Okuyorum (Görsel Başlık)

28 Beğeni

25 Beğeni

35 Beğeni

21 Beğeni

25 Beğeni

Karanlığa Direnen Yıldız - Sevinç Çokum

Sevinç Çokum 'u ben Selim İleri’den keşfettim.

Sevinç Çokum ile yapılan söyleşiden.

• — Selim İleri geçenlerde Radikal Kitap’ta şöyle yazdı: “1972’de Behçet Necatigil, Eğik Ağaçlar’ı okumamı salık vermişti. Sevinç Çokum’u ‘sağcı’ yazarlar arasında sayıyordum. Okuyamayacağımı söyledim; usta Necatigil’den okkalı bir azar işitmiştim. Bu böyle uzun süre sürdü gitti. Bir gün 'Gece Kuşu Uzun Öter’i okuyunca, başa döndüm, taa 'Eğik Ağaçlar’a. Çok önemli bir hesaplaşma yazarıyla yüz yüze geldiğimi biliyordum artık. Sağdı soldu derken, Sevinç Çokum’a ne denli haksızlık yapıldığını da.”

• — Selim İleri benim gözümde, arkadaşlarım ve yazarlar arasında çok ayrı bir yerde durur. Ona toz kondurmam. Şimdi ne kadar doğru sözlüyse, kuşkum yok, o zaman da öyleydi ve doğruları söyledi. Yazarlar arasında, böylesine içtenlikle konuşabilen, Selim İleri gibi kaç kişi var acaba? Kitabı okumayacağını söylediğinde yıl 1972 ise 23 yaşındaydı, ne kadar taze bir çağ! Belki, o dönemin şartlarına göre öyle bakmalıydı. Belki o dönem ben portmantoya ters veya biçimsiz asılmış bir manto gibi izlenim bırakıyordum, ne biliyorsunuz? Sonradan benim sağın içindeki feveranım ve gördüğüm zaafları yazdıklarımla suratlara vuruşum da ayrı bir hal. Asıl olan yürektir.

16 Beğeni

Cevdet Bey Ve Oğulları çok güzeldi. Karakterler çok canlıydı, anlatım sadeydi ve çok hoşuma gitti. Şimdi sırada Kara Kitap var.

21 Beğeni

16 Beğeni

Kitap şimdi bitti, ben beğendim , tavsiye ederim.

Diziside varmış ama izler miyim bilmiyorum.

22 Beğeni

23 Beğeni

31 Beğeni

21 Beğeni

16 Beğeni

20 Beğeni

İkinci kitabı nefes almadan okudum. Bu kadar çarpıcı bir şey okumayalı yıllar olmuştur. Kitabın sonunda ağlayacaktım neredeyse. (Annem saatlerdir yerimden kalkmadığım için mızırdanmasa kesin ağlardım.)

Üçüncü kitap için beklentimi kaf dağına koydum. Umarım o yükseklikten yere çakılmadan uçabilirim.

30 Beğeni

20 Beğeni

28 Beğeni

Bekri Mustafa - Osman Cemal Kaygılı

Henüz tamamını okumadım ama yine de bir - iki cümle yazmak isterim. Romanda olaylar, tarihi kaynaklara dayanılarak değil, Bekri Mustafa anlatıları üzerine kurgulanmış. Doğaçlama atışmalar, yanlış anlamalara dayalı konuşmalar ve içerdiği mizahi yönleriyle belki roman tekniği olarak zayıf bulunuyor olabilir ama yazarın anlatıkları ve anlatımı nedeniyle ben Bekri Mustafa romanını beğendim.

Yüzlerce öykü, fıkra, röportaj yazmış olan Osman Cemal Kaygılı 'nın beş romanı var. Yanlış bilmiyorsam bunlardan ikisi (Çingeneler - Aygır Fatma) Osman Cemal Kaygılı yaşarken kitaplaşmış. Diğer üç roman ise ölümünden sonra kitaplaşmış.

• Akşamcılar
  • Kovuk Palas’ın Esrarı
  • Bekri Mustafa
  • Çingeneler
  • Aygır Fatma

Kapra - Karbon bu romanlardan Akşamcılar dışında diğer dördünü yayınladı. Umarım öykülerini de yayınlarlar.

Şu eğlenceli hikayesini de paylaşayım.

19 Beğeni

Kara Kitap’ın yarısına geldim ama çok ağır ilerliyor. O yüzden bu kitaba da başladım ve çok güzel bir kitapmış, herhalde 1 günde bitireceğim :sweat_smile:

21 Beğeni

Kara Kitap pek sarmadı beni, o yüzden şimdilik rafa koydum. Yazara Veba Geceleri kitabıyla yine şans vereceğim. Cevdet Bey Ve Oğulları çok güzeldi mesela.

25 Beğeni