Okuma Etkinliği - Dune Çocukları

Merhabalar.

Mart ayında Dune serisine devam etmek isteyenler için bu başlıkta Dune Çocukları’nı tartışacağız.

Herkese iyi okumalar :slight_smile:

Süre: 1 Mart - 31 Mart

Rıhtım yok mudur okuyan, yorum yapacak?

Ben henüz bitirmedim ama gene yeni tanıştığımız karakterlerden biri ölecek gibi duruyor. Bir önceki kitapta Jessica’nın umrunda mı diye sormuştum umrundaymış cidden :smiley: . Alia da kolay kolay bırakmayacaktır saltanat naibliğini, bakalım o neye dönüşecek? Dune Mesihi’nde Harkonnenların bir anda kaybolduğunu bir daha mevzusunun açılmamasını garip bulmuştum ama Baron’un geri dönüşünü böyle beklemiyordum. Vaiz’in olayını da çok merak ediyorum ama Paul olduğunu sanmıyorum. Paul olsa bile yeniden sonunu okuyabiliriz, tam alışmadan kaybedebiliriz diye düşünüyorum.

1 Beğeni

Ben bu kitabı daha önceden okumaya çalışmış, reading slumpa girdiğimi hisseder hissetmez okumayı ertelemiştim, bu konuyu görünce de bu ay kitaba tekrar dönüp okuyabileceğimi düşündüğümden katılıyor’u işaretlemiştim… Ancak hiç ummadığım kadar yoğun bir ay geçirdim o yüzden elime hiç alamadım maalesef. Daha basit okunan kitapları tercih ettim. Muhtemelen geri kalan günlerde de okuyamayacağım, Nisan ayına kaldı. :pensive:

Açıldığını görmedim. Yoksa katılırdım. Biraz ara verdim seriye ama devam edeceğim.

Sorun değil, siz isterseniz süreyi uzatabilirsiniz denetmenler yardımcı olur :slight_smile:

Bu aralar meşgulüm. Yine de teşekkürler. Başka etkinliklerde görüşürüz.

1 Beğeni

Kitabı yaklaşık 3 gün önce bitirdim ve kitap ile olan anılarım hala taze olduğumdan bu değerlendirmeyi yazmak istedim. Öncelikle 2. Kitap da Paul’ün kumlara gidişini oldukça ilgi çekici ve bir efsaneye yakışır bulmuştum fakat bu kitap da kendisinin vaiz olarak geri döndüğünü öğreniyoruz. Açıkçası bu geri dönüş beni rahatsız etti çünkü ilk ve ikinci kitap da çizilen Paul karakterine bu geri dönüş uymuyordu ayrıca Paul’ün kitap boyunca kendinden emin olmayışı, hayattan bezginliği, jacurutu daki kabilelerin onun üzerinde yaptığı her şeye boyun eğişi ve güçsüzlüğü karaktere aklımda bu olumsuz düşüncelerle veda etmeme sebep oldu.
Alia için de aynı şeyleri düşünüyorum, Baron tarafından bu kadar kolay tutsak alınması beni oldukça şaşırttı. Önceki kitaplarda kendinden emin bir Alia görürken bu kitap da onun kişiliğindeki bu gibi zayıflıkları görmek karakterin derinleşmesini sağladı fakat geçmiş nesillerin bilgilerinin sahibi olan böyle bir varlığın onları dizginleyememesi, karakterin geçmişine pek uymayan bir gelişmeydi. Alianın baron tarafından tutsak edildiği sahneler oldukça güzeldi, baronun emellerinin sadece Alia dışında neredeyse herkes tarafından anlaşılması onun güç arzusunu iyi bir şekilde anlatan bir ayrıntı.Tüm halkı sadece kendi yozlaşmış emelleriyle kontrol etme arzusundan gözlerinin kör olması, nesnelliğe karşı artan yüksek iştahı güzel detaylardandı.
Ganimet kitap boyunca oldukça pasif kaldı, olayların içerisinde daha fazla aktif olması ve gücünü daha çok sergilemesini isterdim.
Kitabın ana karakteri 2.Leto idi. Letonun dönüşümünün oldukça basit bir anlatımla gerçekleşmesi bir problemdi. Daha fazla ayrıntı ile bu dönüşümün psikolojik boyutlarınıda öğrenmek güzel olurdu. Letonun Jessicayı azarladığı sahneler beni eğlendirdi, insanların Letonun içinde yaşayan varlıkların farkında olması fakat kabul etmek istememeleri insan doğasının iyi bir tahlili olduğunu düşünüyorum, sonuçta insan kendisinden daha çok bilgiye sahip insanlara karşı hem saygı hemde korku barındırır.
Genel itibari ile kitap güzeldi, zaman zaman kitabın fazlaca iç konuşmalara dönmesi kitabı olurken biraz sıkılmama sebep oldu fakat bu kitabın kendisinden sonra gelen kitaplar için bir zemin oluşturmaya çalışmasından dolayı böyle bir anlatıma başvurulduğunu düşünüyorum, çünkü bu kitap da herhangi bir olayın tam anlamı ile başlayıp bittiğini değil başladığını ve ucunun açık bırakıldığını düşünüyorum.

4 Beğeni