Okuma Etkinliği - Dune (Spoiler İçerir)

Çok geç kalmış sayılmazsınız aslında, hala katılabilirsiniz gibi duruyor. :slight_smile:

Okuruz herhalde. Değil mi @isos81?

1 Beğeni

Bence de geç kalmadınız. Daha yeni başlayanlar ve hatta henüz başlamayanlar var. :slight_smile:

Diğer kitaplara herkes kendisi karar vermeli çünkü devam etmek isteyen olur, istemeyen olur… Ama belki birisi organize eder, bilemiyorum. Benim başka planlarım var. :slight_smile:

2 Beğeni

Tek bağlantısı yok.

George Lucas’ın, Frank Herbert’in kitaplarından “ilham aldığı” söyleniyor ancak kendisi bunu hiç ağzıyla dile getirmemiştir bile. Öyle ki Frank Herbert filmi izledikten sonra: “Dava açmamak için çok uğraşacağım.” demiştir.

Ne gönderme ne de atıf var işin doğrusu. George Lucas, Akira Kurosawa’dan aldığı ilhamı söylese de Herbert’den aldıklarını açık dille söylemez. Birçok liste var internette, Star Wars ve Dune serisi benzerlikleriyle ilgili. Kitapları okuyanlar bakabilir bu benzerliklere. Yani Star Wars’un Dune’dan aldığı şeyler, tek kitapla bitmiyor.

2 Beğeni

Ben birinci kısımdan iki bölüm okuduktan sonra arkadaki İmparatorluk Terminolojisini komple okudum. Sonra okumaya devam ettim ve gayet keyifli ilerliyor. Terminolojide bana göre spoiler sayılabilecek bir şey yok ve sadece evren hakkında görüşümü arttırdığını düşünüyorum okuma öncesi.

Daha önce benzeri bir durumu sadece Sirmarillon’da görmüştüm. Hikayedeki inanılmaz sayıda karakter yüzünden kim kimin neyiydi diye sürekli arkaya bakıyordum. Hatta notlar almıştım.

Böylesi daha rahat oldu :slight_smile:

edit: 420. sayfadayım

Bildiğin spoiler yazıyor aslında terminoloji sözlüğünde. Misal kitabın en büyük bombalarından biri olan Muaddib’in geleceği görebildiği yazıyor melanjın tanımında. Düpedüz spoiler. Ya da Fremenlerin kum solucanlarına binip sürdükleri de sürpriz olması lazım ama o da yazıyor.

Eğer spoiler yememeyi önemsiyorsanız kitabın en başından bütün sözlüğü okumak gibi bir hata yapmayın sakın dostlar. Ha çok umrunuzda değilse okuyun ama ağır spoiler var haberiniz olsun.

İlk 6 filmde yani Disneye satılmadan önce Dune ismi geçmiş miydi filmde hatırlamıyorum. Jon Favreau ve Dave Filoni yapımcı olunca işler değişmiş olabilir. Mandalorianda gerek Dune’e gerekse Lucasın filmlerine gönderme var. Kasabayı koruma bölümüde Yojimbo’nun aynısı bariz belli bunlar. :blush:

1 Beğeni

Mandalorian’ı henüz izlemedim ama Yojimbo en çok uyarlaması çekilen filmlerden biri muhtemelen. Hatta filmin kendisinden başarılı olmuş uyarlamaları bile var.

1 Beğeni

Mandaloriandaki klasikleşmiş o uyarlamalarsan birisiydi. Ana hikayenin dışında “doldurma bölüm” dediklerinden. Bunu yaparken bölümün başında Yojimbo yazmayacak tabiki. Yapımcının bunu söylenmesine de gerek yok. İzleyen herkes anlıyor zaten.

1 Beğeni

Dune ismini hatırlamıyorum ama sandwormlar vardı filmlerde. (Sarlacc olarak geçiyordu)

Dune benim çok uzun zamandır okuma listemdeydi.

2013 yılında Zaman Çarkı okurken bir forumdaş Dune ile olan benzerliklerden bahseder ve Dune’u öve öve bitiremezdi. O zamandan beri aklımın bir köşesindedir seri.

Daha sonra yanılmıyorsam 2017 yılında fuarda Dune Tanrı İmparatoru’nun da çıkması ile seriyi almaya karar verdim. Bu kararımda serinin hızlıca tamamlanacağına olan inancım da etkiliydi açıkçası ama sonrası malum. Neyse hatta seriyi alırken 4. kitap tükenmişti fuarda ve Alican Saygı elinde 10-15 tane olduğunu ve ertesi gün getireceğini söyleyince bekletmeden ertesi gün tekrar Tüyap’a gidip o kitabı almıştım.

Son iki kitabın çıkmasıyla seriye başlamak için kendimi motive etmeye çalışıyordum ki bu başlık imdadıma yetişti.

Ben de bugün 1.kitapla başlamış bulunmaktayım.

4 Beğeni

Zevkle ekledim hocam sizi de listeye. :slight_smile:

1 Beğeni
  1. sayfaya yaklaştım şuana kadar beklentilerimin altında gidiyor. Okuyucuya bilgi vermek için karakterlerin birbirine soru sormasından bıktım. :expressionless:
1 Beğeni

Biraz daha sabır. İlerleyen bölümlerde açılır.

Arkadaşlar “dune” kelimesi özel bir isim değil. Türkçesi kumul olan kelimenin İngilizcesi. Yani bir yerde Dune isminin geçmesi, kitaba gönderme yapıldığı anlamına gelmiyor :blush:.

2 Beğeni

Kitabın siparişini vermiştim daha ulaşmadı. Bir ara okurum diye planlamıştım.
Bu vesile ile daha disiplinli bir okuma yaparım diye düşünüyorum.
Beni de ekleyebilirsiniz listeye. Keyifli okumlar herkese.

1 Beğeni

Hoş geldiniz foruma. :slight_smile: Sizi de ekledim listeye. Süremiz uzun, acelemiz yok. Keyfini çıkararak okuyun. :slight_smile:

Bu arada kitabın yüzde 20’sine geldim, şu ana kadar bir numarası yok, tekdüze ilerliyor. Bundan sonra artık heyecan dozu artar diye düşünüyorum. Artıyor değil mi? :slight_smile:

Aynı gidiyoruz. Çok soru sorarak ilerliyor kitap. Açılır inşallah ileride.

Yoo öyle bitiyor işte :astonished:

:smiley:

1 Beğeni
  1. Sayfayadayım ben de. 1. Bölümün sonuna doğru tansiyon ve aksiyon artıyor😉.

Ben okuduğum yere kadar hikayenin ilerleyişinden memnunum. Birçok esere ilham olduğu okudukça anlaşılıyor.

2 Beğeni

Son 100 sayfadayım. Bu aşamadan sonra kalan 100 sayfada olayları nasıl sonlandırabilecek çok merak ediyorum. Sanki birileri “ilk kitap kendi içinde bitiyor, isterseniz orada bırakıp devamını okumayabilirsiniz demişti” diye hatırlıyorum. Bu kadar sayfada bitmez bu iş gibime geliyor. Birinci filmi bitirip devam filmlerini-kitaplarını- bekleyeceğiz gibi duruyor. Şu anki aşamada olaylar ancak üçleme ile neticelenecek düzeyde. Boşuna altı kitap yazmamış yazar.

2 Beğeni