Olmayan Varlıkları Gören Arkadaşım Kitap Yazmak İstiyor

Yakın bir arkadaşım cinleri gördüğünü, onlarla konuştuğunu iddia ederek bir kitap yazmaya karar vermiş. Bu kararını bana bildirdi ve benden yardım istiyor. Korku-gerilim okuyup izlediğimi biliyor ancak sürekli olmayan varlıklardan bahsetmesinden hiç hoşlanmıyorum.

Piyasadaki bütün cinli-büyülü filmleri izledim. Ancak ben böyle şeylere inanmıyor (bir nebze inanıyor olsam da) korkmuyorken nasıl yardımcı olabilirim bilmiyorum.

Böyle durumlarla karşılaşmış olan arkadaşlar varsa ve onlar da fikirlerini yazarlarsa mutlu olurum.

1 Beğeni

Gerçekten gördüyse yazmasın… :wink:

5 Beğeni

Dediğim gibi gördüğünü ve konuştuğunu hatta o varlıkların evde eşyaların yerlerini değiştirdiğini falan iddia ediyor. Açıkçası ben hiç görmedim öyle varlıkları. Gördüğünü iddia eden çok insanla konuştum ama gerçekten görüp duyuyorlar mı bilgi sahibi değilim, emin olamadım.

1 Beğeni

Aslında bu tür yanılsama (illüzyon) ya da sanrılarla (halüsinasyon) çoğumuz karşılaşmışızdır. Bunların düş ürünü, beyin oyunu vb olduğunu bir süre sonra kendimiz anlarız. Ancak bu durum sürüyor, kişi buna kendini daha da çok kaptırıyorsa bir uzmanın yardımına gerek var demektir.

7 Beğeni

Arkadaşına tavsiyem gördüklerini kullanıp başka insanlara aktarmaması yani bu işlere hiç kalkışmamasıdır. Yine de illa yapacaksa Hasan Karacadağ’ın filmleri ilham verebilir. Zafer Avşar’ın romanları da.

2 Beğeni

Eğer böyle şeylere inanıyorsanız dediğiniz doğru. Başka insanlara aktarılmaması gereken şeyler.

@Faust sanırım psikolojik olduğuna inanıyorsunuz.

Ancak cinler hakkında öyle şeyler anlatıyor ki ne bileyim işte ışık hızında ilerliyorlarmış, insanları çok zengin edebilirlermiş vs. vs. işte kitap yazmaya onların da katkısı olacakmış sonra kitap milyonlarca satacakmış falan. Olabilirliği var mı onu merak ediyorum aslında :smiley:

3 Beğeni

Şimdi onlar hakkında yazacaksa evvela bir onların da rızasını alsa iyi olur kanımca. Komisyon istiyorlar mı, telif hakkı davası açarlar mı? İzlediğim filmlerde bu tarz şeylerin sonu iyi olmuyor çünkü.

9 Beğeni

Ben bunu ciddi psikolojik bir rahatsızlık olduğunu düşünüyorum. Bana kalırsa arkadaşınız kafasında yarattığı dünyanın gerçekliğine kendisini inandırmış. Bu durumda kitap yazması konusunda destek olmaktan çok belki doktora yönlendirme yapılması daha doğru olabilir. Pek tabii tedavi olmasına rağmen durum devam edebilir ama önce bir tedavi denenmeli.

Diğer açıdan sizden yardım istiyor ve aynı zamanda cinlerin çok satacağını, yardım edeceklerini söylüyorsa buradaki tezatı sanırım siz de fark etmişsinizdir. Zaten size ihtiyacı yok ki, zaten cinler yardım edecekmiş. :slight_smile:

Bana kalırsa bir şekilde yardım edilmeli. ^^

15 Beğeni

Arkadaşınızı acilen bir psikiyatra yönlendirin. :frowning:

6 Beğeni

Evrende her şeyin olması/gerçekleşmesi olasıdır. Ama haklarında herhangi bir elle tutulur kanıt olmayan "şey"ler “gerçeklik dışı” tanımlaması içinde düşünülmelidir.

Toplumumuzda cinler üzerine hep bir şeyler anlatılır durulur. Ancak var oldukları hakkında tek bir somut kanıt bile yoktur. Sonuçta onlara inandığınız sürece vardırlar, inanmadığınız da ise yok…

2 Beğeni

Eğer göz perdesi kaldırılmışsa sana da gösterebilir. Bir gün teklif et bana görünsün diye. Eğer olumsuz cevap gelirse ısrar et kitaba yardım edeceğim filan de. Eğer tamam hazırlan kendini sana olduğu gibi gösterecek derse bundan sonraki hayatını ona göre hazırla.
Olmayan varlık diyerek Kur’an’ ı da inkar etmiş oluyorsun ama inancın yoksa ona lafım yok eyvallah.
Bence sana tavsiyem bu konu üzerinde pek irdelemeyin.

4 Beğeni

Ben onların olmadığını değil arkadaşımın olmayan varlıklar gördüğünü söyledim. Benim düşüncem arkadaşım cin diye halüsinasyon (olmayan varlıklar) görüyor.

1 Beğeni

Neyse hocam çok da şey yapmayın.

1 Beğeni

Var mı yok mu tartışmasına hiç girmiyorum. Kitap yazılacak, milyonlar satılacak, olabilirliği var mı diye sorarsanız, cevabım net: “Hayır!” “Ama…” “Olmaz dedim!”

Bugüne kadar Türkiye’de milyonlarca satan bir kitap yok, bir milyondan fazla satan ise hiç emin değilim ama çok söyleyelim iki elin parmağını geçmez. Onlar da tek kitaplık değil, ömürlük çalışmaların sonunda. Ömrü boyunca bunun için uğraşan herkes de bunu başaramaz.

Ayrıca buradan “eti üç harflilere” seslenmek istiyorum. Neden hep yayıncılık sektörüne yönlendiriyorsunuz insanları? Sinema sektörü var, ticaret var, hayali ihracatçılık var, piyango biletleri var, var oğlu var. Kitap yazarak kaç kişi zengin olmuş? Neden göründüğünüz insanlara “Çin’den bilmemneyi ithal et, iki katına sat” diye tavsiye vermiyorsunuz da, “Hadi kitap yazsana,” diyorsunuz? O kitap için belki aylarca uğraşacak ve yazdığı özette veya e-posta yazısında yardım aldığı arkadaşlarından bahsedince benim gibi editörler, “Heee… Tamam…” diyecek kendi kendine ve daha önce onlarca olduğu şekilde cevap bile vermeyecek.

Bu tür dosyalar hiç yazılmıyor değil. Hatta çokça yazılıyor. İnsanlar bu tür varlıklarla olan cinsel ilişkilerini bile yazıp gönderiyor. Ancak bu konuda çok fazla şey basıldığını görmemeninizin bir sebebi var: Biz bunları okumuyoruz. Değerlendirmiyoruz. Arkadaşınızın, yazdıklarını okuyup değerlendirecek birilerini bulması çok çok zor. Bulsa bile bastırması çok zor. Basılsa da satmaz. Geçmişte TV’ye çıkıp pazarlamaya çalışanlar oldu. Hangisini hatırlıyorsunuz? Hangisine itibar edildi? Hiçbiri satmadı.

Arkadaşınıza yardımcı olmak istiyorsanız burada neredeyse herkesin dediği gibi acilen bir psikiyatra yönlendirin.

17 Beğeni

Bir kişiye hastalık bakımından tanı koymak, hele hele şizofreni tanısı koymak için forum mesajlarının çok ötesinde incelemeler, testler gerekir. Muhtemelen ortada sıradan bir olay vardır. Ve bu sıradan olayı bu denli uç noktalarda yorumlamak, mesajları okuyan herkesi yanlış yönlendirecektir. İnsanları bu biçimde üzmeye de hiç ama hiç hakkımız yoktur…

3 Beğeni

Merhaba, bende uzun zamandır psikyatr tedavisi gören şizoafektif rahatsızlığı olan biriyim. Başkalarının görmediği şeyler görüyorum yani. Hatta arkadaşınız gibi gördüklerimden ilham alarak kitap yazmayı denedim. Fakat ruh halim stabil olmadığı için hep yarım kaldı. Daha sonra öykü yazmaya basladım. Bir nevi not görevi gören bu öykülerimi yalnizca arkadaşlarımla paylaştım. Sadece iki tanesini kayip rihtimin oyku seckisine gonderdim. Size tavsiyem arkadaşınıza yardımcı olmanız. Çünkü, kendimden biliyorum ki, bizim gibi insanların kontrolünü kaybetmesi çok kolaydır. Ne çok uzak ne çok yakın. Belli bir mesafeden ona yardımcı olun. @Everfever dediği gibi belki de hiç okunmayacak veya basılmayacak bir kitap yazacaktır. Ama bu onun başarısıdır. Ve bir şeylerle meşgul olmak ona iyi gelecektir.

10 Beğeni

Sadece kendi düşüncelerimi yazıyorum. Profesyonel yardım alması gerektiğini de zaten belirttim. Birinin cinleri gördüğünü ve onlarla konuştuğunu söylemesi fantastik bir evrende yaşasaydı “sıradan” olabilirdi. Kimsenin de belirttiğiniz şekilde kendi rahatsızlığına tanı bulmak amacıyla kayıp rıhtıma girdiğini de düşünmüyorum. Birisi yazdıklarımdan üzülecek diye de yazmayı bırakmam, ki kimseye de hakaret etmedim.

2 Beğeni