Okuma Etkinliği - Callahan Günlükleri

Önsöz hariç atlayıp ilk hikaye ile kitaba başladım. Önsöz’ü de yazarın kendisi yazdığı için okudum spoiler yoktur düşüncesiyle. Aslında Sonsöz’ü de okuyordum ama ilk sayfada kendisinin tavsiyesine uyarak öykülere geçtim. Kitap bitince dönüp okuyacağım bu kısımları. Daha önce önsözlerden spoiler yediğim için artık bu şekilde yapıyorum.

Yazarın anlatım tarzını beğendim. Sıkmadan kolay okunacak bir kitaba benziyor şimdilik.

3 Beğeni

Söylediğiniz kısımlarda spoiler yok diye hatırlıyorum ben. Sonuçta 20 kadar öykü var ve hepsinden de bahsedemez. :slight_smile: Sorun yok sonra da okuyabilirsibiz.

1 Beğeni

Ben de aynı nedenlerle okumadım. Kitap bitince okuyacağım :smile:

4 öykü daha okudum. Özellikle yapacağım bir yorum yok sevdiğim oldu daha az sevdiğim oldu ama kesinlikle keyifle okunan bir kitap.
Akıl akıldan üstündür 4
Acının korunumu kanunu 3
Layığını bulanlar 2
Ramahta bir ses duyuldu 4
:hibiscus:

2 Beğeni

Bazı hikayeler güzeldi, bazıları ise eh işte dedim. Doğal olmayan sebepler öyküsü güzeldi. 5 üzerinden 5 verdim ona. Bakalım ikinci kısımdaki hikayeler daha iyidir diye umuyorum ama keyifli bir kitap, okutuyor kendini. Herkese keyifli okumalar.

2 Beğeni

Acının Korunumu Kanunu tam ne okuyorum derken harika bir şekle büründü. Ben 5 veriyorum bu öyküye. Layığını Bulanlar ise araya sıkıştırılmak için yazılmış kısa bir ara sahne gibiydi. Puanlamaya ihtiyaç duymuyorum kısaca.

Sürekli tekrar etmiş gibi oluyorum ama Spider’ın hayalgücünü sevdim. Çok değişik bir bakış açısı ile yaklaşıyor temalara. Sonraki öykülerde nasıl bir yol izleyeceğini tahmin etmek imkansız neredeyse.

2 Beğeni

Diğer arkadaşlar ne durumda? Kitaplarınız geldi mi başladınız mı okumaya? Eğer okuyorsanız ve bir iki kelam etmiyorsanız Callahan’ın Yerin’de fazla duramazsınız ona göre. :joy:

2 Beğeni

Bende önsözü okumadan yeni başladım kitabı okumaya. İlk öykü mekanı tanıtma açısından güzeldi. Anlatıcını Callahan olmasını bekliyordum fakat o çıkmadı. Yarın devam edeceğim okumaya.

2 Beğeni

İlk dört öyküyü okudum. 1. öyküyü okuyup anlamayınca hemen kötü düşünmek yerine birkaç öykü daha okuyup öyle yorum yapmamın daha sağlıklı olduğunu düşündüm :slight_smile:

1.öyküde ne olduğunu tam olarak anlayamasam da Callahan’ın Yerini tanımak için güzel bir giriş olduğunu düşünüyorum. Beğendiğim kısmı Jennssen’in konuşması ve bardakilerin farkındalığı oldu. 6/10

2.öykü film tadındaydı.Keyifle okudum. 10 yıllık değişime bir anda tanık olmak geçmişten gelen bir zaman yolcusu gibi bir etki yaratacağı için yaptığı kelime oyununu sevdim. 10/10

3.öyküde keşke dart oynarken benim de böyle bir yeteneğim olsaydı dedirtti 20 ye atıyorum diye kaç kere 17ye attığımı sayamıyorum bile :sweat_smile: 8/10

4.öyküdeki telepatinin işlenişini beğendim. 8/10

Bilimkurgu klasiklerinden çıkınca öykülerde daha fazla bilimkurgu ögesi görmeyi beklediğim için başlarda biraz hayal kırıklığına uğratsa da Callahan’ın Yerinin sıcaklığını ve yazarın mizahını sevdim keyifle okuyorum

3 Beğeni

Deprem nedeniyle ara verdiğm okumaya tekrar başladım. Başka şeylerle meşgul olmazsam bu üzüntünün ve karamsarlığın herkes gibi beni de kötü etkileyeceğini düşündüm.

Kitap ara ara vites yükseltip tekrar düşürüyor. Ramah öyküsü ortalama bir öyküydü. Finalindeki çözüm ise günümüzde hayli popüler bir konu olduğu için güxel yerden yakalamış yazar. Puanım 3.75/5

Doğal Olmayan Sebepler öyküsü ise şimdilik açık ara en iyi bulduğum öykü. Hatta okuduğum en iyi bilimkurgu öyküler listeme aldım bile. Mutlaka okumalısınız. 5 üzerinden 10 veriyorum. Kahramanımızın affedilmemesine de üzüldüm açıkçası.

Muhteşem Komplo biraz nefes almanız için iyi. Puanlayacak bir durum yok.

Songörü ise ortalama bir öyküydü. Yine farklı bir pencereden şahit olduk geleceği görme konusuna. Puanım 3.5/5

4 Beğeni

Ben bitirdim. Hikayeler inişli çıkışlıydı ama kendini okutan keyifli bir kitaptı. Kitaba genel olarak puanım 9/10.

2 Beğeni

Bende en son Songörü’yü bitirip orada kaldım. Doğal Olmayan Sebepler benim de en sevdiğim öykü oldu. Asimov’un Vakıf dünyasının bahsi geçmesi hoşu gitti. Okumak için pek fırsat bulamıyorum. Sanırım bu ayı da geçen ay olduğu gibi iki kitapla tamamlayacağım :confused:

1 Beğeni

Ben o kısımda Asimov’dan bahsedeceğinden adım gibi emindim. :smiley:

Kitabı ben de bitirdim. Genel yorumumu sanırım izin günümde kafam rahat bir şekilde yapmayı planlıyorum. Ayrıca daha ayrıntılı bir inceleme yazısı da yazabilirim ama emin değilim. Çünkü sıradışı ve bir o kadar da lezzetli bir kitaptı. Genel olarak puanım 7/10

1 Beğeni

Kitabı haftasonu ben de bitirdim. Ülkede yaşanan olaylardan dolayı okuması biraz zor oldu. Birbirinden bağımsız hikayelerin okumak zevliydi. En sonunda olayları birleştirerek bir hikaye çıkmasını beklemiyordum o hikayeyide sevdim. Spider Robinson’ın yazarlık mesleğine girişini anlattığı kısımlarda ilgi çekiciydi. Benim puanım 8/10

3 Beğeni

Sadece mick’i mick’inr öyküsü kaldı onu da yarın bitiririm çok da fikrim değişmez diye düşünüyorum.
Uzunca süre maalesef yaşadığımız olaylardan dolayı herkes gibi ben de okuyamadım aklımı toplayamadım elim de gitmedi zaten. Sonraları biraz biraz okudukça açıldım. Kitabı genel olarak çok beğendim bağımsız ve nispeten kısa hikayeler olması kolay okunur yapıyor kitabı. Yazarın anlatımı esprili kolay anlaşılır. Vampir, hayalet, zaman yolcusu, konuşan köpek, uzaylılar herkese göre birşeyler var :grin:. Tek tek öykü puanlamasını çok iyi yapamadım bence devamını yazmayacağım. Kendimce İyi, ortalama ve ne olduğuna anlam veremediklerim diye ayırdım. En beğendiklerim Köpeklerin Akşamı ve Ayna/Ayna Söyleme Bana oldu. 5/5 diyebilirim ikisine de.
Rıhtımın etkinliklerine katılmayı seviyorum hep söylüyorum zaten. Bir sonraki etkinlikte görüşmek üzere :herb:

5 Beğeni

Ben de maalesef uzunca bir süre okuma yapamadım. Deprem kafa beyin bırakmadı ki kimsede…

Tarihi kaçırıp eleniyorum gibi gözüküyor. :frowning:

200’lere gelmek üzereyim ben de. Kitap bitince tüm öyküleri genel olarak yorumlayacağım, ama etkinliğe yetiştirememiş oldum ne yazık ki.

1 Beğeni

Tarihin bir önemi yok. Bu konuda kafanız rahat olsun.

2 Beğeni