Moğol İmparatorluğu Hakkında Kitaplar

Moğol İmparatorluğu için (okuduğunuz kitaplar olursa daha iyi olur :slight_smile: kitap önerebilir misiniz?

1 Beğeni

Konu benim de ilgi alanıma girdiği için aşağıda adları yazılı olan kitapları almayı düşünüyorum. Dilerseniz bir bakın. Belki sizin de ilginizi çeker.

3 Beğeni

Moğol tarihine daha geçmedim ama okumak için aldığım kitaplar ve bununla ilgili listelediğim eserler şöyle. Moğol tarihi denince aslında ilk akla gelen Cengiz Han’ın kurduğu moğol imparatorluğu olsa da aslında moğol tarihi çok geniş bir zamanı kapsıyor.

Moğolların gizli tarihi
Okçu milletin tarihi
Moğol dönemi İran’da kadın
Tarihu MuhtasaridDüvel
Moğol İmparatorluğu
Moğolların İctimai Teşkilatı
Asya Tarihine Giriş

Buradaki liste karşıma çıkan konu hakkındaki kitaplar var. Bundan çok fazla kitap vardır. Konuyu araştırmaya başlayınca çıkacaktır.

3 Beğeni

mih_200 (1)
images (67) - 2021-08-19T004837.218
images (67) - 2021-08-19T005715.743

2 Beğeni

Moğolların Gizli Tarihi isimli eseri tavsiye ederim.

Moğol İmparatorluğu döneminde yazılmış ve temel kaynak niteliğinde bir eser.

1 Beğeni

images
Bozkır İmparatorluğu adı ile de basıldı.

images (1)
Cengiz Han’ın doğumundan ölümüne kadar birinci dereceden anlatılmış bir eser. Döneminde yazılmış olması eseri çok değerli kılıyor.

Değerli bir Türkolog olan Jean Paul Roux’un Moğol Tarihi hususunda kapsamlı kitabıdır.

1 Beğeni

Forumda gezerken gördüm, muhtemelen geç kalmış bir ekleme olacak ama yazmadan duramadım. Conn İggulden adında bir İngiliz yazar-romancı var. Onun beşlemesi de bu konuda iyi bir kaynak olabilir. Tamam roman/kurgu olduklarını biliyorum da Cengiz Han’ı ve kurduğu imparatorluğu konu ediyor.

Vaktiniz varsa okumanızı öneririm…

1 Beğeni