Okuma Etkinliği - Cennetin Çeşmeleri

Ben de 3.bölümden biraz okudum. Diğer 2 bölüme göre daha çok sevdim. Umarım böyle artarak gider okuma zevkimiz. Kitabın konusuna bakıyoruz uzaya giden kilometrelerce uzunlukta bir asansör yapmak. Bu yüzden kendi adıma bu konuda daha somut girişimleri okumak daha keyifli oluyor. Bu yüzden de 3.bölümü daha çok sevdim sanırım.

2 Beğeni

Morgan’a asansörü marsta yapmak için teklif geliyor hatta sonunda kabul ediyor ama diğer bölümde Sri Kanda dağına yapılıyor yanlış mı anladım ben :scream: ne ara karar değişti neler oluyor?

1 Beğeni

Asansörün Dünya’da yapım işi keşişlerin tapınağı ve dağı kullanmaya izin vermemesi sonucunda gerçekleşmemişti. Müdürü de Morgan’ın istifasını istemişti. Sonra marslılar devreye girdi bizim orada yap, avantajları çok diye. Ama önce dünyada küçük bir prototipinin yapılmasını istediler. Uzaydan yere kadar sicimin indirilmesi testi. Sabotaj sonucu yere inme aşamasında problem çıktı ama yine sabotaj sonucu oluşan fırtına neticesinde kelebekler manastıra ulaştı ve efsane gerçekleşmiş oldu. Keşişler dağı terk edince Dünya’da yer problemi ortadan kalktı.

3 Beğeni

Son birkaç bölümü tekrar okuyayım en iyisi :roll_eyes:

Edit: Okudum yeniden birkaç yeri atlamışım okurken birkaç yeri de okumamışım henüz zaten :face_with_hand_over_mouth:. Şimdilik daha iyi durumdayız.

2 Beğeni

Biraz zor bir okuma oldu benim için. Clarke’ın bazı eserlerini severken (Rama, Çocukluğun Sonu ve çoğunlukla kısa hikayeleri) bazılarını ise sıkıcı buluyorum biraz ve bu kitap da sıkıcı bulduklarımdan biriydi. Genel olarak beğensem de hevesle okutmadı çoğunlukla ama benim uzay operası sevmemden kaynaklı olduğuna eminim.

Etkinlik için teşekkürler @mtears hocam, yeni yılda da devam edelim. :+1:

5 Beğeni

An itibariyle bitirdim. Genel hatlarıyla beğendim ama gerçekten okuma temposu düşük bir kitap oldu. Güzel bir fikri iyi işlemiş yazar ama kitaptaki tesadüf unsurlarını pek sevemedim. Yani kitap dümdüz akıyor ama bir yandan da ufak nüanslar fazla şans eseri oluyor. Örneğin son anda 20 metre kalması ve istasyonun 20 metre inmesi gibi bir iki yerde daha olan şeyler. Yazar muhtemelen ilgi çekicilik katmak istemiş kitaba, şahsi fikrime göre çok da gerek yokmuş bunlara. Etkinlik olmasa biraz daha zor okurdum diye düşünüyorum, o nedenle katılanlara ve düzenleyen @mtears’a çok teşekkür ediyorum. :blush:

7 Beğeni

Ben de ancak bitirdim kitabı. Çok farklı birşey demeyeceğim. Okuması güç bir kitaptı maalesef. Clarke hatrına ve etkinlik adına hevesle başladım ama bir çoğumuz gibi ben de umduğumu bulamadım. Köprü yapıldıktan aktif olarak kullanıldıktan sonra neler oluyor başak dünyalarla varlıklarla iletişim VS oluyor mu bu tarz şeyler okumak isterdim.
Estağfurullah ne demek memnuniyetle beni yalnız bırakmadığınız için asıl ben teşekkür ederim @Okuryorum @Pyrewrath :herb:… Yeni yılda etkinliklerimizi ben de iple çekiyorum.

7 Beğeni
3 Beğeni

Clarke kitaptaki köprü fikriyle ileriyi görmüş ama fiziki imkansızlıklar nedeniyle yapılamazmış bu köprü.

3 Beğeni