Mononoke-hime (Prenses Mononoke)

Uzun yıllar önce izlediğim, detaylarını unuttuğum ve dün gece tekrar izleyip “Sen ne güzel şeysin be Miyazaki,” dediğim anime film.

Miyazaki anlatmak istediklerini, şanslı ki yanında bulunan güzel bir ekiple o kadar tatlıca sunuyor ki, Prenses Mononoke de bunların en güzel örneklerinden bir tanesi. Kullandığı renkler, yarattığı hayali dünya o kadar içinde bulunulası ki…

Gece gezen, ormanın ruhu, kurt kız tasviri, çok çok şeker kodamalar, tanrılıktan iblisliğe geçiş yapan varlıklar… Tasvirler ve çizimler inanılmaz. Birçok anime izlememe rağmen nedense bu tarz Miyazaki yapımlarında o yeşillik tasviri ve canlı renkleri görünce daha iyi nefes alıyormuşum gibi geliyor.

Miyazaki yapımları arasında Ruhların Kaçışı’ndan sonra sanıyorum en sevdiğim ikinci eseri olarak benliğimde yer edecek.

5 Beğeni

En sevdiğim Miyazaki eserlerinden biridir. Bir çok filmini izlememe rağmen, popüler olana antipatikliğimden olacak, Ruhların Kaçışı’nı izlememiştim. Daha dün gece izledim ve benim beğeni skalamda Prenses Mononoke’yi geçemedi. Hatta önümüzdeki haftayı Miyazaki haftası yapmayı düşünmüştüm. Prenses Mononoke ile başlamalı :slight_smile:

2 Beğeni

Bunu henüz izleme fırsatım olmadı ama Ruhların Kaçışı ve Yürüyen Şato benim için başyapıt. Hayal gücünün böyle zengin olduğu animeler bende iz bırakıyor.

2 Beğeni

Benim için bir numara hep Rüzgarlı vadi olacak. Ne kadar Prenses Mononoke filmi Rüzgarlı Vadi filmi kötü olduğu düşünülerek çekilmiş olsa da :)) Miyazaki neden sevmedi ki rüzgarlı vadi filmini :))

1 Beğeni