OKUBİ - Çizgi Roman Üzerine Güzel Bir Girişim

Merhabalar,daha birkaç hafta önce keşfettim siteyi kendilerine soru sordum hemen cevapladılar.Kitaplar tamamen legal ayrıca yeni seriler gelecekmiş :slight_smile:
Yayınevleri ile nasıl anlaşıyorlar bilmiyorum ama gerçekten çok başarılı duruyor.2.5 tlye çizgi roman okumak ülkemiz şartlarında çok güzel bir durum.
Site üzerinde ücretsiz şekilde Noesis 1-2,YEDİTEPE CANAVARI 1,Teşebbüs 1-2 gibi sayıları okuyabiliyorsunuz.
Sitede SAGA,The Walking Dead,Conan,Chew,Şeytani + İlahi vs seriler var.Hani bu kadar kötü olup arayüzü kötüdür dedim ama arayüz çok başarılı.Kullanan varsa tecrübelerini merak ettim ayrıca duymayan varsa da öğrensin istedim.
Linki aşağıya bırakıyorum:
https://www.okubi.com

5 Beğeni

Güzel bir girişim. :slight_smile:

1 Beğeni

Sizin tavsiyenizden sonra girip bir bakayım dedim. Gerçekten arayüzü falan gayet iyi. :slight_smile:

Tek eksi yanı, 2.5 tl olayı ile ticari bir taktik uygulamaları. 2.5 tl ödeyip yaklaşık kırk kadar sayfasını okuyabiliyorsunuz bir çizgi romanın. Bu da zaten bir çizgi romanı tamamen bitirebilmek için en az 20 lirayı falan gözden çıkarmak demek.

Belki de ben yanlış anlamışımdır. Yine de başarılı bir uygulama olduğunu söylemeliyim. :slight_smile:

1 Beğeni

Genelde 1 sayı 32 sayfa olur çizgiromanda ve bunun 10 sayfası reklam olur… 2,5tl bir sayı için çok da iyi bir fiyat(3-5dolar ile karşılaştırınca)… İçerik genişlerse süper olur… Sonuçta bu yapı 150 sayı walking dead’i tek seferde direkt almak için değil her hafta 2,5tl verip okumak için :slight_smile:

2 Beğeni

Fasiküller için bu hesap avantajlı ama mesela Saganın 1 cildi 6 fasikül, burada cildi 15 liraya gelir. Internette ortalama 25 lira olduğu için bir nebze avantajlı tabiki ama ben mesela 10 lira daha verir basılı tercih ederim. Yine de girişim güzel. E-kitap okuyabilsem tercih ederdim burayı.

1 Beğeni

Tabiki, doğru söylüyorsunuz. O mantığı anladım zaten fakat e-mecra olduğu için fazla geldi bu fiyat biraz bana. :slight_smile:

@Erdal_01’ında bahsettiği gibi, üzerine biraz daha ekler basılı halini alırım, en azından somut bir şekilde koleksiyon yapma imkanım olur. Haftalık 2.5 tllik küçük bir fiyat ödesenizde nihayetinde total para cebinizden çıkıyor ne de olsa. Tutkusu olmayanlar faydalanabilir tabii. :sweat_smile:

Bu arada, bu konu hakkında fazla bilgi sahibi olmadığım için merak ettiğim birşey var. Bir sayı 32 sayfa olur dediğiniz sistem internet ortamlarında yayınlanan çizgi romanlar için geçerli sanırım sadece, öyle değil mi? Yoksa basılı eserlerdeki, ‘bu fasikül … sayılarını içermektedir’ olayından mı bahsediyorsunuz?

En azından öğrenmiş olurum. :slight_smile:

Temelde haftalık çıkan fasiküllere(belki yanlış kelime kullanıyorum ama şu haftalık çıkan ince, bildiğimiz comicbook issue kavramı) sayı deniyor(32 sayfa)… Mesela Batman:White Knight, 8 sayılık bir hikaye… Doomsday Clock 12 sayı… Bunlar çizgiroman dükkanlarına her hafta/ay 1 sayı olarak çıkıyor…

Bir de hayatında belli bir dönemi çok uçuk ülkelerde geçirip tek sayfa yazılı mecraya aç kalmış biri olarak, sanal hizmetlerin de fiziksele yakın fiyatta olmasını anlayabiliyorum :sweat_smile: elbette ki ben de çok özel bir şey olmadıkça toplanmış, kitap halinde alıyorum çizgiromanları, ama hayatımın o döneminde olsaydım haftada 2,5tl’den bir şeyler okurdum(penguen dergisi sadece apple’daki dergi uygulamasında diye ipod touch almıştım, o derece)

Özetle bu tip olayların, ev konforu haricindeki hallerdeki işlevselliğini düşünmek lazım… Zamanında İstanbulda yayın yapan RockFM’i dinlemek için kendime app yazmıştım… O app’in en çok indirildiği yer İzmir ve İspanya olmuştu :slight_smile: böyle bir hal yani…

1 Beğeni

Tamamen doğru kullanıyorsunuz efem,Teksas/Tommiks zamanından beri onlara fasikül diyoruz :sweat_smile: dediğiniz gibi Amerika pazarında bunlar genelde 32 sayfa artı reklamlar oluyor.

Birde şunu söylemek istiyorum bu fiyat politikasında ben sitenin bi kabahati olduğunu düşünmüyorum. Çünkü dijital ortam hem devlet hem büyük yayınevleri tarafından düşündüğünüzden daha çok engelleniyor. Özellikle dijital mecralarda düşük fiyatlı kitap satışı yapmak sürekli engellenmeye çalışılan bi şey. 2,5 TL bu bağlamda başarılı bi fiyat olmuş bence…

2 Beğeni

Merhabalar :slight_smile: konuyu tekrar canlandırmış olacağım, hem forumu hem okubiyi çok yeni keşfettim haliyle heyecanlıyım, meğer geekmuhitten beri bir forum özlemi çekiyormuşum :,), fakat okubi platformu yaklaşık bir haftadır bakımda görünüyor, bu yüzden hala kullanma fırsatı bulamadım ne yazık ki. Acaba sitenin ne zaman düzeleceğini bilen aynı zamanda okubiyi de aktif olarak kullanıp son zamanlarda içerik nasıl, bir zenginleşme oldu mu gibi sorularımda beni aydınlatabilecek var mı?