni

Ben yeni başlayanlar için değil de hali hazırda iyi kötü farklı mitolojilere hakim olanlar için popüler mitoloji kitaplarına alternatif teşkil edecek iki kitap önerebilirim. (İki kitabın açıklamasını da bu foruma yazmıştım, kopyala-yapıştır yapıyorum.)

Birincisi Joseph Campbell’ın Kahramanın Sonsuz Yolculuğu ;

Kısaca değinmek gerekirse

Kahramanın sonsuz yolculuğu, çeşitli mitlerden günümüze kadar ulaşmış olan hikayeleri psikanalitik açıdan irdeleyerek, bu hikayelerin arasındaki benzerlerliklere değiniyor. Çok farklı dönemlerde çok farklı şekillerde anlatılan bu mistik kahramanların yolculuklarının, Freud ve Jung gibi bilim insanlarının öğretileri çerçevesinden bakıldığında temelde aynı psikoloji üzerinden, aynı çember içinde ilerlediğini anlatmakta. Bildiğimiz popüler mitoloji kitapları kadar anlaması kolay bir kitap kesinlikle değil. Kitabı okumadan önce farklı mitolojiler ve psikoloji konusunda iyi-kötü belli bir bilgi birikimine sahip olmak gerekiyor.

İkincisi C. W. Ceram Tanrılar Mezarlar ve Bilginler ;

Bu kadar mit günümüze nasıl ulaşmış? Bunları kim, nerede, nasıl bulup çıkarmış? Günümüz dillerine tercümeleri nasıl yapılmış? diye merak ettiğim bir zamanda araştırıp buldum bu kitabı. Aslında tam da bu soruların cevaplarını barındıran güzel bir arkeoloji kitabı.

Kitap genel olarak

Antik çağlarda hüküm sürmüş kadim uygarlıkların kalıntılarının gün yüzüne çıkma hikayelerini anlatıyor. Bir yandan antik döneme ışık tutarken bir yandan da günümüze ulaşan kalıntılar hakkında bilgiler veriyor. Bu önemli keşiflere imza atan arkeologların hayatlarından önemli kesitler, yer yer hafif romanlaştırılarak sıkmayan bir dille aktarılmış.

Troya’yı ararken işten anlamadığı için bir çok önemli kalıntıya geri dönüşü olmayan zararlar vermiş olan Schliemann’ı haklı çıkarılıp aklamaya çalışması veya bulduğu tarihi eseleri kendi ülkesine kaçıran bilim insanlarına düzülen methiyelerin dozajının kaçması, okurken canımı sıkan noktalardan bazılarıydı. (Gerçi an itibarı ile İŞİD denen vahşi yaratık topluluğu, ortadoğudaki antik uygarlıklardan kalan eserleri “put” diyerek yok etmekte olduğundan, o eserler zamanında Londra’ya, Paris’e veya Berlin’e getirilmeyip orda kalsaydı, hiçbirinin günümüze kadar ulaşamayacağı gerçeğini de göz önünde bulundurmak gerek.)

Ayrıca bu kalıntıların bulunduğu coğrafyalarda yaşayan insanların (ki malum çoğu ortadoğu yerlisi olan insanlar) kitabın başından sonuna kadar, bağnaz, cahil, para ile satın alabileceğiniz kişiliksiz insanlar olarak genellendirilmesi hiç hoşuma gitmedi. Arkeologlar keşif yaptıkları coğrafyalarda yerlilerinin bu bağnazlıklarına mutalaka maruz kalmışlardır. Sonuçta o kadar paha biçilemez eser öpücükle değil yerlilere verilen rüşvetlerle avrupaya kaçırıldı tabiki, ona birşey demiyorum fakat bu durumun alenen tüm coğrafyanın insanına genellenip kitabın başından sonuna kadar okuyucuya empoze edilmeye çalışılması hoş değil.

Kitap ilk baskısını 1949 yılında, tam 70 sene önce yaptığı için bazı bilgiler haliyle günümüzde edindiğimiz yeni bilgiler ışığında eski ve yanlış kalmış fakat kitabın son edisyonlarında bu eski bilgiler gözden geçirilip baştan düzenlenmiş. Böylece yanlış bilgiler edinmeniz minimuma indirgenmiş.

5 Beğeni

Açıkçası bana Batı’dan gına gelmedi ( hiçbir zaman da gelmez) ama Doğu ve Mısır mitolojileriyle ilgili hafif hikaye tarzı kitap önerebilecek var mi? PDF olarak bulmam mümkünse İngilizce de olur.

Türk mitolojisi okuyacaksanız Bahaeddin Ögel ve Yaşar Çoruhlu’yu önerebilirim.

3 Beğeni

Sanırım Türkçe’de bulabileceğiniz en iyi mısır mitolojisi kitabı olabilir.

Mısır tarihi konusunda Erik Hornung’un kitaplarına bakabilirsiniz. Kabalcının bastığı üç ya da dört kitaplık bir mısır serisi vardı ama ilk kitap harici bulmak zor. Onlara da ingilizce bakabilirsiniz.

Tanrı ve tanrıçalar konusunda alfanın https://www.idefix.com/Kitap/Eski-Misirin-Butun-Tanri-Ve-Tanricalari/Din-Mitoloji/Mitoloji-Efsane/urunno=0000000720571 bu kitabına bakabilirsiniz. (keşke bu kitapları ödünç vermeyi erken bırakmış olsaydım da hala elimde olsalardı…)
Maya’nın Antik Mısır kitabını okumadım ama https://www.idefix.com/Kitap/Misir-Mitleri/George-Hart/Din-Mitoloji/Mitoloji-Efsane/urunno=0000000351470 bunu okumuştum. Yaratılıştan başlayarak anlatıyor.

Bu video serisini mitoloji soran herkese tavsiye edeceğim sanırım. Gerek seslendirme gerekse seçtiği hikayeler konusunda kendini sevdiriyor. :slight_smile:

5 Beğeni

Ben de Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. Nevzat Kaya’nın Youtube kanalını paylaşayım. Konu ile bir miktar ilgili olduğunu düşünüyorum.

Şu oynatma listesini baştan izleyerek yavaş yavaş Eldritch Truth’a hakim olmanız mümkün…

https://www.youtube.com/playlist?list=PLRxPRf7LrGo7hUQG3AYpvtbu_3iejiiU9

Onun dışında Sinemitoloji oynatma listesi de son derece sağlam. Hatta izlediğiniz film varsa, ilk olarak buradan bir videoya bakıp kanalın size hitap edip etmediğini anlayabilirsiniz.

Bu da bonus olsun:

Maya Kitap’ın Antik Mısır’ı hikaye olarak anlatıyor ama tüm kitap o şekilde. Yine de seri içerisindeki en doyurucu bulduğum kitaptı ve önemli mitleri çok akılda kalıcı bir şekilde anlatıyordu. Başlangıç olarak yeterliydi yani.
Bir de Maya Kitap anlam veremesem de diğer mitoloji serisine de Mısır Mitolojisi isimli bir kitap eklemiş. Tahminimce yine başlangıç seviyesindedir.
Sonra Say’dan Mısır Mitolojisi okudum. Daha kapsamlı ve ayrıntılıydı. Gerçekten etkilenerek okumuştum ve bol bol bilgi içerikliydi. Başta Mısır tarihinden gerekli bilgileri de veriyordu sanırım. Ayrıca mitlerin anlamlarını da açıklıyor. Bu kitabı içindekiler kısmını da uygun bulduğum için tercih etmiştim. (Kitapyurdu’ndan içindekilere bakabilirsiniz.)
Dediğim iki kitap da her ne kadar büyük boyut olmayıp renkli içerikler sahip olmasa da konuya yardımcı siyah beyaz harita, resim ve fotoğraflara yer veriyor.
Ayrıca @Ozgur’nin önerdiği Eski Mısır’ın Bütün Tanrı ve Tanrıçaları kitabının İngilizce PDF’si de mevcut, onu da eklemiş olayım.
Bu arada yine @Ozgur Say Yayınları’ndaki kitabı ilk olarak paylaşmış. Şimdi fark ettim. Tescillenmiş oldu kitabın kalitesi :sweat_smile:.

4 Beğeni

Bu başlıkla mitolojiye ısınır mıyım bilmiyorum, bekleyip göreceğiz… Mitoloji sevmiyorum diye bir şey demiyorum. Zaman zaman kendi adımı bile unutabilen biri olarak yıllardır mitolojik içeriklerin etkisiyle çat pat bir şeyler biliyorum ama sadece isim olarak aşinayım. Kim kimin çocuğu, hangisi yarı, hangisi ana tanrı bilmiyorum. Hatta mitleri ayırt bile edemem. Ne zaman mitolojiyle alakalı bir şeyler okusam beynim infilak eder ve korkunç sıkılırım. Sürekli isim curcunası okuyormuşum gibi hissederim. İsim hafızam da korkunçtan ötedir. Birisinin adına alışmam zaman alır. Hatta adı “Mahmut” ise sadece “M” harfi aklımda kalır. Bu sebeplerden dolayı içim sıkılıyor. Örneğin;

Bu cümle hem beni yoruyor hem de kör ediyor. Kör etmesinin sebebi mesaj sahibinin @Ozgur olması tabii. Kendisi bir mitoloji çılgını olduğundan gerek hevesli yazması gerekse her zamanki hataları sebebiyle beni daha da darlamaktadır. (Sataşmasam olmazdı, sevgiler. :buyucu: )

6 Beğeni

Herkese merhaba. Çok güzel bir başlık olmuş. Mitolojiye ilgi duyan biri olarak çok girip çıkacağım bir başlık olacak gibi. Ben de yaptığım araştırmalarda ön bilgi kaynağı olarak Özhan Öztürk’ün Dünya Mitolojisi’ni kullanıyorum.

0000000711553-1

1 Beğeni

Tavsiye için teşekkürler. Kızım daha ufak, erken yani. :slight_smile: Güzel kaynaklar önermiş herkes. Ama hiç unutmadığım lise felsefe hocamızın Yunan mitolojisini içinde çok ağır sapkınlıklar bulundurduğu gerekçesiyle şiddetle eleştirmesi idi. Tabi bu dediğim 15 sene öncesi için. Hey gidi günler, ne tartışmalar dönerdi sınıfta. :smiley:

1 Beğeni

Mitolojik soyağaçları

Çok sevmiştim bu çizimleri. :slight_smile:

10 Beğeni

Doğru söze ne denir :sweat_smile:

10 Beğeni

1-2 gün içinde buraya elimde olan veya listeme aldığım mitoloji kitaplarını açıklayarak kendimce bir liste oluşturmak istiyorum. Bir de mitoloji ile ilgili "internet meme"lerini bilmeyenlere de mitleri spoiler şeklinde anlatarak atmak istiyorum.
Buraya yazdım ki kendimde görev hissiyatı oluşturup ertelemeyeyim :sweat_smile:.

Bir de hazır yazmışken Hint mitolojisi hakkında kitap önerebilecek var mı acaba? Doğrusu bu konuda pek seçenek yok gibi ama yine de sorayım dedim.

5 Beğeni

Yazar olarak Korhan Kaya var bildiğim fakat okumadığım için kesin bir şey söyleyemem.

1 Beğeni

Çok güzel bir fikir. Başarılar :grinning:

1 Beğeni

Teşekkür ederim, bakacağım :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Mitoloji sever biri olarak Özer Aydoğanın karikatürlerini ayrı bir severim. :smiley:

05b8abc6b811487ee2c25fd00c0b249d

13 Beğeni

Sakın yapmayın. Okumak istediğim kitaplar listesine eklerim. Listemdeki bütün kitapları okuyamadan öleceğim diye strese giriyorum. :worried:
Bağımlılık mı bu?

4 Beğeni

Ayni durum bende de var :joy:. Büyük ihtimal listem bitmeden ömrüm bitecek…

3 Beğeni

En sevmediğiniz 12 Olimposlu kim? Neden?

• Zeus
  • Hera
  • Demeter
  • Afrodit
  • Poseidon
  • Athena
  • Ares
  • Apollon
  • Artemis
  • Hephaistos
  • Hermes
  • Dionysos