Nam-ı Diğer Acıcı

Öykü Seçkisi'nde okumak için: Nam-ı Diğer Acıcı – Aylık Öykü Seçkisi

image

Ben okuyamadım, bilim merkezi sayılabilecek bir yerde bir hastane de çalışsam da bazı olayların bilimle fenle açıklanamayacağını öğrenmiştim. Olan bitene, koca koca kelli felli adamlar mutlaka bir açıklama getiriyorlardı ama bencileyin birinin, yaşadıklarına, gördüklerine hâlâ aklı kesmiyordu. Anons ettikleri zaman Resmiye Çarık, 438 yaka numaralı temizlik personeli diyorlar. Adımızı süslemeye, gizlemeye çalışsalar da basbayağı bir… (DEVAMI…)

Merhaba @azizhayri

Öyküyü samimi ve etkileyici buldum. Kurgu güzel düşünülmüş. Karakterler gerçekçiydi ve hikayeye kendimi kaptırmamı sağladı. Temizlik personelinin gözünden anlatılması değişik bir hava katmış. Özellikle finali sevdim. Sadece bazı cümlelere takıldım okurken. Belki aceleden gözden kaçmış olabilir. Diğer seçkilerde görüşmek üzere.

1 Beğeni

teşekkür ederim sizce mahşerin dört atlısı belli olmuş mu?

1 Beğeni

Hikayenin içinde kayboldum. Hatta bitti diye üzüldüm ama tam gerektiği uzunlukta olmuş ne eksik ne fazla. Kaleminize sağlık.

Okurken temayı tamamen unutmuşum açıkçası. Tabii sınav stresi de olunca. Tekrar göz atacağım. :slight_smile:

Güzel bir öykü olmuş. Mahşerin Dört Atlısı belli oluyor. Arabaların rengi ve içinden inenler…:slight_smile:

Merhaba @azizhayri

Yazmak kendi icinde -tipki video oyunu gibi- belli seviyeler icerdigini sende tecrube etmissindir. Hikayelerin kurgusu gittikce daha komplike olur, karakterler daha kendilerinden emin konusur ve hikayenin geneli bu zor yazim surecinden sonra bile okuyucu dostu bir “akiskanligi” olur. Senin de aklindaki hikayeyi artik daha rahat anlattigini goruyorum. Sadece ufak bir konu var: nerede ne kadar detay verdigine, verdigin detaya hikayenin gercekten ihtiyac duyup duymadigina ve eger oyleyse butun icinde ustlendigi rolun dengesine her zaman son goz bir kez daha bakmak faydali olabilir.

Bunlarin disinda hikayenin anlatma tarzini cok samimi buldum. Hikaye guzel akiyor. Ustelik hastene gibi anlatimi zor olan bir mekanda - teknik bir yer oldugundan- anlatimini oldukca dogaldi. Birkac yerde meraklandim gerildim. Duygu aktariminin dizayni da yerindeydi.

Eline ve dus gucune saglik
Sevgiler
Dipsiz

Teşekkür ediyorum okuduğunuz, değerlendirdiğiniz ve yönlendirici açıklamalarınız için…

Merhaba Aziz,

Merak uyandırıcı ve sürükleyici bir öykü kaleme almışsın. Tekrar okumalarda kaçırdığın ya da zamansızlıktan ilgilenemediğin imla ve dilbilgisi hataları olmuş. Sayısı da fazla olunca biraz rahatsız etti beni.

Kurgu güzel düşünülmüş. Yorum yazan herkesin de belirttiği gibi akıcı bir dil kullanmışsın. Ben bazı kısımlarda detaylarda kayboldum ve olaydan koptum. Bu bana özel bir durum da olabilir. Bir kere daha okumam gerekebilir. Bazen okuyucuyu soluklandıracak yavaş tempolu bir kaç cümle ardından enerjisi yüksek bir kaç adım ile tempoyu inişli çıkışlı yapmak faydalı olabiliyor.

Temaya farklı bir yönden yaklaşmış olmanı da yaratıcı buldum.

Diğer seçkilerde görüşebilmek dileğiyle…

Selamlar,

Okuduğunuz ve eleştirdiğiniz için teşekkür ederim. Yerden göğe kadar haklısınız imla konusunda. Bunun temel nedeninin devrik cümleleri sevdiğim ve gerekli gereksiz her yerde kullanmaya çalışmam olsa gerek. Ve noktalama işaretleri de aynı sıkıntıyı yaşıyorum. Bunlar bardağın boş tarafı… Kurguda yada tasarlama da -isterseniz ifade de diyebilirsiniz- sorun olmamasına öykünün kendi gerçekliğinde tutarlı olmasına daha çok önem veriyorum, Yani bardağın dolu tarafına daha çok dikkat ettiğimi düşünüyorum. Belki de o yüzden diğer etkenleri geri plana atıyorum. Yani anlatacak iyi bir hikayeniz yoksa noktalama işaretlerini en iyi şekilde bilseniz ve kullansanız pratikte bir işe yaramayacaktır. Ne dersiniz Haksız mıyım?
Bir de detaylar konusunda hatırlatmanıza memnun oldum. Bazı geveze tipler vardır ya bir anlatmaya başladı mı sonunu getiremez… Sanırım o tiplere daha yakınım. Okuduğunuz için tekrar teşekkür ederim…