Okullarımız

Şöyle söyleyeyim,Organik Kimya profesörü, adamın eşi ve çocuklarıyla Mısır’da FETÖ okullarına ziyareti sırasında fotoğrafları var, Twitter’da Sızıntı yazıları paylaşıyordu ve birden Twitter’ı kayboldu ve ve hatta Akyazı’ya dekan oldu. Yani aklım almıyor bunun takibi nasıl yapılamıyor. Seven arkadaşım çok ama mesela İzmir’den gelen arkadaşlarım okulu yarım dönem erken bitirip kaçtılar. Aslında Serdivan civarı başka bir dünya olsa da ders ortamını telafi edemiyor maalesef, ben de güzel şehrimin güzel üniversitesinin bu halde olmasını kaldıramıyorum açıkçası.

2 Beğeni

Dışarıdan gelenler Serdivan’dan çıkınca da-çark caddesi,başka ilçeler olsun-bayağı ürküyolar hatta yargılanıyorlar memleketimizin bazı kesimi yüzünden.Umarım akademik kadrosunda köklü bir değişiklik olur ve güzelim kampüs ziyan olmaz.Kendi memleketimde okumak varken başka bi bölüme geçip başka bir şehirde okuyorum bende okul sebebiyle maalesef üzülüyor tabi insan.

2 Beğeni

Sırası ile şu şekil;
ODTÜ KOLEJİ 1-4
ANITTEPE İLKÖĞRETİM 5-8
BAHÇELİEVLER DENEME LİSESİ
BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ LİSANS
SAMSUN ONDOKUZMAYIS ÜNİVERSİTESİ YÜKSEK

1 Beğeni

İlkokulum Ataköy İlköğretim Okulu
Ortaokulum Emlak Kredi Bankası Ortaokulu
Lisem Orhan Cemal Fersoy Anadolu Lisesi
Üniversitem İstanbul Üniversitesi

1 Beğeni

Turkish Ivy League’i gezmişsin hocam, tebrikler. :slight_smile:

2 Beğeni

Koleksiyonumda bir tek Koç ve Sabancı eksik kaldı, heyhat. Koç da nerdeyse oluyordu bence ama oraya mülakata giderken tam da Toll the Hounds’un sonunu okuyordum, durağı kaçırdım (eminim siz beni anlayacaksınızdır). Sonrası inşaat halindeki 3. köprüden otostoplar bişeyler. :roll_eyes:

Toll the Hounds’ı Sabancı’ya da Koç’a da tercih ederim. Doğru olanı yapmışsın hocam. :slight_smile:

1 Beğeni

Ecnebilerin de dediği gibi, “no regrets!”

1 Beğeni

Karadeniz Teknik Üniversitesi-Tarih , Fakülte merkez kampüste; bol ağaçlı, deniz manzaralı. Hocaların çoğu alanında oldukça donanımlılar.

1 Beğeni

Uzun zamandır bu başlığa yorum yazılmamış biraz hortlatacağım gibi olacak ama üniversite sınavına çalışan arkadaşlarımıza biraz yardımcı olmak için bir kaç cümle yazacağım. Ben Balıkesir Üniversitesisi Lisans bölümü öğrencisiyim. Üniversitemize yerleşmek isteyen arkadaşlarımız şunu bilmeliler ki denize 100 km uzaklıkta hatta daha fazla da olabilir tam bilemiyorum. Bu yüzden deniz var diye tercih etmenize tavsiye etmem. Şehir merkezine ortalama 20 km uzaklıkta Bigadiç yolunda yer alıyor kampüs. Yani bir nevi dağın başı bu ilk başta bilmelisiniz. Hatta kampüs içerisinde erkek kyk öğrenci yurdu var. Ben bir süre orda kaldım ve inanır mısınız internetim bile doğru düzgün çekmiyordu.
Kampüs içerisinde pek yapacak bir şey yok. Kampüs dışarısından da yapacak pek bir şey yok. Kampüsten ayrı olarak Necati Bey Eğitim Fakültesi var. Onun karşısında bir kaç tane kafe var o kadar. On burda avm var ama bana aşırı küçük geldi. Birde yeni açılan Avlu diye bir avm varmış ama bildiğim kadarıyla daha içerisine yerleşim olmamış dışarı da sadece mağazalar gibi şeyler varmış. Bunun dışında Ankarada yaşayan biri olarak halkı bana sıcakkanlı ve iyi insanlar gibi geldi. Yani Balıkesir hakkında yazacaklarım bu kadar tekrar tercih eder miydim? Etmezdim. Bir yılımdan oldum myp ile yatay geçiş yapacağım.
Benim size tavsiyem tercih döneminde acele etmeyin benim gibi. Ailenizden kurtulmak için şehir dışı yazmayın. Her şeyi enine boyuna düşünmeniz gerekiyor. Ben Apartta ya da evde veyahut özel yurtta kalamayıp kyk yurdunda kalırsam yapabilir miyim diye kendinize sorun. Çeşit çeşit insanlar var arkadaşlar.Hayatınızda hiç muhatap olmayacağınız bir insanla oda arkadaş olduğunuzu düşünün. Titiz insansanız hiç yapamazsınız. Diyeceklerim bu kadar. Tavsiyem şehrinizde bulunan üniversite iyiyse ve istediğiniz bölüm de geliyorsa oraya yerleşmeye çalışın. Şehir dışı zor hele ki bu zamanda.

Yani özelikle KYK ve genel olarak yurtlarda eğer paylaşımlı odaysa sorunlar çıkıyormuş bazen.Mesela arkadaşım 5 kişilik KYK odasında kalıyormuş bir tanesi sabahın köründe herkesi uyandırıp hadi namaza diyormuş.Arkadaşım ben kılmıyorum kaldırma beni falan demiş kaç kere ayaklarından çekip yere indiriyormuş çocuk zorla.Ya da çamaşır bile yıkamayı bilmiyorlarmış makinayla erkek yurdunda o çamaşır makinelerini kokutmuşlar artık çamur veya pislik gibi şeyleri akıtmadan direkt atıyorlar herhalde makineden çıkan şeyler pis kokuyormuş.Yıkanmayanı,temizlik hastası,teisti,deisti…sı bir arada yani.Cidden bu ortamı çekebilir miyim insanın düşünmesi lazım.

1 Beğeni

Bölüm ne acaba? Benim yeğen de biyoloji 2. sınıf okuyor. Gerçi bizimki doğma büyüme buralı olduğu için rahat. Hiç yukarıdaki sorunları yaşamadı şükür ama bu yüzden burs da çıkmadı 2 yıldır.

Ben normalde sözelden girdim Boğaziçi Tarih istiyordum sonra kazanamadım orayı :sweat_smile: ikinci hedefim Kara Harp Okuluydu orayı da puanım yettiği halde kontenjana dahil etmeyip çağırmadılar. Sonrasında sağdan soldan birçok insan konuştu aklımı çeldiler Uluslararası Ticaret ve Lojistik’te tercihte bulundum bu bölüm geldi.

Ben de yeri gelmişken kendi Üniversitem hakkında bilgi vereyim .İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde İtalyan Dili Ve Edebiyatı öğrencisiyim.Kendi fakültem hakkında konuşmadan önce uyarayım her fakültenin olayı ayrıdır ondan burada yazacaklarım sadece Edebiyatı kapsar.Bir kere bina çok merkezi.Tramvay,Marmaray,Otobüs hatta önce vapur yapıp sonra tramvay ile bile gelinebilir.Ama tabi merkezi olmasının getirdiği bir dezavantaj var ki o da her milletten insanla akraba oluyorsun daha yolda.Siyahiler,Araplar,Japonlar…En çok sorun çıkaranı da az çok tahmin edersiniz herhalde.Neyse binada kampüs hayatı beklemeyin büyük hayal kırıklığı olur.En ön tarafta bir Büyük Avlu dediğimiz bit yer var ki orada yapabileceğin şeyler Belediye Parklarındakiler ile aşağı yukarı aynı bir de Marmaray çıkışının olduğu tarafta Küçük Avlu dediğimiz yer var.Orada da bir Baristamız var çay ve kahve içebilirsiniz.(Kahve içecekseniz lütfen oradan için,kantin ve otomat kahveleri o kadar kötü ki zaten arada 6-7 TL fark var,gidin düzgün için imkanınız varsa)Bir de Hergele Meydanı denilen kapalı bir alanımız var ki onun kullanılmadığı alan yok desek yeridir.Yanından geçerken vefat eden bir hocanın cenaze namazına da denk gelebilirsiniz Ukrayna Dili Ve Edebiyatı nın dans kulübünün dans gösterisine de.Öyle çok amaçlı :rofl: He bir de kantin var klasik kantin o da.Kütüphanemiz var daha yeni yenilendi ki her masada lambamız ve kişi başı 2 priz düşecek şekilde masalarda prizimiz var.İnternet de var ama çoğu kimse bilmez yani çözmen lazım bağlanmanın ama çözünce de fena değildir hızı.Bina 4 katlıdır,asansör sık bozulmaz ama bozulduğunda ayaklara kuvvet çünkü ara katlarla beraber 8 kat çıkmanız bile gerekebilir.Birkaç kulüp sadece düzgün çalışır ama onlar da düzgün çalışır ki güzel etkinlikler yakalayabilirsiniz.Yemekhane binada değildir ana kampüs dediğimiz o 1453 yazan kapısındaki yere Gidersiniz ki oradaki yer deniz manzaralıdır he oraya gitmek istemezseniz de sokak arasında Esnaf Yemekhanesi dediğimiz bir yemekhanemiz de vardır o da Ensar Vakfı manzaralıdır :joy::see_no_evil: Daha fazla bir şey gelmiyor aklıma yani eğitim kalitesi hakkında kendi bölümüm hariç bir şey diyemem çünkü hocasına bakar yani.

3 Beğeni

Zaten hep bu akıl çelmelerden geliyor insanın başına ne geliyorsa. Şansınıza Balıkesir’in kalbi Edremit ile sahil ilçelerinde atıyor. Merkez oldu olası hep ıssız ada gibi olmuştur. Büyük kitap fuarları bile Edremit’te gerçekleşir. Merkezde Avlu’ya ek Atatürk Parkı var yazın vakit geçirebileceğiniz merkezde ama yeşil güzel bir park olarak. Yaylada Avm de var ama sinema falan kapanmıştı en son. Şimdi ne durumdadır bilmiyorum. Balıkesir 'in belki de tek güzel yanı körfez ilçeleri ile Bursa, Çanakkale, İzmir gibi illeri gezmek için üs olarak kullanılabilmesidir. Hepsine sınırı var.

Hocam burada kalırsanız da başka okula yatay geçerseniz de Allah kolaylık versin, insanın güzel vakit geçirdiği bir üniversite yılları var bir de askerlik yılları. Siz de bu dönemde güzel vakit geçirirsiniz umarım. Gerçi üniversite okumanın içini boşalttılar ama yine de dönüp bakınca iyi ki okumuşum üniversiteyi demeyen de yoktur.

Bu arada benim diğer yeğen de Düzce’de psikoloji okuyor ve yukarıda anlattığınız sorunları birebir yaşıyor şu an. Ama onu burada baya bir baskı altında tutuyorlardı ondan ona iyi geldi dışarıda okumak. Arkadaştan yana da şanslı çıktı. Gerçi kız yurdunda olduğundan arkadaş çevresinde çok ekstrem karakterler çıkmıyor sanırım karşısına oda arkadaşı olarak.

1 Beğeni

Heheh. Eşim de bu fakülteden mezun. Küçük avluyu, sağcı solcu dövüş hikayelerini falan anlatıyor eğleniyorum arada hahah.

Yok şuan öyle sağcı solcu meseleleri yani okulda öyle kavga falan pek olmuyor.

1 Beğeni