Okuma Etkinliği - We Are Legion (We Are Bob)

Meraktan sorduydum, o kadar leeway verilir. :slight_smile: 40ları yeni geçtim, Dünya’ya ne olduğunu merak ediyorum şimdilik. Bir de Milo en şekerleri gibi. :smiley:

1 Beğeni

Ben de şunu paylaşacaktım yorumumda, geç kaldım.

Bu arada 2008 krizini piknik gibi gösterecek bir krizi ise hayal edemiyorum.

Bob’a da bayıldım ben. O ilk uyandığında kör mü oldum yoksa, daha okumadığım kitaplar, izlemediğim filmler vardı diye hayıflanması güldürdü. İnsani duygu sergileyemediği anlardaki çıkarımları falan.

Etrafını keşfederken yavaş yavaş açılıyor karakter ama gizliden. İlerisini merak ettiriyor. Bu arada kitabın adı Lejyon. Bunu yazar King gibi kullanıp aynı bedende (borg muydu neydi adı) birden fazla Bob benzeri insanlar (replicant) mı olacak acaba?

İlk defa bir solukta 10 sayfayı ne ara okudum dedim bir yabancı romanda, dili gerçekten hafif.

3 Beğeni

%65’e geldim, kitap gayet güzel gitme konusunda istikrarını sürdürüyor.

Bir tarafta antropoloji ve ilk temas işleniyor, diğer tarafta kıyamet sonrası hayatta kalanlar ve etik ikilemler, Bob deseniz zaten astronomi konusunda bilgilendirmeye devam ediyor. Hiçbiri çok detaylı değil ama çok keyifli. :slight_smile:

Uzay Yolu’ndaki Prime Directive’e uyup uymamaları konusunda ne dersiniz?

The Prime Directive prohibits Starfleet personnel and spacecraft from interfering in the normal development of any society, and mandates that any Starfleet vessel or crew member is expendable to prevent violation of this rule.

As the right of each sentient species to live in accordance with its normal cultural evolution is considered sacred, no Starfleet personnel may interfere with the normal and healthy development of alien life and culture. Such interference includes introducing superior knowledge, strength, or technology to a world whose society is incapable of handling such advantages wisely. Starfleet personnel may not violate this Prime Directive, even to save their lives and/or their ship, unless they are acting to right an earlier violation or an accidental contamination of said culture. This directive takes precedence over any and all other considerations, and carries with it the highest moral obligation.

2 Beğeni

%72. Yazar kopyaların tamamen aynı olmaması hakkında daha da net bir yanıt verecek sanki ileride.

“Invoking quantum effects is just hand-waving. Just means we don’t know. I wonder if, as we get older and accumulate memories, we’re getting too complex for a backup to contain everything. The backup is a digital attempt to save an analog phenomenon. It may simply be too granular.”

1 Beğeni

Ben de sallardım.

Bob’un kararı biraz duygusal ama yine de nüfusu toplam 400-500 kişiye düşmüş evrendeki belki de diğer tek akıllı medeniyetin soyunun tükenmesine izin vermemesini doğru buluyorum. % 75’ler civarında gerçi biraz fazla müdahele etmeye başladı, iyice tanrıyı oynuyor.

Gorilloid savaşı sırasında Archimedes’i korumak için son çare olarak bir buster’ı devreye soktu. O sahne müthişti. Hypersonic boom’u falan bile düşünmüş, çok leziz bir anlatımı vardı.

Yani ileride daha da detaylı bir yanıt verebilir ama ben çoktan tatmin oldum. Quantum variations on hardware + software copying errors + granularity limit = win.

Ben % 82’ye geldim, bu akşam bitiririm. Şu Medeiros illallah ettirdi artık, geber şerefsiz. :slight_smile:

1 Beğeni

90a yaklaştım, istisna yapılmasını anlasam da kural boşuna konmamış da dedirtti yazar. :slight_smile:

Arşimetgillere bu kadar fazla müdahale etmesini beklemiyordum.
Riker ve Homer’ın da tycoon oynar gibi ilerlemesi çok komikti. Yazar başta tarif edip sonra kendisi de tespiti yaptı.

Bitti. Devamını bir ara okumak isterim ama gerçekleştirebilecek miyim bilmiyorum. :slight_smile:

Genel olarak beğendim, çerezlik olmasa da basit ve sakin bir kitaptı, yormadan keyifle okuttu kendini. Üzerinde tartışılacak pek bir konu olmasa da iyi ki okumuşuz. :+1:

1 Beğeni