Okuma Etkinliği - Dragons of Fate

İngilizce kitaplara katılım zaten hep sınırlı oluyor. Ayrıca serinin ilk kitabı filan da değil, yani seriyi daha önce okumuş olmam gerek, sevmiş olmam gerek ve de İngilizce bilmem gerek… Zor iş. :slight_smile:

Türkçe popüler kitaplar bile 5-10 kişiyi geçmiyor.

1 Beğeni

Daha önce topluluk yönetmiş biri olarak katılım sürecinin sancılı olduğunu söyleyebilirim. :slight_smile: Kaldı ki gerçekten İngilizce olunca daha da zor.
Kitabı nereden buldunuz bu arada? Kindle falan mı?
Ben ejderha Mızrağını İthaki’den okudum ama buralara gelmeme daha olur İngilizce okusam bile, yine de yorumlar heyecan verici.

1 Beğeni

Ben korsan epub okudum, Can ciltlisini aldı. :slight_smile:

Bu yeni seri Yaz Alevi Ejderhaları’ndan sonra geçiyor, Ruhlar Savaşı’nı ve devamını okumak şart değil ama İkinci Nesil ve Yaz Alevi Ejderhaları okunmalı. Eski kitapları sevenler bu seriyi de sevecektir.

@isos81 Haklısın. Diğer yandan forum da sessizleşmeye başladı. Önceki kalabalığa ulaşması zor gibi görünüyor.

4 Beğeni

İsmet’in saydığı nedenlerden başka, ben bu serinin kalitesine ve gerekliliğine de ikna olmadım. Goodreads’de Dragons of Deceit yerden yere vuruluyor.

Aptal, tek boyutlu, mızmız bir baş karakter, Weis & Hickman’ın hikayeye zaman yolculuğu ekleyerek, olayları değiştirerek kendi kanonlarına ihanet etmeleri, okurlarının hala 15 yaşında olduklarını sanarak yazmaları, fantezi okurlarının artık çok daha olgun eserlerle haşır neşir olduğunu görmezden gelmeleri gibi sebepler açıkçası beni endişelendiriyor. “Destina” gibi yaratıcılıktan nasibini almamış bir karakter ismi bile bana itici geliyor.

WotC seriyi yayımlamak istememiş, Weis & Hickman WotC’a $10M’lik dava açmış. Weis & Hickman davadan çekilmişler ancak kitap sonra birçok defa revize edilmiş, baştan yazılmış. Bir şeyler ters gitmiş kısacası.

Zaman yolculuğu yapalım, şu karakterler gene gelsin, ölmüşler dirilsin, sevmiyorum bu işleri. Kitabı okumadığım için bunların hepsi ikinci el bilgiler elbette. :slight_smile:

Destina walked into a pawn shop to look for a time travel artifact that will send her back in time to save her father. Dumb.
Then she went to the library to research how the artifact works. Dumber!
Then Destina married Tass. Dumberer!

3 Beğeni

Ben DL kitaplarını, özellikle de Weis&Hickman ikilisinin kitaplarını ciddiye almadan okuduğum için beni pek etkilemiyor. Fantastikle yeni tanıştığım dönemde okuduğum için kalbimin bir köşesinde sempati ve sıcak duygular besliyorum, tamamen nostalji. :slight_smile: Erikson ya da Mcclellan falan yapsa yüzlerine bakmam bir daha ama bu serinin olayı tam olarak bu. Ciddiye almıyorlar kendilerini. (bkz. howitzer/obüs ya da Fizban’ın Tas’a evrim teorisini anlatmaya çalışması)

Fazla duygusal olabilir şimdi söyleyeceğim şey ama kısaca bu seri içindeki çocuğu kaybetmemiş olanlar için, şikayet edenler maalesef o kategoriye dahil değiller artık sanırım.

PS: Dumb olan evet dumb, diğerleri o kadar da değil aslında. :slight_smile:

3 Beğeni

DL benim için de önemli bir seri, kalbimde yeri ayrı. Ama W&H’nin yazdıklarını ciddiye almamak veya serinin gevşek olması görüşlerine katılmıyorum. Bu seri özelinde diyorsan ona belki müsamaha gösterilebilir ama DL dünyası böyle bir yer değildi. Tamam, grimdark bir atmosfer yok ama Raistin, Lord Soth, Kang, Huma, Fistandantilus, Dalamar gibi karakterler ve bazı olaylar gayet ciddi ve karanlıktı. Tam da bu kişiler, bunların dünyayla olan etkileşimleri ve kaliteli kurguydu benim hoşuma giden.

Bazı kitaplarda ton tabii ki yumuşayabilir, ona da varım ancak üstte saydığım temel eleştirilere katılıp katılmadığını belirtmedin. Sadece nostalji adına kötü bir kitap okumak istemem, zamanımız değerli.

Bana dersen ki, hayır dostum bu eleştiriler boş ve yersiz; ortam hala bildiğimiz sıcak DL dünyası, yeni karakterler kaliteli, kurgu ilgi çekici, zaman yolculuğu iyi oturtulmuş, kanona bir saygısızlık yok, o zaman endişelerimi bir kenara atmaya hazırım, senin görüşün benim için GR incelemelerinden daha değerli. :slight_smile:

2 Beğeni

Teşekkür ederim. :blush:

Söylediklerine tamamen katılıyorum, uzun bir aradan sonra yeni bir macera okumak objektifliğimi alıp götürüyor. Genel olarak söylemek istediğim W&H’ın yazdığı DL kitaplarının genelde muhteşem bir kurguyla öne çıkmadığıydı, Yaz Alevi’ne baksana mesela.

Eleştiriler çok ağır sadece, itirazım ona. Yerden yere vurmalık bir durum yok yani en azından. :slight_smile:

Ortam özellikle ikinci kitabın ilk çeyreğinden sonra toparladı oldukça. Yeni karakter Destina maalesef kaliteli değil. Farkındalar herhalde ki 2. kitapta rolünü azaltmışlar. Kurgu da idare eder, zaman yolculuğu dersen konsept olarak düzgün olsa da biraz çiğ duruyor. Kanona bir saygısızlık yok ama. :slight_smile: Sana oku der miyim? İlk kitabın çeyreği, bunun da yarısından biraz fazlası özlediğimiz tadı verdiği için hayır. O tat için bu kadar kötü kısmı okumaya değmez senin için, bense başladım artık, yılda bir bir idare ediyorum. :slight_smile:

2 Beğeni