Nasıl Konsantre Oluyorsunuz?

Karantina altında olduğumuz korona günlerinde özellikle kitap okumakta çok zorlanıyorum. Kuramsal kitapları dahi zorlanmadan okuyabiliyorken şu günlerde edebi ağırlığı çok yüksek olmayan kitapları dahi okurken zorlanıyorum.

Kitabı elime alıp okumaya başladığımda zihnimde birbir türlü düşünceler dolaşmaya başlıyor ve bir türlü odaklanamıyorum. Kısık sesle klasik müzik ve meditasyon müzikleri açarak okumayı deniyorum ama çok etkili olduğunu söyleyemem.

• Siz de kitap okurken benzer sorunlar yaşıyor musunuz?

• Kitaba odaklanmak için neler tavsiye edersiniz?

1 Beğeni

Biraz boş bir yanıt olacak belki ama konsantre olup olmamak üzerine düşünmüyorum bir süredir. O nedenle arkaya başka bi müzik açmak ya da çok sessiz sakin bi ortam aramak gibi yoğunlaşmamı sağlayacağını düşündüğüm şeyleri yapmaktan kaçınıyorum. Canım istediğinde, istediğim kitabı alıp okumaya başlıyorum başka bir şey düşünmeden. Bir süre düşünceler daldan dala atlasa ya da dikkatim başka bir şeye kaysa da okumaya devam ediyorum, sonunda -aşağı yukarı- istediğim yere gelmiş oluyorum.

Yazarken, bir iş üzerinde çalıştığımda ya da zorunda olduğum şeylerle ilgilenirken de böyle yapıyorum.

Dikkat dağınıklığı ya da stres bir şeyi yapmanın mükemmel bir yolu olduğunu düşünüp ona ulaşamadığında ortaya çıkıyor bazen. Okuduğum şeyin her kelimesini anlamam gerek, bunu yaparken bir yandan da iyi hissetmeliyim ve okuma sonunda tatmin olmalıyım gibi. Bu tarz standartları bırakmaya çalışmak en iyisi sanki.

Ne uzatmışım ya, yani kişisel olarak böyle bir çözüm buldum ben. Onu da paylaşayım istedim :raising_hand_man:

5 Beğeni

Buna benzer bir durumu ben de yaşıyorum. Bence en önemli sorun, kafayı meşgul eden başka konular olması. Siz de zihninizi işgal eden düşüncelerden bahsetmişsiniz, muhtemelen çözülemeyen bazı konular düşündükçe sizi yıpratıyor ve stresin yarattığı yorgunluk kitaba odaklanmayı engelliyor. Her ne kadar demesi kolay olsa da önce o sorunları halletmek gerek. Eğer halledilemiyorsa sorunu ya da konuyu en azından bir süreliğine zihinden uzaklaştırmaya çalışmak en iyisi.

İkinci olarak, insan bazen gerçekten okumaktan sıkılıyor ve ara vermeye ihtiyaç uyuyor. Belki en azından bir günlüğüne hiç okumamak, sadece dizi izlemek ya da benzer bir şey yapmak kitap okumayı özlemenizi sağlayabilir. Ben kendimi kitap okumaya ne zaman zorlasam ya ters tepiyor ya da hiç anlamadan okumuş oluyorum ve daha çok yoruluyorum.

Kısa hedefler zihnin okumaya odaklanmasını kolaylaştıracağı için öykü kitabı okumak böyle bir dönemde güzel olabilir. Tür değişikliği de bence iyi gelir.

3 Beğeni

Buraya bir tutam tarih obası bırakıp kaçayım o zaman.

2 Beğeni