Oldukça Kalabalık Bir Savaş

Öykü Seçkisi’nde okumak için: https://oykuseckisi.com/oldukca-kalabalik-bir-savas/İnsanın neden var olduğunu anlayamaması ve bunun üzerinde düşünmesi yeni bir şey değildi. Dünya döndükçe insan buna kafa yormuş, sonucuna da kendi kendine verdiği zayıf cevaplar dışında ulaşamamıştı. Rena da kendi kendine verdiği cılız cevaplardan ızdırap duymuş, sonra ise cevaplardan da sorduğu sorulardan da uzaklaşmıştı. Rena, kendini gündelik heyecanlara bırakıp bu kollarda teselli bulan, tutkusunu… (DEVAMI…)

4 Beğeni

Hikayelerinizin hissettirdiği derinliği,bir sonraki satırda ne olacağını deli gibi merak ettirip yutarcasına okutmanızı,hikayenin sonunda o ‘voov gerçekten büyüleyiciydi’ diyerek nutkumun tutulmasını ve bunu sizin kaleminizin yapmasını çok seviyorum. Umuyorum ki böyle etki bırakan şeyler yazmaya hep devam edersiniz,nicelerini bekliyoruz,sevgilerle.

1 Beğeni

Bu ne güzel bir yorumdur. İnanılmaz mutlu oldum​:green_heart: Çok ama çok teşekkür ederim :blue_heart:

1 Beğeni

Merhabalar,

Mahşerin atlılarını özdeşleştirdiğiniz dörtlü o kadar aklıma gelmemiş ki başlangıçta ipuçları bırakmanıza rağmen nasıl bir yere bağlanacağını kestiremedim. Bütüne baktığımda, olayları görüp nasıl birleştiremedim gerçekten bilemiyorum. Muhtemelen atlıların zihnimin köşesinden dahi geçmemesiyle alakalı fakat son kısma geldiğimde öykü benim için bambaşka bir boyuta geçti bu sayede.

İçeriğin düşünce boyutunda aktarılan mahşer daha yoğun geldi sonu okuduktan sonra. Özellikle yapılmış da olabilir kestiremiyorum aslında ama paragrafın yoğunluğu ve yek parça oluşu sonrasında hoşuma giden detayları bulmamı bir miktar zorlaştırdı. Ama söz konusu mahşer olunca ve adım adım ilerlenen rota da çizilince bütüne yedirilmiş bir kurgu olma ihtimali de makul geliyor.

Kaleminize sağlık!

1 Beğeni

Böyle değerli geri bildirimler almak beni çok mutlu ediyor. Açıkçası hem bu öyküde hem yazdığım diğer öykülerde ilk etapta kurguyu ayarlamıyorum. Bazı şeyler kendiliğinden akıp gidiyor. Öykü bitince geri dönüp değiştirdiğim cümleler oluyor. Atlı yerine koyduğum duyguları ve mahşeri de birbirine bağlamaya çalıştım. Normalde yoğun metinleri okumayı çok sevdiğimden sanırım burada da bir yoğunluk yakalama çabam oldu. :grinning: Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. :heart:

1 Beğeni

Yazdığınız öykü kendi içinde bir müziği barındırıyor, şiir gibi o da devrik ve sonu olmayan cümlelerin birbirleriyle oluşturduğu kendine has bir ezgiye sahip. Bu tarz işleri okumaktan çok keyif alıyorum: Hem daha derin ve çok boyutlu bir eser oluyor hem de okurken ardında bıraktığı iz daha renkli. Aklınıza, elinize sağlık.

Son satırlarınız çok güzeldi, beklemediğim bir son değildi ama güzel sisli bir son olmuş, final konusuna çok değer verdiğim için tatmin ediciydi. :relieved:

Okurken bu şiirsel anlatımı benim için bozan yerlerden kısaca bahsetmek isterim.

Rena ise normalliğin sınırına geldiği an bile tüm nefesini kaybedeceğini hisseden biri olarak en son normallik beklenecek insandı. Mutluydu.

Böyle bir öyküde Rena’nın nasıl bir insan olduğunu yazar ağzından duymak beni rahatsız etti. Bu cümlenizden önce ‘normalliğin sınırı’ olarak tanımladığınız yerlere şahitlik ettik. Bir çok düşünsel yılgınlıklar yaşamıştı ve Bu zaten Rena’nın artık normal sayabileceğimiz bir noktada olmadığını bize gösteriyordu, anlatıyordu. Bunlara rağmen mutlu olması da onun bu durum karşısında ne kadar farklı bir tavır sergilediğini yine ‘az da olsa’ bize gösterirdi.

Hikayeyi önce hızlı bir şekilde konu odaklı okudum sonra yazım şeklini irdeleyerek ikinci kez okudum ve iyelik ekleriyle biraz cebelleştim. Rena’dan bahsedildiğinin kesin olduğu yerlerde olan iyelik ekleri sıklaştıkça okurken kafamdaki güzel tını ‘ın-nın-ın-nını’ şeklinde aksıyordu. Bunun bir kaç yerde başıma geldiğini söylemeliyim ama kenara -fazlaca rahatsız etmiş olacak- şu cümlenizi not almışım:

Normalliğin kutsallığında yıkanmak için henüz geç değil!” demeye başladı kafasının içinden uçup giden aklının yerine gelen o soluk ses…

Yazım olarak daha kötü eleştirebileceğim bir kaç yer daha olduğu gibi anlam arayışı ile ilgili uzun uzadıya konuşasım da var ama öyküden uzun eleştiri yazmak istemem. Belki bir sonraki hikayede, sağlıcakla kalın.

1 Beğeni

Merhaba!
Bu ne kadar güzel bir eleştiridir. Bir eserin eleştiriyle yükseleceği kanaatindeyimdir çoğu zaman. Böyle yapıcı eleştirileri duymak beni mutlu ediyor. Öyküyü değer verip okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Eleştirilerinizin hepsine katılmakla beraber bu öyküyü yarım saat içinde yazdığımı itiraf etmeliyim. Üzerinde biraz daha düşünmem, fikri olgunlaştırmam gerekti. Belki Rena ile biraz daha fazla bağ kurabilirdim. Lakin bu kez böyle oldu. Neden acele ettiğimi bilmiyorum. Belki de kafamda oluşan şeylerin bir anda uçup gitmesinden korkmuşumdur. Eleştirilerinizi altın bir tasta başımın üstüne koydum. Tekrar teşekkür ederim.

1 Beğeni