Nasıl Okumayı Tercih Ediyorsunuz? (E-Kitap Savaşları)

E-pub okumak daha pratik ve gelecekte kesinlikle yaygınlaşacaktır. Ama ben e-pub en fazla on sayfa okuyabiliyorum telefona biraz katlanabiliyorum da bilgisayar işkence gibi geliyor. Ders için fazla gerekmeyen akademik kitaplar bile aldım bu nedenle dijital ortama ileride alışabilirim umarım

Okumak istemeyenler için Onedio’nun argümanlarını özetleyeyim buraya.

1. Koku
  2. Dokunma hissi
  3. Basılı kitapta not alırken kalem tercihi sizin karakterinizi belirler(miş).
  4. Kitap obje olarak da önemlidir. (Fotoğraflarda kahve yanında güzel duruyor gerçekten.)
  5. Yeni kitap keşfetmeniz zor. (Yazan amazona falan girmemiş hiç demek ki.)
  6. Bataryası bitince kitapsız kalırsınız.
  7. E-kitabı paylaşamazsınız o yüzden sosyal değildir.
  8. Kitaplık resmi çekmek çok güzel.
  9. Türkçe e-kitap sayısı az.(Hak verdiğim ilk madde)
  10. Cihazın çözünülürlüğü sıkıntı olabilir.(Puntoyu büyütebildiğiniz cihaz sıkıntı çıkarır ama puntosunu yayınevinin sabitlediği kitap çıkaramaz!)
  11. E-kitabı paylaşamazsınızı tekrarlamış.
  12. E-kitap sosyal değildiri tekrarlamış.
  13. E-kitap okuyucu gözü daha çok yorar. (Bu sorunu yaşayanlar arkaplan rengini siyah yapmayı denesin)
1 Beğeni

Bazı maddelere hak verebilirim de bazı maddeler fazla zorlama olmuş. Nasıl paylaşamazmışız mesela? gayette paylaşabiliriz ki ben paylaştım bir çok kez :rofl:
Kitaplık resmi çekmek istersek de bazı uygulamalarda kitaplık görünümü var. Ekran görüntüsü alır hallederiz. :joy:
Telefondan kitap okurken bataryası hiç de çabucak gitmiyor aslında. Yani bu da sorun değil.

Hocam Vakıf’ın İthaki çevirilerini satın mı aldınız yoksa başka yollarla mı temin ettiniz acaba? Ben hep Altın Kitaplar çevirilerine denk geldim onlar da hoşuma gitmiyor tam metin olmadıkları için.

Tabi ki buyrun.

Yazı boyutu ve fontu değiştirebiliyor. Ben sabit fontta kullanıyorum.

Bu arada e okuyucu ekranlarını tablet, pc ve telefon ekranları ile karşılaştırmayın arada bariz fark var. Eokuyucularda elektronik mürekkep teknolojisi kullanılıyor ve kesinlikle göz yormuyor.

@malady hocam paylaştığım kitapların çoğu satın alınma değil. Başka yollarla temin ettim. Türkçe e kitap bulmak sorun.

4 Beğeni

Gözleriniz nasıl kaldırıyor o kadar dijital görüntüyü inanamıyorum. Çağın mesleği göz doktorluğu olacak kesin. :slight_smile: Benim gözlerim error veriyor çok dijital takılınca. Biraz bu konuda eskiciyim o yüzden kanli canlı kitaplar halen favorim.

2 Beğeni

Dijital görüntü dediğiniz e-ink adı verilen bir teknoloji, kitap kağıdı gözünüzü ne kadar yorarsa e-ink ekran da o kadar yorar.

5 Beğeni

Kanlı canlı elimde kitabı bükerek, koklayarak, altını çizerek okumak çok ayrı. Ancak her kitap basılamıyor örneğin mangalar. Mangaları ve çizgi romanları dijital olarak İngilizce okuyorum, sonradan basılırsa satın alıyorum. Ders kitaplarının da çoğu zaman aslını alamadığımız için dijital olarak okuduğum çok oldu. İmkanlar neyse uyuyorum.

Telefon için Twilight gibi uygulamalar var.

1 Beğeni

Bilgisayar veya telefon ekranı gibi değiller. Kağıt yüzeyi gibi buzlu cama benzeyen bir camı var. Hatta ekrana dokunduğunuzda kağıt hissi veriyor. Işık olayına gelirsek ayarlanabiliyor. Epey kısılabiliyor. Ayrıca yabancı kitaplarda sözlük, hafıza, kaldığınız sayfayı otomatik ayarlaması filan da cabası. Bir de taşıma kolaylığı var. Uyumaya yakın çok güzel oluyor aslında. Kitabı itinayla kapatıp kaldırma gibi bir şey olmuyor. Kapağı kapatınca otomatik kapanıyor. Kullanışlı durumları var. Ben genelde alternatif olarak kullanıyorum. Okuduğum kitabın Kindle’da da kopyası varsa ve kitap kalınsa harika oluyor. Evde kitap, dışarıda e-kitap kullanıyorum. Hatta bazen kitap ağır geliyor filan yine e-kitap geçiyorum. Bazı kitapların karşılaştırması için de güzel oluyor. Açıyorum ikisini de dövüştürüyorum. :joy:

5 Beğeni

Basılı kitap okuyorum ama bunun sebebi e-kitabın daha yaygınlaşmamış olması. Orijinal e-kitap arşivi genişlediği zaman direkt geçeceğim. Kütüphaneni yanında taşıma fikri çok güzel.

1 Beğeni

Bu sorunun cevabı yıllara göre değişiklik gösteriyor bende. Eskiden olsa (teknoloji kitap sayfası gibi çevirebileceğimiz şekilde evrilmemişken) basılı kitap derdim ama şu an her türlü okuma seçeneğini ayarlayabildiğim e kitaplar çok cazip geliyor. Özellikle de esiri olduğum fantastik serileri (şu an Zaman Çarkı mesela) okurken evde basılı kitabı okuyorum, dışarı çıktığımda hoop e kitap. Mesela anime-mangaları asla ama asla basılı kitaptan okumuşluğum yok. Özellikle akademik kitapların ne baskısını buşabiliyoruz ne de çevirisini. O yüzden e kitap candır ama basılı kitaptaki aidiyet hissini vermediği için duygusal olarak bağlanabileceğim bir nesnesi olsun istediğim kitapları mutlaka satın alıyorum.

1 Beğeni

Baskılı kitap seçeneğini seçtim.Okunacak çok kitabım olduğundan e kitap şekline sıra gelmiyor biraz da ondan,daha önceleri bir kaç alamadığım merak ettiğim kitabı okumuştum eski küçük telefonumdan şimdilerde de zamanında kardeşime verilen tabletten çizgi roman okuyorum.Ve şimdi burada görünce Yüzyılın En İyi Bilimkurgu Öyküleri’ni indirdim (umarım bunu demem yasak değildir).Her gün bir öykü okumayı planlıyorum.Daha önce epub şeklinde okumalarım olmuştu ve çok geç bitirmiştim kitabı bu sefer pdf seçeceğim daha iyi olacağını düşünüyorum.

Hem basılı hem e-kitap seçeneğini seçtim çünkü ikisini de kullanıyorum. Ben kil tablete de basılsa yine okurum öyle kitabı eline alacaksın, koklayacaksın gibi romantik düşünmüyorum hiç :d Zamanında Dune serisinin ilk kitabını Samsung galaxy ace telefonumla okumuştum mesela :slight_smile: Gerçi o biraz yokluktandı. Telefondan okumak gerçekten işkence ama bir bilgisayardan pdf okumak kadar berbat değil tabi. Neyse artık e-kitap okuyucum var da rahat rahat koca bir kütüphaneyi gittiğim her yere taşıyabiliyorum. Bunun yanında gerçek kitaplardan oluşan mütevazi bir kitaplığım da var. İkisini de çok seviyorum <3
Bu arada sesli kitapları da denedim ve özellikle otobüs yolculuklarında kitap okurken midesi bulanan benim gibiler için iyi bir seçenek oluyor.

3 Beğeni

Baskısi olmayan kitapları epub olarak telefona indiriyorum. Tabi içim acımıyor değil. Ama ne yapalım zaman çarkına 700 tl mı vereyim bu öğrenci halimle. Onun dışında bende kanlı canlı kitaptan yanayım. He birde epuplarin sayfa sayisi az oluyor. Bunun punto boyundan mi yoksa sayfa kirptiklari içinmi olduğunu bilmiyorum.

Korsan e-kitap olduğu için veya kullandığınız cihazın ekran boyutu küçüktür.

Yerine göre değişiyor. Evdeysem basılı kitap tercih ediyorum ama yolda ve tatilde kindle çok rahat ettiriyor. Baskısı bulunmayan kitaplara ulaşımı da artısı.

S. King- Mahşer ciltli kitabını evde okuyordum ama tatilde çıktığımda yanıma almak için ağır olduğundan epub olarak devam ediyorum.

Büyük ihtimale korsan oldukları için. Çunku Harry Potter 5 kitabinin fiziki haliyle epub halini karsîlaştırmiştım. Epub da bir bölüm eksikti.

1 Beğeni

Bu başlıktan sonra deneme amaçlı telefonuma uygulama indirdim. Şu anda okuduğum kitabın korsan versiyonunu da telefonuma indirdim. Metroda telefonla okumak hoşuma gitti açıkçası. Mavi ışık kapatma özelliği de varmış telefonda, gözümü hiç rahatsız etmedi. Baskılı haliyle okuduğum sayfa sayısını kıyasladım, bugün ekstradan yolda 50 sayfa daha okudum. Instagram ve Twitter’da dolaşacağıma kitap okumuş oldum. Bundan sonra yola çıkarken böyle yapmaya karar verdim, elimde kitap taşımaktan kurtuldum.

Umarım kısa sürede e-kitap sektörü ülkemizde yaygınlaşır. Amazon Kindle ülkemize tam anlamıyla hizmet vermeye başlarsa okuyucu alacağım.

5 Beğeni

Ben geçen yıl vakıf üçlemesini bitirmenin gazıyla 4. kitabın epub halini bilgisayardan okudum, gözlerim hiç bu kadar yorulmamıştı sanırım. Açıkçası bilgisayardan uzun uzun bir şeyler okumayı hiç sevmiyorum. İş güç gereği zaten sürekli ekran başındayım, kitabın beni bunlardan uzaklaştırması hoşuma gidiyor. Ancak bir iki defa arkadaşlarımın e kitap okuyucularına göz gezdirmiştim, ilgimi bayağı çekti. Gerçekten gözü hiç yormuyor çünkü bilgisayar ekranı gibi değil.
Ben fiziksel kitap tercih eden biriyim aslında ama bir okuyucu almayı düşünüyorum. Fiziksel olarak kitap almaya devam edip taşıma zorluğu olan durumlarda okuyucuyu kullanmak gibi bir planım var. Bir de tabii insan her an okumak istediği kitabı alamayabiliyor, tükenen baskı olsun yüksek fiyatlar olsun. Bence böyle durumlarda e kitap okumak ideal bir çözüm.

1 Beğeni