Mitoloji ile İlgili Sohbetler

Hera

Çünkü bütün bu olayların ortasında Türk dizisi kadın karakterleri gibi atar gider yapmaktan başka rolü yok.

2 Beğeni

Zeus tabiki. Tam bir kibir abidesi. Hiç sevemedim kendisini…

2 Beğeni

Yalnız Zeus kibrinde haklı bence. Adam(!)babasının tiranlığına son veriyor, koskoca titanlarla savaşıyor, kardeşlerini kurtarıyor vs. Özünde iyi adam geyiklerine girmeyeceğim ama Zeus’u da yedirtmeyiz yani

1 Beğeni

Yunan tanrılarını oldum olası zerre sevmedim, oldukça korkunç cezalandırma biçimleri vardır. Bunca zalim ve kibirli tanrı,tanrıça arasında Apollonla, Hermes belki iyi sayılabilir, tabii ben bu konuda aşırı bilgi sahibi değilim.

1806. Benjamin West (1738–1820). Oil on canvas
Thetis Bringing Armor to Achilles

• Thetis İlyada’da Truva savaşında Yunanların tarafını tutmuştur. Oğlunun Truva savaşına gitmekten alıkoymak için önce ona geleceğini söylemiş. Truva savaşına giderse dönemeyeceğini, ama büyük bir ün kazanacağını; burada savaşa gitmezse ailesiyle birlikte mutlu olarak uzun yıllar yaşayacağını ona bildirmiş. Savaşta Aşil, Agamemnon tarafından aşağılanınca, annesine yakarır. Annesi de Zeus’a yalvararak, Aşil savaşa dönene kadar, Truvanın düşmeyeceği sözünü alır. Aşil’in silahlarını ve zırhını taşıyan arkadaşı Patroklos öldürülünce, Aşil’in ünlü silahları ve zırhı Patroklos’u öldüren Hektor tarafından alıkonulur. Bunun üzerine Thetis , topal Hephaistos’tan yeni bir zırh ve silah istemiştir.bu yeni zırhla Aşil Hektoru öldürmüştür.

VİKİPEDİ

Şu aralar alfa yayınları mitler kitabını ek okuma olarak yapiyorum.
Ve bu vesile ile zeus beyden tiksindim​:see_no_evil::see_no_evil:

Bu tarz çalışmalar çok hoşuma gidiyor.

5 Beğeni

KARIŞIK
(İçerisinde birden fazla mitoloji barındıran kitaplar ile seri şeklinde basılan kitapları buraya koydum.)

Efsaneler ve Mitler (Alfa): Görsel ağırlıklı eğlenceli bir kaynak. Başlangıç için uygun .

Mitoloji Kitabı (Alfa): Yukarıdaki kitaba benzer. Başlangıç için uygun .

Mitolojik Hikayeler Serisi (Maya Kitap): Linke ilk kitabı koydum ama aşağıda setin içindeki diğer kitaplar da yer alıyor. Mitler öykü şeklinde akıcı olarak anlatılıyor. Ancak konuya hakim olanlar için belki sıkıcı gelebilir. Başlangıç için uygun .

Özet
  • Kral Arthur (Bu konuda pek seçenek olmadığı için setteki en önemli kitap bence.)
  • Dokuz Diyar (İskandinav)
  • Truva (İlyada ve Odysseia)
  • Antik Mısır
  • Antik Yunan Hikayeleri

Mitolojik Kitaplar Serisi (Maya Kitap): Üsttekine benzeyen bir seri. Bu seriden okumadığım için farklarını bilmesem de daha rehber tarzında olduğunu tahmin ediyorum. Başlangıç için uygun .

Özet
  • İskandinav Mitolojisi
  • Babil Mitolojisi (Tek Babil’e odaklandığından özellikle merak edenler için güzel olabilir.)
  • Çin Mitolojisi
  • Mısır Mitolojisi

Phoenix Yayınevi’nin mitoloji serisi: Serinin bazı kitapları hakkında kötü yorumlar vardı sanırım ama seri olduğu için hepsini yazmak istedim.Başlangıç için uygun

Özet

Dünya Mitolojisi (İmge Kitabevi): Yunan, Mısır, Hint, Amerikan vb. birçok mitolojiyi içeren hacimli bir kitap.

Ortadoğu Mitolojisi (İmge Kitabevi): Mısır, Mezopotamya, Hitit, İbrani vb. mitolojileri içeren bir kitap.

A’dan Z’ye Dünya Mitolojisi (Say): Yunan’dan Japonya’ya birçok mitoloji içeren bir kitap daha. İki üstteki kitaptan daha ince.

Tanrıça Mitleri (Say): Farklı farklı mitolojilerdeki onlarca tanrıçaya odaklanan bir kitap.

Dinler Mitolojiler Sözlüğü (Alfa): İki cildi olan hacimli bir sözlük. Linkte sadece ilk cilt var. Kaynak olarak elinizin altında bulundurabileceğiniz cinsten.

Bir Nefeste Dünya Mitolojisi (Maya Kitap): Farklı mitolojileri bilmek isteyip çok kalın bir şey okumak istemeyenler için ideal olabilir. Başlangıç için uygun .

Bulfinch Mitolojisi (Kabalcı): Yunan Mitolojisi başta olmak üzere İskandinav, Kral Arthur, Mabinogion, Beowulf gibi pek çok mitolojiyi içeren hacimli bir kaynak.

Mitoloji Görsel Rehberler (İnkılap)

Mitoloji Üzerine Araştırmalar, Metinler ve Tahliller (Dergah)

Joseph Campbell – Tanrının Maskeleri (Islık): Joseph Campbell, mitoloji konusunda çok önemli bir isimdir. Dört kitaptan oluşan (İlkel, Batı, Doğu, Yaratıcı) bu seride farklı mitolojileri ele almaktadır. Ancak bunları tanıtmak yerine mitleri inceleyip anlamlarını çıkardığı için özellikle mitoloji hakkında bilgi sahibi olanlar için uygun olacaktır.

Joseph Campbell - Kahramanın Sonsuz Yolculuğu (İthaki): Yine farklı mitolojilerden yola çıkarak kahraman mitlerindeki benzerlikler üzerine yaptığı incelemeleri içeren bir eser. Konu hakkında bilgi sahibi olanlar okuyabilirler.

Joseph Campbell – Tanrıçalar ve Tanrıça’nın Dönüşümleri (İthaki): Mitolojilerdeki tanrıçalara odaklanmış mitolojiye bakış açımı değiştiren önemli bir eser. Verdiği konferanslarından oluşturulmuş. Konu hakkında bilgi sahibi olanlar okuyabilirler.

Joseph Campbell – Mitolojinin Gücü (Mediacat): Joseph Campbell’ın bir televizyon programına konuk olduğu zamanki diyaloglarından oluşan bir kitap. Soru-cevap şeklinde olduğu için belki yeni başlayanlar için de uygun olabilir.

Mircea Eliade - Mitlerin Özellikleri (Alfa): Mircea Eliade daha çok dinler tarihi konusunda bilinse de mitoloji hakkında da güzel kitapları var. Bu da onlardan biri olduğu için en azından bunu listeye eklemek istedim.

YUNAN VE ROMA MİTOLOJİSİ
Mitoloji 101 (Say Yayınları): Sade ve açık bir anlatımı var. En temel mitleri ve mitolojik karakterleri öğrenebilirsiniz. Zaten bu konuda bilgi sahibi olanları sıkabilir. Başlangıç için uygun .

Azra Erhat - Mitoloji Sözlüğü (Remzi Kitabevi): Azra Erhat, ülkemizde Yunan Mitolojisi konusunda en önemli isimlerden biridir. Başlangıç olarak okunması kafa karıştırır belki ama temel şeyleri öğrendikten sonra mutlaka okunmalıdır. En önemli özelliği de mitolojik isimlerin Türkçe olarak yazılışında genelde bu sözlük baz alınır.

Robert Graves - Yunan Mitleri (Kolektif Kitap): Oldukça kapsamlı iki ciltlik bir eser olduğu için merak salanların kaçırmaması gereken bir eser. Zaten forumda da çok önerildiğini görmüştüm.

Mitologya (Varlık Yayınları): Ben okumadım ancak önerildiğini çok gördüm. Başlangıç için uygun.

Mitologya ve Küçük Mitologya Sözlüğü (YKY): Mitologya soru-cevap şeklinde olan bir kitap, o yüzden okuması kolay olacaktır. Başlangıç için uygun.

Mitoloji ve İkonografi (De Ki Yayınları): Benim Yunan Mitolojisine ilk başladığım kitap. Ancak çok ayrıntılı ve şiirsel bir üslupla yazıldığı için başlangıç olarak herkese uygun olmayabilir. Yine de genel olarak çok güzel bir kaynaktır. Ayrıca İkonografi kısmında Tevrat, İncil ile Aziz ve Azizeler diye başka bölümleri de var.

Mitoloji Sözlüğü (Kabalcı): Okumak için değil ama konuyla çok ilgiliyseniz kaynak olarak elinizde bulundurabileceğiniz çok kapsamlı bir sözlük.

Tanrıların Öyküsü (Say): Mitoloji dersi vb. için üniversitelerde okutulduğunu duydum. Başlangıç için uygun.

Yunan Mitolojisi Rehber Kitabı (Salon): Genelde Atlantis Tarihi Rehber Kitabı ile beraber alındığını gördüğüm bir kitap. Başlangıç için uygun.

Yunan Mitolojisi (Say): İki ciltlik hacimli bir kaynak.

Yunan ve Roma Mitolojisi (Say)

Klasik Mitoloji (Bilge Kültür)

Klasik Yunan Mitolojisi (Ötüken Neşriyat)

Yunan Mitolojisi (Alfa): Büyük boy bir eser. Sanırım görsel ağırlıklı.

İSKANDİNAV MİTOLOJİSİ
Neil Gaiman - İskandinav Mitolojisi (İthaki Yayınları): İskandinav Mitolojisi hakkında okuduğum ilk kitap ve gerçekten çok iyi anlamıştım mitleri. Hem başlamak isteyenler hem de bilgilerini tazelemek isteyenler için uygun bir kitap. Başlangıç için uygun .

İskandinav Mitolojisi (Say)

Hatırlatma: Yukarıdaki serilerin içinde de İskandinav Mitolojisi hakkında tek kitaplar bulunuyor.

MISIR MİTOLOJİSİ
Mısır Mitolojisi (Say Yayınları): Bu konudaki en iyi kitaplardan biri. Ancak okumadan önce az çok bir şeyler bilinmeli mi emin değilim. O yüzden ya 2. kitap olarak ya da bu mitoloji hakkında biraz olsun fikir edindikten sonra okunabilir.

Eski Mısır’ın Bütün Tanrı ve Tanrıçaları (Alfa): Görsel ağırlıklı büyük boy bir kitap. Başlangıç için uygun .

Hatırlatma: Yukarıdaki serilerin içinde de Mısır Mitolojisi hakkında tek kitaplar bulunuyor.

TÜRK MİTOLOJİSİ
Bahaeddin Ögel - Türk Mitolojisi (Türk Tarih Kurumu): Bu konudaki en iyi eserler bunlar sanırım ancak baskısı yok ne yazık ki. İki ciltten oluşuyor.

Fuzuli Bayat - Mitolojiye Giriş (Ötüken Neşriyat): Alttaki iki kitapla beraber set olarak satıldığını gördüm. Fuzuli Bayat için de çok iyi olduğu söyleniyor.

Fuzuli Bayat - Türk Mitolojik Sistemi 1 (Ötüken Neşriyat)

Fuzuli Bayat - Türk Mitolojik Sistemi 2 (Ötüken Neşriyat)

Fuzuli Bayat - Kadim Türklerin Mitolojik Hikayeleri (Ötüken Neşriyat): Oldukça kısa bir kitap. Başlangıç için uygun .

Türk Mitolojisinden Masallar 1 (Bilge Kültür)

Türk Mitolojisinden Masallar 2 (Bilge Kültür)

Türk Mitolojisinin Kısa Tarihi (Alfa): Başlangıç için uygun .

Türk Mitolojisinin Ana Hatları (Kabalcı): Başlangıç için uygun .

Eski Türk Mitolojisi (Bilgesu)

Türk Mitolojisi (Bilgesu)

Minyatürlerle Osmanlı-İslam Mitologyası (YKY)

HİNT MİTOLOJİSİ
Mit ve Mitya Hint Mitolojisine Giriş (Doğu Batı): Başlangıç için uygun .

Hint Mitolojisi Sözlüğü (İmge): Bu başlık altında önerilmişti. Başlangıç için uygun .

JAPON MİTOLOJİSİ
Kojiki Japon Mitolojisine Bir Yolculuk (Çizgi)

Japon Mitolojisi (Say)

DİĞER
Mezopotamya Mitolojisi (İş Bankası): Kapsamlı güzel bir esere benziyor. Samuel Noah Kramer ismini görünce hemen listeye ekledim.

Samuel Noah Kramer - Sümer Mitolojisi (Kabalcı): Her ne kadar baskısı olmadığı için pahalıya satılsa da bu konudaki en iyi eser sanırım.

İran Mitolojisi (Pinhan)

ANA KAYNAKLAR
Homeros – İlyada (İş HAY): Troya Savaşı’nın 51 gününü anlatılır.

Homeros – Odysseia (İş HAY): Odysseus’un Troya Savaşı’ndan eve dönüş yolculuğunu anlatılır.

Hesiodos - Theogonia ile İşler ve Günler (İş HAY): Theogonia’da tanrı ve tanrıçaların doğumu anlatılırken İşler ve Günler’de daha çok çiftçilik, denizcilik gibi alanlardaki önemli günlerden bahsedilir.

Apollonios – Argonautika (İş HAY): Altın Post miti anlatılır.

Vergilius - Aeneis (Jaguar Kitap): Aeneas’ın Troya Savaşı sonrası evine dönüşünü anlatır.

Aiskhylos, Sophokles ve Euripides tragedyaları

Apollodoros - Bibliotheka (Pinhan)

Ovidius – Dönüşümler I-XV (YKY Taşkent)

Arthur’un Ölümü (Kabalcı): Kral Arthur efsanesinin İlyada ve Odyssseia’sı gibidir bu eser. İlgisi olanlar için muhteşem bir kaynak ama hacimli ve büyük boy bir kitap olduğunu belirtmek gerek.

Sir Gawain ve Yeşil Şövalye (YKY Taşkent): Maalesef basımı olmayan bir Kral Arthur hikayesi.

Snorri Sturluson - Viking Mitleri Nesir Edda (Say): İskandinav Mitolojisinin iki önemli ana kaynağından birisi Nesir Edda’dır.

Snorri Sturluson - Viking Mitolojisi (Yeditepe)
Snorri Sturluson – Vikingler (Yeditepe)

Beowulf (YKY Taşkent): Eski İngilizce olarak yazılmış en eski Avrupa destanı. İngiliz(Anglosakson) destanı olsa da İskandinavlar olayın merkezindedir. Ne yazık ki bu baskı piyasada yok. İngilizce okuyabilecekler için Tolkien’in çeviri ve incelemesini önerebilirim.

Mısır’ın Ölüler Kitabı ve Gün Işığına Çıkma Kitabı (Okyanus)

Popol Vuh (CBN): Mayaların kutsal kitabı olarak geçiyor.

Babil Yaratılış Destanı - Enuma Eliş (İş HAY)

Rigveda (İş HAY): Hint mitolojisi için.

Sümer Kral Destanları (İş HAY)

Gılgamış Destanı (İş HAY)

Gılgamış Hikâyeleri (İş HAY)

Mitolojiyle İlgili Romanlar
Ben Kirke
Akhilleus’un Şarkısı
Kızların Suskunluğu
Loki’nin Müjdesi
Bu Ölümsüz
Işık Tanrısı

NOT:
Çok fazla kitap var ama konu ve kapsam açısından değiştikleri için farklı seçenekler olsun istedim. Mesela bir konuda kısa veya uzun okumak isteyenler olabilir gibisinden.
Kitap hakkındaki temel bilgiler ve incelemeler yararlı olabilir diye link olarak 1000kitap koymak istedim.
Yazan tüm kitapları okumadım, forumda ya da diğer sitelerde gördüğüm yorumlara göre ekledim.
Başlangıç için uygun olduğunu yazdıklarım genelde kendi fikrim ya da çevreden duyduklarım. Tabii daha kısa ve temel olanlar için ya da görsel ağırlıklı olanlar için de öyle yazdım. Yani öneri niteliğindeler. İsterseniz diğerlerini de okuyabilirsiniz tabii ki.
Bazıları için kendi bildiklerimden ya da duyduklarımdan yola çıkarak ileri seviye olabileceklerini belirttim.
Bu konuda başkalarının önerileri varsa üzerinde değişiklik yaparım.
Listede önermediğiniz, olumsuz yorum duyduğunuz bir kitap varsa çıkartabilirim kimseyi yanlış yönlendirmemek için.
Ayrıca bu liste eklemek için kullanabileceğimiz genel bir liste olabilir isterseniz.
Bir de ilk kez böyle bir kitap listesi yaptım, o yüzden hatalı bir durum varsa kusura bakmayın lütfen. Umarım yardımcı olur.

27 Beğeni

Baya kapsamlı olmuş. Elinize sağlık…

Bunlara ek olarak iki kitap daha eklenebilir.

İlki Viking Mitolojisi kapsamında YKY’den çıkan Beowulf… Popüler kültürde dahi sıkça gördüğümüz, Tolkien gibi yazarları dahi etkilemiş fantastik bir kahramanlık öyküsü. Yanlız çok gariptir kitap nadirde falan bile bulunmuyor.

İkincisi ise Thomas Bulfinch’in Bulfinch Mitolojisi kitabı. İçinde Yunan-Roma Mitolojisi, İskandinav Mitolojisi, Kral Arthur Efsaneleri ve Charlemagne efsanelerini barındıran kapsamlı ve eğlenceli bir eser.

2 Beğeni

Thomas Bullfinch’ten bu kitabı eklemiştim ikisi aynı mı acaba? Bunu Kabalcı ile değiştireyim o zaman sizin için de uygunsa?

Beowulf’u da eklemeyi düşündüm aslında ama dediğiniz gibi YKY Taşkent versiyonu tam anlamıyla ortada yok :sweat_smile:. İthaki’den bir tane var o da pek sevilmemiş sanırım. Tolkien’in anlattığı İngilizce versiyonu aklıma geldi, onu da tek başına eklemek istememiştim. O zaman Tolkien ve sizin dediğinizi ekleyeyim.

3 Beğeni

Ne demek, benim için hepsi uygun :slight_smile: Elinize sağlık, bana danışmanıza gerek yok.

Bildiğim kadarıyla Klasik Yunan ve Roma Mitolojisi, Bulfinch Mitolojisi adlı kitabın sadece bir kısmı. Klasik Yunan ve Roma Mitolojisi’ne Thomas Bulfinch’in yazdığı Kral Artur Efsaneleri, İskandinav Mitolojisi ve Charlemagne Efsaneleri eklendiğinde orataya Kabalcı’dan çıkan Bulfinch Mitolojisi kitabı çıkıyor diye biliyorum :slight_smile:

2 Beğeni

Liste hazırlayacağınızı söylediğinizde 2-3 kitap eklerim listeme diye bekliyordum fakat bu cidden çok kapsamlı olmuş :smiley: Elinize sağlık.

1 Beğeni

Hayatımın geri kalanını bunları okuyarak geçireceğim galiba elinize sağlık , çok teşekkürler :slight_smile:

1 Beğeni

@Leingrad
İsmi Yunan ve Roma ancak içerisinde dediğiniz mitolojiler de vardı. O yüzden garip gelmişti zaten. Şimdi içerikleri karşılaştırınca aynı olduğunu gördüm. Kabalcı versiyonuyla değiştirdim. Teşekkürler katkınız için :slightly_smiling_face: :+1:.

@yusplt
Ben de böyle bir şey beklememiştim aslında ama liste hazırlamaya bayıldığım için ekledikçe ekledim… Araştırırken kendi listem de dolup taştı maalesef :joy:. Teşekkür ederim. :slightly_smiling_face:

@Deborah
Ben de teşekkür ederim. Seçenek bol olsun, herkes istediği tarzda bulabilsin diye geniş tutmak istedim. :sweat_smile:

3 Beğeni

@ilydious harikasin :heart_eyes::clap::clap:

1 Beğeni

Çok teşekkür ederim, umarım ihtiyacı olanların işine yarar :sweat_smile: :slightly_smiling_face:.

2 Beğeni

Harika bir liste olmuş. Önerilen kitapların normalde ekran görüntüsünü alırdım sizin sayenizde gerek kalmadı. O yüzden ayrıca teşekkür ediyorum :grinning:
İskandinav Mitolojisi için Loki’nin Müjdesi’ni de sayabilir miyiz? Ben okurken çok eğlenmiştim. Tabii anlatımı taraflı ama olsun.

3 Beğeni

Ben de teşekkür ederim :slightly_smiling_face:.
O tarz kitapları daha çok roman tarzında olduğu için eklemedim. Ama onlara özel başlık açsam mı diye düşünmedim değil :joy:. Loki’nin Müjdesi dışında Ben Kirke, Akhilleus’un Ölümü, Kızların Suskunluğu var sanırım. Bir de BKK serisinde Işık Tanrısı ve Bu Ölümsüz mitolojiyle iç içe olan kitaplardı yanılmıyorsam. Bunları Mitolojiyle İlgili Romanlar başlığı altında ekleyebilirim. Nasıl fikir?

5 Beğeni

Işık Tanrısı Hint mitolojisiyle alâkalı ama okurken çok yoruyor.

3 Beğeni

Öyle mi? Ben de bu ay okumayı düşünüyordum. Hint mitolojisiyle ilgili birikim gerektiriyor sanırım. :no_mouth:

1 Beğeni

Ben hiçbir şey bilmeden okudum. Bilgi birikimi olmadan da okuyabilirsiniz. Ama Tanrılardan biri öldüğü zaman başka bir Tanrı reenkarnasyon ile onun yerine geçiyor ve böyle olunca anlamak zorlaşıyor.

1 Beğeni