Okuma Etkinliği - Dungeon Crawler Carl

İlginç bi nokta. Veri için detaylı bakmadım (baksam bulacakmışım gibi :smiley: ) ama Reddit’te de konuşulmuş.
https://www.reddit.com/r/litrpg/comments/17v4a4g/audio_or_book/

Ayrıca facebook grupları, yazarlar ve Audible reklamları da var.

Audiobookların neden popülerleştiğine dair farklı yorumlar var şurada da:
https://www.reddit.com/r/litrpg/comments/wfaghz/why_are_audiobooks_so_popular/

Görebildiğim kadarıyla bende uyanan intiba LitRPG türünü audiobook olarak tüketenlerin diğer türlerdeki audiobook dinleyicilerine oranla daha fazla olduğu. Seslendirilmemiş önemli LitRPG yok gibi bir şey.
Türün yapısına bakınca mantıklı da geliyor. DCC’ı okurken zaman zaman hızlıca okuyup geçtiğim yerler oldu, fazla dikkat talep etmiyor okuyucudan.

Bunu da eziyet olsun ekliyorum: İsveç Uppsala Üniversitesi’nden biri basılı ve audio formatındaki best sellerlar için bilimsel bir stil araştırması ve karşılaştırması yapmış. :sweat_smile:

1 Beğeni

İşsiz anıma denk geldi, okudum baya :smile: İsveçli kardeşlerim iyi emek vermiş ama ilk sayfalardan sonra salladım onları Odin affetsin. Reddit yorumları teorimi epey doğruladı ama.

Özellikle son 3-5 yılda sesli kitaplar ekseninde popülerleşen kitap ve türlerin çoğunlukta olduğunu düşünüyorum, hatta talep oraya kaydıkça seslide iyi olur güdüsüyle yazılan kitapların da pazarda yer ettiğini düşünmeye başladım ama Amerikalılar gibi sesli kitap tüketmediğim için çok da emin olamıyorum. Novellaların bazılarının aşırı popüler olması da yine audiobookları ile paralel gibi.

Bu türlerin büyüme nedeni dinleyici kitle gibi. Sizin de okuyup fazla beğenmeme nedeniniz, daha doğrusu son 2-3 yılda bir anda oluşan popülaritesi ile oluşan beklenti kadar beğenememeniz onlar gibi dinleyerek tüketmemek olabilir.

Talep arttıkça adamlarda seslendirme işinde de baya kalite artıyor, yakında japon seiyuu lara dönecekler :smiley: . Bizim sesli kitap sektörü de bir evrim geçirirse belki bizde de yaygınlaşırlar.

Arabada/yolda, temizlikte/bulaşıkta, çalışırken/spor yaparken falan millet ya okuyor ya podcast dinliyor bunlarda. Biz daha çok gerideyiz :smiley: .

1 Beğeni

Sanderson geçen gün Sunlit Man kitabının seslendirmeni ile konuştuğu bir video yayınlamıştı. Konuşmada sesli kitaplar kitap satışlarımızın %50’sini oluşturuyor dedi. Hatta seslendirmene büyük ihtimalle senin seslendirdiğin versiyonu tüketenler okuyan tüketicilerden fazla olmuştur diye de ekledi.
İlgili yer (14.30’dan başlıyor)

Tabi birden fazla formatı alanlar da var, mesela hem sesli kitabı dinleyip hem okuyan kişiler. Üstüne ciltli versiyon alanlar vs. Ama satışlardaki yüzdesi çok ciddi bir oran. Sadece belirli bir alt janraya göre düşünmemek lazım, Amerikada sesli kitap işi bayağı revaçta.

2 Beğeni

Internetteki olumlu yorumlardan gidip başlamıştım DCC. Bayıldım sesli kitap serisine ve hepsini alıp çabucak bitirdim. Daha önceden Cradle serisini dinlemistim ama bu ondan kat be kat cok daha eğlenceli. Çok güzel yazılmış bir hikaye.

Son kitabı bitireli boşluktayım. Keşke etkinliğe önceden yetişebilseydim.

4 Beğeni

Yaraladı. :smiley: Zevkler ve renkler hocam, Cradle’dan sonra denediğim progressive fantasyler yakın bir lezzet bile vermiyor. Bunu beğendiysen Phil Tucker’ın Bastion serisine de göz atabilirsin. Biraz ağır açılıyor ama LitRPG olmasa da progressive için düzgün bir alternatif. İlk posttaki Bender’ın listesine de göz atabilirsin, ya da daha güzeli @isos’i summonlayayım, bize progressive fantasy önersin. 2073 yılı okuma listemde galiba yer açıldı. :sweat_smile:

Yanlış kişiyi summonlamışsın ama geldim yine de. :smiley:

Benim Cradle hariç okuduğum sanırım bi tek Arcane Ascension var ki onu da çok sevmiştim. Pace olarak Cradle’dan geri ama Cradle pace’inde bir şey bulmak da imkansıza yakın. :smiley:

Bender’in liste ilk mesajda var demişsin ama göremedim. Şuraya ekleyeyim. Bir sürü seçenek var.

Kendime aldığım notlara göre ise, vaktim olsa Defiance of the Fall’u veya He Who Fights with Monsters’ı okurdum sanırım.

Çok uzun zaman olduö Craddle serisinde 5. kitaba kadar geldim sanırım ama ondan sonra bıraktım. Heyecanını kaybetti benim için. DCC ise hiç tempo düsürmedi, 5 kitabı tam gaz bitirdim. 6. Kitapda artık yavaşladım çabuk bitmesin diye ama dayanamadım fazla. Bahsettiğiniz diğer serileri bilmiyorum ama cradle ve dcc arası birtane varsa çok iyi olur.