Okuma Etkinliği - Dune (Spoiler İçerir)

İlk kitabı okusanız yeter diyen sanırım @M3rett0 idi ama başkası da dedi mi bilmiyorum.

Bu arada ben de %25’teyim Solucan saldırısı olan yer, Leto’nun çalışanları kurtardığı ama hala bir şeyler olsun, heyecan dozu yükselsin diye bekliyorum. :slight_smile:

1 Beğeni

İlk kitabın tatmin edici bir finali var. Sonrasını merak eden devam eder tabi.

Ben demiştim onu. İlk 3 kitabı bitirmiş biri olarak, aslında her kitabın finalinde hafiften “burda bırakabilirim” hissi olduğunu söyleyebilirim. Bu hissin en güçlü olduğu final ise 1. kitaba ait sadece, olay bu :slight_smile: Bu hissin sebebinin de doyuruculuk olduğunu düşünüyorum. Herbert finallerde kitabın devamı için açık kapılar bıraksa da, hiçbir zaman kitap içinde başladığı hikayeyi yarım yamalak bırakmıyor. Ucuz cliffhanger yok. Aslında her kitabın sonunda bir yandan bir sürü şey noktalanırken bir yandan da ilerde olayların çok farklı boyutlara evrileceğini işaret eden bir süreklilik var. En azından ilk üç kitap için gözlemlerim böyle. Hele 3’ün sonunda “ulan nereye geldik” demeniz çok olası :smile:

4 Beğeni

Ben üçüncü kitabı birinciden daha çok sevdim. Olaylar cidden de nasıl buralara geldi demekten alamadım kendimi ve sonrasını da acayip merak etmeye başladım. Dördüncü kitaba da yarın başlayacağım.

2 Beğeni

Bakalım tanri imparatorla tanışınca nasıl tepki vereceksiniz :smiley:.

Şakası bir yana benim favori kitabım dördüncüydü hatta ilkinden bile daha çok beğendim diyebilirim.

1 Beğeni

Dün gece kitabı - daha doğrusu hikayeyi- bitirdim. Arkadaki ek kısımları kaldı. Son düzlükteki koşucular gibi kitap tempoyu olabildiğine arttırdı. Ve bir anda bitti :confused:

Genel anlamda benim için çok keyifli bir okuma oldu. Beğendim kitabı. Ekleri de okuyup rafa kaldırayım.
Bundan sonra ayda bir tane okuyarak 2021 ortasına doğru bitirmeyi düşünüyorum seriyi.

Seriye başlamama vesile olan @isos81 'e teşekkür ediyorum etkinlik için.

1 Beğeni

Aslında bitirenler uzun uzadıya yorumlarını yazsa güzel olur. Ayın bitmesine 1 hafta kaldı, artık sohbet etmeye başlayabiliriz. :slight_smile:

2 Beğeni

Yarın ofise geçince daha detaylı yazarım müsait bir zamanda.

1 Beğeni

İkinci kısma başlıyorum şimdi. Karakterlere alıştım şimdi olayları olmasını bekliyorum. :blush:

Daha vakıfla harry potter serisi duruyor. 2-3 yıldır yayarak bu serileri okuyorum. Bitse de Dune’a başlasak

Ben kitabın hikayesinden çok arkadaki evrene ve tarihçesine dayalı yazılan ek kısımları çok beğenmiştim. Atlamayasınız sakın oraları. :slight_smile:

2 Beğeni

Katılıyorum ekleri atlamayın sakın. Çok sağlam lore anlatılıyor oralarda.

1 Beğeni

Ben de okumamı tamamladım. Bu kitap beni beklediğimden çok etkiledi.

Yorumumu Goodreads üzerinden paylaştım. Ama söylediklerim yetersiz geliyor.

İnanılmaz bir ilk kitap. Serinin devamını merak etmemek elde değil. Bu seri için her kitap tekil istenildiği yerde bırakılabilir yazılmıştı yukarıda. Kesinlikle bu fikre katılmıyorum. Bu kitabı okuduktan sonra seriye devam etmeyecek kişi sayısı %1 değildir heralde. (Sanırım biraz fanatik bir yorum oldu. :sweat_smile:)

Okuma grubu okumasını tamamlayınca daha derin konuşmayı ben de isterim.

Ayrıca ilk defa bir kitabı okurken fon müziği dinledim. Bu da benim açımdan ilginç bir deneyim oldu. Keşke çoğu eser için de kendi hikayesine uygun bu tarz fon müzikleri. Ben bunu dinledim.

Diğer müzikler fazla hareketli ve tempolu olduğu için dikkatimi dağıttı ancak bu müzik hoşuma gitti.

Halen okuyanlara iyi okumalar :slight_smile:

1 Beğeni

Etkinliği düzenlediğim için bana teşekkür etmek isteyen varsa, aşağıdaki edisyonu bana hediye edebilir. :slight_smile:

1 Beğeni

Bence Deluxe versiyonu iste :smile:

Deluxe alan oldu da hayır mı dedim? :slight_smile: Deluxe olur Folio olur, hepsi olur. Yeter ki alsın biri. :sweat_smile:

Ben de başladım. 15 yıl geçmiştir ilk okuyuşum üzerinden. (yaşım ortaya çıkıcak :s) Sarmal yayınlarından okumuştum o zaman yanlış hatırlamıyorsam. Şimdi İthaki’den olana başladım. Film öncesi tekrar bir okuyayım neden bu kadar seviyordum hatırlayayım dedim. Çok büyük heyecan duyuyorum okurken yine. Satır araları beni benden alıyor :slight_smile:
Şu ana kadar çeviride tek yadırgadığım hançer-i figanı billurbıçak olarak çevirmeleri. Belki bende öyle özdeşleştiği içindir. Belki böyle çevirmeleri daha yerinde olmuştur ama Dune un havasına da uygun değil miydi hançer-i figan. Ben çok beğenmiştim Hançeri Figan ismini.

6 Beğeni

400’deyim. Son aylarda okuduğum en akıcı kitap. Çok iyi geldi gerçekten :relieved:. Çok enteresan ögeler barındırıyor içinde. Kumsolucanları, damıtıcı giysiler, baharat… Hep okuduğumuz klişe kitaplardan ayırıyor bunlar Dune’u.Okurken acele ediyorum ki sonraki bölümlerde neler var bir an önce öğreneyim. Bu seriye önyargılıydım neden bilmiyorum. Okuma etkinliğini görünce dedim fırsat bu fırsat yoksa okumayacaksın sen bu kitapları :grimacing:. Şimdi ise devamı için sabırsızlanıyorum.

2 Beğeni

İlk kitabın ilk kısmını (Muad’dib’e kadar olan kısmı) bitirdim. Görüşlerim şöyle (sürpriz bozan içerir - RAYOR).

• İlk kitap çok tek düze gitti. Hani Dune değil de ismi duyulmamış bir kitap olsa devam etmeyebilirdim. Aslında sıkıldım denemez ama sanırım beklentiler biraz fazlaydı ve ilk bölüm bunu tam olarak karşılayamadı.
  • Çöl gezegeni ve suyun kıymetli bir varlık olması ilgi çekiciydi. Su kaynaklı teknolojik geliştirmeler de hoştu.
  • Kum solucanlarını ilk gördüğümde bu kadar kıt su kaynağı olan bir yerde bu solucanlar nasıl bu kadar büyüyebiliyor diye düşündüm.
  • Kitapta sürekli olarak “şöyle düşündü, böyle düşündü” gibi iç sesi duymak bir yerden sonra komik gelmeye başladı.
  • Bazı yerlerde okuyucuya bilgi verebilmek için “Anlat bakalım nasıl oldu” minvalinde konuşmalar vardı, bu benim pek tercih ettiğim bir yöntem değil (yapay geliyor) ama çok da sorun etmiyorum.
  • Kitabın sonuna doğru Dük Leto Hakk’a yürüyünce biraz hareketlenmeler oldu. Bir yerde Leto fotosu görmüştüm, böyle Bobba Fett gibi bir şeydi ama kitapta hiç de öyle değildi. Sonradan baktım o gördüğüm fotoyla da alakası yok adamın. Niye öyle bir tasvir yapmışlar bilemedim.
  • Paul’ün kuisatz bilmem ne olmamasına sevindim. Ucuz spoiler olsaydı rahatsız olurdum.
  • Sonunda Muad’dib ile tanıştık. Başta acaba Leto mu diye düşündüm ama ilk kitap sonunda öğredik kimmiş. :slight_smile:

Görüşlerim böyle. Okuyanlar neden yazmıyor, herkes bitirsin diye mi bekliyor? Öyle bir zorunluluk yok biliyorsunuz, zaten ay sonu da gelmek üzere. İsteyen istediği gibi yazabilir, hatta yazsın da okuyalım (Ama yazmadan önce hangi bölümü yorumladığını yazarsa iyi olur, durduk yere spoiler yemeyelim). :slight_smile:

1 Beğeni

O Leto o Leto değil çünkü, torun sanırım o gördüğünüz sizin.:smiley: Sonraki kitaplarda varmış sanırım.