Okuma Etkinliği - Dune (Spoiler İçerir)

Merhabalar. @isos81 Ben de bu etkinliğe katılmak istiyorum. :slightly_smiling_face::heart:

3 Beğeni

Ekledim sizi de :slight_smile:

1 Beğeni

Teşekkür ederim. :slightly_smiling_face::heart::hugs:

Eee başlayanlar nasıl gidiyor? Bende heyecan had safhada 350. sayfadayım. Haftasonu bitirmeyi düşünüyorum.

İnsanın konuşası geliyor aynı anda okuyunca. :slight_smile:

1 Beğeni

Ben önermiştim kitabı 3’e ya da 4’e bölelim, okudukça yazalım diye ama bu forumda rağbet görmüyor maalesef. Daha etkileşimli daha grup aktivitesi gibi oluyor aslında ama neyse artık.

Ben dün konsantre olamadım, bu akşam başlıyorum ama haftaya biter en erken. Hafta sonu bebe mesaisi var çünkü. :slight_smile:

1 Beğeni

Ben de dün başladım 80. sayfada falanım. Daha bizimkisi Arrakis’e bile gitmedi. :grin:

1 Beğeni

Biraz daha ilerleyin de blurlayıp konuşuruz. Henüz çok başlardasınız.

Hadi ben biraz daha okuyayım baay. :slight_smile:

3 Beğeni

Dune zaten üç alt kitaptan oluşuyor. Bu yüzden üç ayrı zamanda, bölüm bölüm konuşulabilir bence. Sadece bir öneri, siz daha iyi bilirsiniz tabii.

2 Beğeni

Bence öyle daha etkili oluyor ama kimse böyle yapalım demedi. Ya da burada spoiler etiketi ile konuşuruz en kötü. :slight_smile:

Ben bitirdim. :raised_hand:

4 Beğeni

Nedir görüşlerin? 10 üstünden kaç verirsin? Bir de Dune için bilim kurgu deseler de fantastik olduğunu söyleyenler de var, sen ne düşünüyorsun bu konuda?

2 Beğeni

Siteye de goodreads’e de incelememi attım. Spoiler yok rahat olabilirsiniz.

Bu başlıkta daha samimi konuşuruz daha güzel olur.

10 üzerinden 10 veririm. Mükemmeldi. İlk sayfasından son sayfasına kadar bu böyle.

Dune fantastik falan değil tam bir bilimkurgu. Çünkü Dune’da çok ince bir çizgi var. İnsanların olağan dışı gördüğü her şeyin aslında bilimsel bir açıklaması, hedefi var. Mantıkla açıklanamayan ya da açıklanmakta zorlanılan tek kısım belki de şu telepati benzeri durumlar. Onları da bir şekilde bir mantığa oturtabiliyoruz. Fantastiğe girmeyecek dozda bir fantezi :smiley:

Siyasi tarafı ise çok çok güçlü. 12 bilmem kaç kitap var ya serisinde. İnsan anlıyor. İnsan şunu fark ediyor ki, önünde dev gibi bir evren serilmeye başlıyor bu ilk kitapla.

7 Beğeni

Aslında Dune tam olarak “Yeterince gelişmiş bir teknoloji, büyüden ayırt edilemez.” noktasında. O yüzden “saf bilimkurgudur” diyen de doğru söylemiş olur, “bu bayağı bildiğin fantastik” diyen de :smile: Bence de ufaktan fantastik sayılabilir.

6 Beğeni

60-70’li yıllarda bazı bilim insanlarının daha iyi düşünebilmek için LSD kullandığına dair iddialar var, ne kadar doğru bilemem ama LSD’nin halüsinasyona neden olduğu biliniyor. Ben baharat - telepati ilişkisini okurken bunu anımsamıştım.

1 Beğeni

Olabilir ama burada halüsinasyondan daha gerçekçi-gerçek şeyler olduğundan biraz daha temkinliyim ben.

Aslında şunu demek istemiştim, ondan esinlenmiş olabilir. Tıpkı Müeddib Mehdi ilişkisi gibi, Paul’un Fremen magarasında “nirvanaya” erişmesi ile :slight_smile: “Mehdi’nin mağarada sır olması” Bene Gesserit denilen grupların “mehdici” gruplar gibi yarı legal - yarı illegal durumlarından vs vs esinlenmesi gibi.

1 Beğeni

İlk kitap çok güzel her sahnesi resmen akıllara kazınıyor. Yemek sahnesi vs. ne kadar güzel yazılmış sahneydi. Okuyanlar film fragmanına da baksın oyuncular bence çok güzel olmuş.

Oyuncu seçimleri inanılmaz iyi ya cidden!

1 Beğeni

Evet arkadaşlar, @BiblofilYouTube bitirdi bile. Ben yüzde 5’e anca gelebildim. :slight_smile: Sizde nasıl durumlar?

@JrThoth @Ozgur @mtears @Tamarix @Mert @decoder @anromedanebulasi @Gelu @NamelessOne

4 Beğeni

%43 (300/712) İkinci bölüme başladım.

1 Beğeni