Okuma Etkinliği - Yenisey: Yama Kağan ve Göl Tanrıçası

Kitaba bugün başladım ama akşama bitecek gibi görünüyor. Türk mitolojisine dair hiçbir şey bilmiyorum fakat daha ilk sayfalardan ilgimi çekmeyi başardı.
İlk bölümlerde birkaç kopma dışında bağlantıyı zedelemeden ilerleyebildim. Okudukça da düzeni oturtulmuş ve sağlam bir kurguyla donatılmış olduğunu anladım. Özellikle heyecan duygumun sürekli tetikte olması nedeniyle elimden bırakmak istemedim :blush:
Arka sayfalarında yer alan sözlükten destek alarak ve birkaç ufak araştırmayla devam ediyorum şuan. Şimdiden sevdim diyebilirim :clap:
Editör ve son okuma kaynaklı birkaç yazım hatasına denk geldim. Umarım diğer baskılarda tekrar gözden geçirilir.

2 Beğeni

Ben bitirdim hocam, detaylı yazacak fırsatı henüz bulamadım.

Ana tema olarak güzel bir konu seçimi yapmışsınız, fakat uygulamaya dökerken bazı aksaklıklar mevcut ve bir noktadan sonra okuma zevkimi azalttı. Üzerinde daha fazla çalışılması ve daha iyi rafine edimesi gerektiğini düşünüyorum. Özellikle betimleme çok çok az ve olan bitenin okuyucunun hayal gücüne bırakılması her zaman doğru bir tercih değil bence. Eleştirilerim şevkinizi kırmasın lütfen, daha da iyiye gideceğinize eminim. Gelecekte yazacağınız eserleri bekliyor olacağım.

1 Beğeni
1 Beğeni

Okudum, bitirdim. Ailevi nedenlerden dolayı yorumum gecikti, mahcubum. Yakında naçizane olarak göndereceğim (dağ fare doğurdu olmaz umarım)

2 Beğeni

Bu akşam bütün cesaretimi toplayıp Yenisey hakkında bir kaç kelime etmek istiyorum. Daha öncede aldığım notlar üzerinden gideceğim. Biliyorum çok zaman oldu ama kısmet bu akşamaymış… Öncelikle Yenisey daha fazlasını da hakettiğini biliyorum ama lokantada veya restoranda her yemek yiyen yemeğin kalitesi hakkında yorum yapamıyor. Sadece gurme olanlar bu ayrıcalığa sahip. Bende kendimi bir kitap gurmesi gör(e)mediğim için bir kaç kelime edeceğim ama şimdiden söyleyeyim -her ne kadar sürçi lisan edersem affola.

Öncelikle böyle bir kitabı edebiyatımıza kazandırdıkları için Bilge Ozan Kıran’a teşekkür borçluyuz. Uzun bir emek sonucu ortaya çıkmış bir eser ve muhtemelen Türkçe Fantastik romnlar konusunda köşe taşlarından biri olacak, tabii devamı gelirse.

yenisey-roman-

Kapak tasarımı çok güzel, renkler, semboller, yazı ve kapağı kaplayan resim uyumlu olmuş, beğendim.

Ben iki filmden, ilk izlediğimde bir şey anlamamıştım. Filmler Türkçeydi ama garip bir Türkçeydi. Yanlış anlaşılma olmasın yüzde yüz yerli ve milli(!) filmlerdi. Biri “Hacivat’la Karagöz Neden Öldürüldü” diğeri “Şans kapıyı Kırınca” Güzel filmlerdi, iyi bir kadroya sahiplerdi. Bunu neden yazdım veya okuduğum Yenisey’in bu filmlerle ne ilgisi var? İkisinde de kendine özgü bir Türkçe kullanılmış. Ve maalesef Yenisey’de daha amatörce kalmış. Ama güzel tarafı bize ait olanlarla bir roman yazılmış olması. Yani koskoca bir define sandığı orada duruyor ve içerisinde neler var diye merak edip bakmıyoruz. Aklımız fikrimiz hep başkalarının miras sandıklarında.

Küçük bir kitap olmasına rağmen okumakta zorlandığımı söylemeliyim. Bu zorlama puntoların küçüklüğü yönünden falan değil. Aksine satır araları ve paragraflar arasında olan boşluklar okumayı kolaylaştırıyor. Kitaba girmekte zorlandım çünkü bazı kavramları terimleri izlemekte yavaştım. Kitabın sonuna konulan küçük sözlüğün faydası oldu. Birazda benim son zamanlarda yaşadığım düzensizlik yüzünden olsa gerek. İlk fırsatta tekrar ve sindire sindire okuyacağım. O tarihte devam kitapları yayınlandığında olacak sanırım. Gelinin kusurlarını arayan kaynana havasında olsam da gözüme batan bir örneği vermeden de geçemeyeceğim…
İlk başta daha kitaba başlarken Köprüden geçenler bölüm başlığında Kunter’in sözü beni –nasıl desem- rahatsız etti. Önce kitapta olanı yazıyorum.
“Yüreğimizdeki bu ateşi tengriler mi yakıyor? Yoksa her insanın çılgın arzusu mu onun tengrisi oluyor”
Şöyle olsaydı daha mı iyi olurdu?
“Yüreğimizdeki bu ateşi tengriler mi yakıyor? Yoksa her insanın çılgın arzusu onun tengrisi mi oluyor”
Yeri gelmişken söylemeliyim ki bölüm başlarında yazılan anekdotlar bölüm hakkında bir fikir vermesi için iyi ama bazı bölümlerde çok uzamamış mı? Örneğin “cücelerin hafızası” (s.75)
Tekrar söylemeliyim ki ufak tefek hatalara rağmen güzel bir kitap, elinize kaleminize sağlık. Devamını bekliyorum…
Yemeğini bitiren bir adam olarak söylemem gerekirse güzel bir yemekti, hazırlayan ustanın ellerinize sağlık" derdim… Eğer bir not vermem gerekseydi 6/10 alabilirdi bu roman. İyi akşamlar.
Not: devam kitapları için bilgilendirilmeyi bekliyorum

1 Beğeni

Yama Kağan’a gelen yeni bir yorum. Gerçekten gurur verici. Sonuçta üç beş tutkulu okur için yazıyorum. Böyle dönüşler acayip motive ediyor. Okuyan, yorum yapan ve paylaşan herkese çok teşekkürler. Fantastik macera ve mitoloji sevenlerin keyifle okuyabileceği bir roman.

3 Beğeni