Murat Gülsoy Kitapları

Murat%20G%C3%BClsoy

BİYOGRAFİ

Murat Gülsoy (d. 1967, İstanbul), Türk yazar, akademisyen.

Öykü, roman, inceleme türlerinde eserler vermiştir. Eserleri Sait Faik Hikâye Armağanı (2001), Yunus Nadi Roman Ödülü (2004), Notre Dame de Sion ödülü (2013), Sedat Simavi Edebiyat Ödüllerine (2014) layık görülmüştür. 2004 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi’nin genel yayın yönetmenliği ve 2014 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi müdürlüğü görevini sürdürmektedir.

Yaşamı

1967’de İstanbul’da doğdu. Kabataş Erkek Lisesi’ni bitirdi. Yüksek öğrenimini Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde tamamladı (1989). Aynı üniversitenin Psikoloji Bölümü’nde “ Face-Specific Evoked Brain Potentials ”(İnsan yüzlerine ilişkin uyarılmış beyin potansiyelleri) başlıklı tezi ile yüksek lisans derecesi aldı. (1992). İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Biyomedikal Mühendisliği programında doktora yaptı. Beyin cerrahisinde kullanılacak bir cerrahi lazer sistemi üzerinde tez yazarak doktorasını tamamladı (2000).

2000 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsü’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Gülsoy, biyofotonik alanında çalışmaktadır. Lazer-doku etkileşimi, lazerle doku kaynağı, cerrahi lazer sistemi tasarımı konularında çok sayıda yayımlanmış makalesi bulunur.

Edebi yaşamı

"Uyarlama filmlerin romanı aşamayacağı gibi bir genel kuralı doğru bulmuyorum. Hatta iki türün kıyaslanmasına da karşıyım. Biri roman, diğeri film. İki ayrı sanat yapıtı. Burada önemli olan bir sanat eserinin bir diğerini doğurup doğuramadığı ve ikinci eserin de kendi başına iyi bir eser olup olamadığıdır."

Cineritüel röportajından

1992-2002 yılları arasında Selçuk Akman ve Nazlı Ökten ile birlikte Hayalet Gemi dergisini çıkardı. Bu dergide öykü ve deneme türünde yazılarını yayımladı.

Hayalet Gemi’deki hikâyelerden bir seçme olan ilk kitabı " Oysa Herkes Kendisiyle Meşgul " 1999 yılında yayımlandı. Ertesi yıl Abbie Hoffman’ın 1971 tarihli kitabının ismini ("Steal This Book") kullanarak " Bu Kitabı Çalın " adlı hikâye kitabını yayımladı ve bu kitap ile 2001 yılı Sait Faik Hikâye Armağanı’nı kazandı.

İlk romanı " Bu Filmin Kötü Adamı Benim " ile 2004 yılı Yunus Nadi Roman Ödülü, " Bu Filmin, "Baba, Oğul ve Kutsal Roman" adlı romanı ile 2013 yılı Notre Dame de Sion Edebiyat Ödülü’ne, Gölgeler ve Hayaller Şehrinde romanı ile 2014 yılı Sedat Simavi Edebiyat Ödülü’ne değer görüldü.

Kitapları çeşitli dillere (İngilizce, Almanca, Çince, Makedonca, Rumence, Bulgarca, Arapça, Arnavutça) çevrilen yazar yapıtlarında gerçekliğin ve zihinsel deneyimlerin aldatıcılığı, rüyalar, ölüm ve aklın sınırları gibi konuları akıcı bir üslupla ele almaktadır.

Edebiyat üzerine de inceleme ve denemeler de yazan Gülsoy, Boğaziçi Üniversitesi’nde vermekte olduğu yaratıcı yazarlık derslerini “ Büyübozumu: Yaratıcı Yazarlık ” adlı kitabında, modernizm üzerine görüşlerini 602.Gece adlı inceleme kitabında yayımlamıştır.

Radyoculuk ve yayıncılık yaşamı

Açık Radyo’da 1995-2002 yılları arasında Hayalet Gemi , Simgeler Sözlüğü , Ubor Metenga gibi programlarda yer almış olan Gülsoy 2010-2013 yılları arasında TRT Türk kanalında Açık Şehir programında sinemada edebiyat uyarlamalarını hazırlayıp sunmuştur.
Kaynak: Wikipedia

Mural Gülsoy’un kitapları Can Yayınları tarafından yayımlanmaktadır. Farklı yayınevleri parantez içerisinde belirtilmiştir.

ÇIKAN KİTAPLARI (Sıralama baskı yayımlanma tarihine göredir.)

 1. Oysa Herkes Kendisiyle Meşgul
 2. Bu Kitabı Çalın
 3. Belki de Gerçekten İstiyorsun (altkitap.com)
 4. Âlemlerin Sürekliliği ve Diğer Hikâyeler
 5. Binbir Gece Mektupları
 6. Bu Filmin Kötü Adamı Benim
 7. Bu An’ı Daha Önce Yaşamıştım
 8. Büyübozumu - Yaratıcı Yazarlık
 9. Sevgilinin Geciken Ölümü
 10. Kâbuslar (Altın Kitaplar)
 11. İstanbul’da Bir Merhamet Haftası
 12. Bize Kuş Dili Öğretildi (altkitap.com)
 13. 602.Gece
 14. Karanlığın Aynasında
 15. Tanrı Beni Görüyor Mu
 16. Baba Oğul ve Kutsal Roman
 17. Nisyan
 18. Gölgeler ve Hayaller Şehrinde
 19. Yalnızlar İçin Çok Özel Bir Hizmet
 20. Öyle Güzel Bir Yer ki
 21. Ve Ateş Bizi Tüketiyor
 22. Ressam Vasıf’ın Gizli Aşklar Tarihi

1 2 3 4 5

6 7 8 9 10

11 12 13 14 15

16 17 18 19 20

21

EN SON ÇIKAN - KAPAĞI GÜNCELLENEN

22

3 Beğeni

Son çıkan kitap

2 Beğeni

Baktım da Altın kitaplar olarak yazılan kitaplar aslında altkitap.com olması gerekiyor. Yazar kendi blogunda böyle belirtmiş. Ücretsiz e-kitap olduklarından (şu an yayında değiller sanırım) kapaklarını bulamamışsınızdır.
Kitapları – MURAT GÜLSOY

1 Beğeni

Düzeltme için teşekkürler. Yanlış yazmışım. :clap::clap:

Rica ederim. Kapakları da buldum zamanında şöyle kapaklarla yayınlanmış altkitap’da;

Belki de Gerçekten İstiyorsun

KABUSLAR

1 Beğeni

Belki Can Yayınları bu kitapları da yayımlar. Bekleyip görelim bakalım.

2 Beğeni

Nisyan okuduğum en garip kitaptı. Başta kitabın adının ne anlama geldiğini bilmediğim için kitabı anlayamadım haliyle. Nisyan, “unutma, unutuş” demekmiş. Kitapta unutan bir adamın hatırlayabildiği kadarıyla anlattıklarıyla dolu.

Ben de sanmıştım ki kitap bir deneme, yazarın kafası güzel anlatıyor gibi geldi.

1 Beğeni

Kapağı güncellenen

2 Beğeni

Yeni

Güncellenen kapak