Okuma Serüvenine Nasıl Başladınız?

(Mehmet Kurak) #63

Nerden başlasam ki, aslında benim kitap okuma serüvenim okumayı öğrenmekle paralel gelişti diyebilirim.
Ben ilk okul ikinci sınıfa kadar okula gidebildim. Hastalığım ve bazı başka nedenlerden dolayı devam edemedim. O iki yıl içerisinde ben okumayı sökememiştim. O dönem sık sık tedavim için Ankara Hacettepe hastanesine gidiyordum. Okula gidebildiğim o iki yıl da tedavimden dolayı aksadı ve netice olarak ben okumayı sökemedim. Aradan yıllar geçti ve küçük kız kardeşim okula başladı. Onun okumaya hazırlık kitaplarından ben okumayı söktüm. Ufakta olsa bir alt yapım olduğu için okumayı sökmek benim için kolay oldu. Okumayı sökmüştüm ve artık sıra kitap okumaya gelmişti. O dönemde bir gazatenin elli dokuz kupon ile elli kitap verdiğini duydum. İşte dedim, işte aradığım fırsat ayağıma geldi. Ben başladım kupon biriktirmeye. Neyse tüm kuponlar bitti ve kitaplar geldi. O günü hiç unutmam, neden unutayım ki birden elli tane kitabım olmuş. Daha kitaplar gelmeden kafamda planları kurmuştum, önce ince kitaplar ile başlayacak sonra kalınlar ile devam edeceğim. Elime aldığım ilk kitap, Robert Louis Stevenson'un Define Adası adlı eseri oldu. İki saat içerisinde o kitabı bitirdim. O iki saat benim içimde ki okuma aşkını adeta tutuşturdu.

(Kadir) #64

Benim okuma serüvenim 2009 yılında liseye başladığım yıl başladı. Liseyi yatılı olarak okuyordum ve 8 kişilik odadaki diğer kişiler bütün gün Metin 2 konuşmaktan veya rap müzik dinlemek dışında başka birşey yapmayan tiplerdi bu yüzden canım çok sıkılıyordu. Kendime bir meşgale arayışına girdim. Bilgisayar yoktu, o zamanlar daha akıllı telefonlar yeni çıkmaya başlamıştı ve bende yoktu, yurdun televizyonu belirli saatler içinde açık olurdu ve kumanda üst dönemlerde olurdu haliyle onlar ne izlerse onu izlerdik.
Spor, müzik, resim gibi alanlara yetenek eksikliğinden dolayı yönelemiyordum dolayısıyla elimde kitap okumak dışında başka seçenek kalmadı. Bende ne okusam diye bir düşünürken sınıfdaki kızların Alacakaranlık kitabını :joy: okudukları dikkatimi çekti. Kitapta ne yazdığını merak ettiğim için haftasonu kitapçıya gidip kitabı aldım ve hemen okumaya başladım. Alacakaranlık şu an yüzüne bile bakmayacağım bir eser hatta kitaplarını kütüphanemde görüntü kirliliği yaratıyorlar diye bağışladım ama o zamanlar için bana çok sürükleyici gelmişti ve kitap okumayı sevdirmişti.
Alacakaranlık’dan sonra o zamanın popüler kitapları Metal Fırtına, Olasılıksız, Açlık Oyunları gibi serileri okuduktan sonra ilk adam akıllı serime yani Kara Kule’ye başladım.

(onurcan) #65

Çocukken kendimce kara kule diye a4 sayfalarına bir kitap yazmıştım 15 sayfalık. Sonra okuması için bir arkadaşıma vermiştim. Gidiş o gidiş gitti :slight_smile: ilerleyen haftalarda okul kitap fuarına götürmüştü. Orda stephen king in kara kule serisini görmüştüm. Yazdığım kitap o adamın eline ulaşıp kitap haline felan mı getirdi diye düşünmüştüm. Ama orada kaldı. 2011 yılında d&r ye gezmek için gördüğümde tekrar karşıma çıktı. Kitabı alıp kara kule serine başladım. Yani ilk okuda okuduğum cin ali hikayelerinş saymazsak kara kule serisi ilk okuduğum kitap ve seridir. Okuyuş okuyuş. Sonra gelsin kitaplar :slight_smile:

Ben tam okullara kaydın başlayacağı dönem ayağımı kırınca okula kaydolamadım o yüzden hep camdan çocukların mavi mavi önlüklerine özlemle baktım. Bi gün babama takvimin üzerindeki harfleri sormuştum tek tek saymıştı. Öyle öyle devam etti, evde öğrendim okumayı :grin: sonra okula giden mahalle arkadaşlarımın hece okuma kitaplarını alıyordum onlarda şaşırıyordu duruma. 5. sınıfa gelince sınıfın kitaplığında bir kitap dikkatimi çekmişti. Kapaktaki çocuk bir süpürgenin üstünde uçuyordu :fearful: İşte asıl okuma serüvenimin başladığı kitap o oldu Felsefe Taşı… İlk satın aldığım kitap ise Sırlar Odası oldu :joy: