One Piece

ONE PİECE
Korsanlar Kralı Gold Roger, bu dünyadaki herşeyi elde eder ve idam edilirken, tüm servetinin Grand Line’da olduğunu, onu arayıp bulmaları gerektiğini söyler. Bu olaydan sonra herkes Grand Line’a gider. Ancak Grand Line’a girmek çok zor, Grand Line’da canlı kalabilmek imkansızdır.

Kahramanımız Monkey D. Luffy’nin rüyası, Korsanlar Kralı olmak ve One Piece denen kimsenin bilmediği, görmediği hazineyi ele geçirmektir. Küçük yaşlardan beri hep korsan olmak isteyen Luffy, kazara bir şeytan meyvesi (Akuma No Mi) yemiştir. 3 farklı şeytan meyvesi vardır ve bu meyveler yiyenlere çok üstün güçler sağlamaktadır ancak bu güçlerin bedeli asla yüzememektir. Luffy’nin yediği meyve onu bir lastik çocuğa çevirir. Bu olaydan yıllar sonra Luffy denize açılır. Yolculuğu sırasında ekibini toplayacak ve One Piece’i bulmak için Grand Line’da birbirinden tehlikeli ve komik maceralara atılacaktır.

Evet One Piece. Mangaka Eiichiro Oda tarafından çizilen manga. Anime adaptasyonu Toei şirketi tarafından yapılmaktadır. Bu hafta 895. bölüm çıktı, 1300-1500’e kadar da bitecek gibi de durmuyor.

Çoğu kişi animesiyle başlamıştır One Piece’e, ben dahil. Ancak manga animeden çok daha kaliteli maalesef. Ayrıca animede mangadan farklı yapılan yerler, sansürlenen sahneler oluyor. Ayrıca mangakanın yazdığı-çizdiği bir sahne-panel 100 bölüm sonra bile ortaya çıkabileceğinden dolayı teori yazmak ve hikayeye tam hakim olmak isteyenler için manga animeden daha önemli. Ayrıca belirli bir yerden sonra mangayı yakalamamak için animede daha az manga materyali kullanmaya başladılar, iyice slayta döndü anime. Mesela geçen bölümde tanıtılan karakter mangada daha ileride tanıtılmıştı ve tanıtımı animeye göre çok ama çok daha iyiydi.

ÇEVİRİ MESELESİ
Daha önce dediğim üzere mangaka yazdığı bir cümleye 100 bölüm sonra bile atıf yapabiliyor. Japonca olduğu için çevirinin dikkatli yapılması gerekiyor. Fakat One Piece’in ilk bölümlerinde(ilk bölümler dediğime bakmayın 300. bölümlere kadar sıkıntılı olan yerler var) mangada çeviri sıkıntıları var, hem çeviri gruplarında hem de Viz Media(One Piece mangasının ingilizce haklarına sahip olan şirket) çevirilerinde. Şahsen Gerekli Şeyler çevirisine çok ayrıntılı bakmadım, ilk 2 cilt bende vardı, fena değildi çevirisi. Kendileri şu an 36. ciltteler yanlış bilmiyorsam.
Peki en iyi çeviren kim? Ufak bir araştırmadan sonra Viz’in şu anki çevirmeni Stephen Paul’un Viz’e katılmadan önceki çevirilerini metin dosyası halinde buldum.
http://web.archive.org/web/20090316090432/http://www.mangascreener.com/stephen/onepiece/onepiece.html
Stephen Paul Viz’e katılmadan önce mangascreener grubunda çevirmenmiş. Balıkadam-Punk Hazard arasında bir yerde Viz’e katılıyor(640-650 civarı). One Piece çevrelerinde yetkin bir çevirmen olarak biliniyor. Eğer mangadan bir yerde tereddüte düştüyseniz Stephen Paul çevirileri işinizi görecektir.
Peki şu anda One Piece çeviren gruplar kimler? Jaiminisbox, mangastream, cnet128 ve Viz Media. Jaimini ve Stream güncel takip edenlerin en çok bildikleri gruplar oluyor, hızlı çevirdikleri için ilk olarak onlar okunuyor. Fakat en iyi çeviriler cnet128(sadece metin dosyası olarak) ve Stephen Paul tarafından yapılan Viz çevirisi. Viz çevirisine ulaşmak her zaman mümkün olmadığı için cnet128 güncel olarak en iyi çeviriyi verir fakat cnet128 genelde 1 hafta geriden gelir güncel bölüme göre.
Türkçe çeviri olarak da Tortuga Çeviri’yi takip ediyorum ben şahsen. Kendileri korsanfan sitesinde takılırlar aynı zamanda, çeviri ile bir sıkıntı olursa oradan da ulaşabilirsiniz.

SBS ve KAPAK HİKAYELERİ
One Piece’i sadece animeden takip edenlerin mahrum kaldığı bölümler denebilir. Sbs mangaka sorulan sorulardan ve cevaplardan oluşur. Soru cevap köşesidir yani. Mangaka bazen komik olayları, bazen de mangada anlatamadığı detayları burada okuyucularla paylaşır. Dressrosa arcından sonra sorulan bir soru mesela.Soru: Dressrosa arkını seviyorum ve tekrar tekrar yeniden okuyorum fakat yeterince anlamadığım bir şey var. 788. bölümde Viola ve Doflamingo karşı karşıyayken neden birbirlerine “Doffy” ve “Violet” şeklinde hitap ediyorlar? O sırada akıllarından geçen ne?
Oda: Aslında bunun arkasında derin bir mana var ama korkarım ki sana söyleyemem. Gerçi bu konudan editörüme bahsettim. One Piece’in shonen bir manga olduğunu göz önüne alırsak bu yetişkin kitleye yönelik bir bilgi olduğundan bunu gizlemek istiyorum. Dressrosa gerçekten tutkulu bir ülke.
Bu gibi küçük detaylar SBS’de ortaya çıkabiliyor.
Kapak hikayeleri de manganın kapak resimlerinde seriler şeklinde çizdiği hikayelerden oluşur. Mesela Enel’in kapak hikayesi çok acayip bir hikayedir ve seri ile alakalı çok ilginç bilgiler içerir. Bu mesela animede hiç geçmez.

RESMİ DİJİTAL OLARAK RENKLENDİRİLMİŞ ONE PİECE
Çok garip bir başlık oldu. One Piece’in renklendirilmiş bir versiyonu var, resmi olan. Hiç okumamış arkadaşlar bundan faydalanabilirler. Tortuga Çeviri bununla ilgili bir çalışma yapıyor, en son 11. ciltteydiler. Dileyenler oradan bakabilir.
Ekleme:
Renklinin nereye kadar yapıldığını yazmayı unutmuşum, hemen ekleyeyim. En son 80. Cilt renklendirilmiş olarak çıktı, bu da 806. bölüme denk geliyor en son.
Raw olarak korsanfan sitesinden ulaşabilirsiniz.

YARARLI LİNKLER

Bir One Piece forum sitesi. Her daim One Piece ve daha bir çok muhabbetin döndüğü, One Piece ile alakalı haberlerin, teorilerin paylaşıldığı bir forum.
Kütüphaneci Artur ve Bölüm Sırları
Artur her hafta mangayı didik didik inceleyip, ayrıntıları ve geçmişe referansları paylaşan bir arkadaş ve bölüm sırları olarak çıkarıyor bunları. İngilizce olarak tabi. Bölüm sırlarını okumaya başladıktan sonra Oda’ya saygım daha da arttı, sizin de Oda’nın ayrıntılara ne kadar takıntılı biri olduğunu anlayacağınıza eminim.

Yabancı forum siteleri olarak arlogpark, orojackson örnek verilebilir. Tabi redditte de one piece subredditi var.
Favori mangalarınız konusunda One Piece’i görünce konusunu da açayım dedim. Aklıma gelenler bu kadar. Sonradan ekleyeceğim bir şey olursa mesaj olarak paylaşırım.

14 Beğeni

Renklinin nereye kadar yapıldığını yazmayı unutmuşum, hemen ekleyeyim. En son 80. Cilt renklendirilmiş olarak çıktı, bu da 806. bölüme denk geliyor en son.
Raw olarak korsanfan sitesinden ulaşabilirsiniz.

2 Beğeni

One Piece başlığını açan kutsal insan teşekkürler :smiley: 16-17 senedir takipçiyisim ama renkli mangasını anımsayamadım ben de. Bakacağım şimdi. :star_struck:

2 Beğeni

One Piece’de her bölümde hangi müziğin hangi dakikalarda çaldığını görebileceğiniz bir site.
http://onepiecetracklist.com/#/1
Her hafta çıkan bölümle güncelliyorlar, en son 825. bölüm yüklenmiş( haftasonu animenin 826. bölümü çıktı). Ayrıca yanlarında indirme linkleri de var.

One Piece Live Action Dizisi
20. yıl etkinlikleri sürerken One Piece’in holywood yapımı bir liveaction dizisinin çıkacağı açıklanmıştı temmuz ayı civarında, çıkış tarihi belli değil. Hala haberi olmayan varsa duysun. Kayıp Rıhtım bunun haberini yapmamıştı, belki duymamış olanlar olabilir( duy bunları @magicalbronze :smirk: ). Ben korsanfandan takip ettiğim için oradan link paylaşayım.

3 Beğeni

O zaman ne diyoruz? LiveAction ile ilgili bir gelişme olursa hemen burada paylaşıyoruz ve portal için gerekli haber içeriğini beraberce oluşturuyoruz :krs:

2 Beğeni

Tüm Kek Adası ikinci yarısı(kaçış başladığından beri) hiç beğenemiyorum genel olay örgüsünü. Mangaka hiçbir boşluğu doldurmuyor, yaptım oldu şeklinde olaylar ve kurgu zorlamaları ile gidiyor seri. Reverie ve Wano’ya 2017’de girilecek deyip de sonra uzatmasından buraları tam planlamadığını anlıyorum ben. İlk yarısında çok heyecan uyandırmıştı oysa arc. Meğerse altı boşmuş. Şu bölümle de tüy dikti Oda. Bakalım Ayna Dünyası çıkışı nasıl olacak, orayı güzel yapar belki. Şu berbat arc bir bitse de Reverie ve Wano arclarına girsek artık.

İlk mesajda linkini verdiğim bölüm sırları korsanfanda çevrilmeye başladı. Buyurun link.

Şu an sadece günceli takip ediyor, belki bir zaman hepsi çevrilir.
Bölüm sırlarını hafife almayın ey One Piece okuyucuları. Eiichiro Oda panellerine çok hakim bir mangaka, Her yeri ayrıntılarla dolduruyor. Tabi bu ayrıntıları yakalamak her zaman mümkün olmuyor. Kütüphaneci Artur da bu ayrıntıları bzim için yakalıyor.

1 Beğeni

Tüm Kek Adası arcı bitti, aynı zamanda 900’leri de geçmiş oldu One Piece. 903 bayağı sağlam bir bölüm oldu, 904 ile birlikte Reverie arcına giriş yaptık artık. Tüm Kek Adasını hiç özlemeyeceğim, her ne kadar güzel tasarımlar olsa da daha önce dediğim gibi bomba sonrası olay örgüsü beni hiç sarmadı, son anda kurtuluşlara da artık yeter dedim. Dövüşlerin bazısı iyi olsa da sonuçlanma şekilleri beni tatmin etmedi. Mangaka umarım bir daha bu arcdaki gibi olayları zorlamaz.

Tortuga Renkli çevirisinde 17. cilde kadar geldi. Denizci rütbelerinde bir çeviri düzensizliği vardı, muhtemelen bir standartlaştırmaya gidilecek. Rütbelere düzeltme gelebilir eski bölümler için.

One Piece Renkli Raw olarak da en son 82. cilt çıktı.

Bölüm Sırlarını çıkaran Artur’dan büyük bir One Piece Zaman Çizelgesi geldi, paylaşmış olalım. Tabi ki İngilizce, ola ki bir gün Türkçe’ye çevrilir.

1 Beğeni

Oda son cildin sbsinde Ace ve Luffy’nin 40 ve 60 yaş halleri nasıl olur onu çizmiş.
Luffy

Ace

Luffy’nin 60 yaş çizimi efsane olmuş bence. Üsttekiler normal olanlar, alttakiler hayatları daha farklı olsaydı nasıl olurdu gibi çizilmiş,

4 Beğeni

Bayağıdır mesaj atmamıştım, bunda Wano arcının beklentime göre biraz yavaş başlaması ve Tüm Kek’e göre daha az ayrıntı içermesi(şimdiye kadar) etken. Milletin Reverie(Lev Ely) hakkında ne düşündüğünü bilemem ama Krallar Toplantısı ismi verilen bir arcda biraz kral toplantısı görmek, ticari siyasi ilişki görmek, Devrimcilerin şu zamana kadar Dünya Hükümetine çıkardığı sıkıntıları görmeyi beklemek falan çok şey beklemek oluyormuş herhalde. Bir avuç kralı bunların ismi bu işte diye tanıtıp, eski tanıdıklara ufacık bir selam çakıp, toplantıyı saniye göstermeden(10 yıl önce bile toplantıdan bir sahne görmüştük) aşırı derecede gizem kasmaya çalışması beni etkilemedi maalesef. 5 bölüm Luffy çizmese ölecek hastalığına tutulmasaydı çok iyi bir arc olabilirdi, yazık oldu bence.

Neyse ben de buraya yabancı forumlarda bilinen bir teoriden bahsedeyim, gerçi teoriden çok bir inceleme sayılır. Korsanfanda daha önce konusunu açmıştım, buraya da oradan geçireceğim.

325 Kuramı
​ 2010 yılında 59. Cilt sbslerinden birinde bir kişi tayfa üye meyveleri hakkında garip bir bağlantı kurarak bir soru sordu Oda’ya.

Özet

R: Odacchii! Muhteşem bir şey fark ettim. Hasır Şapkaların yedikleri meyveler 1-10 aralığındaki sayılara denk geliyor!!

Luffy - gomu gomu (5.6.5.6)

Chopper - hito hito (1.10.1.10)

Robin hana hana (8.7.8.7)

Brook – yomi yomi (4.3.4.3.)
Yani (1.3.4.5.6.7.8.10) var ama (2.9 yok). Buna göre Nikyu Nikyu meyvesini(2.9.2.9) yemiş Kuma tayfaya katılabilir mi? Lütfen bana söyle!!
O: VAAAAV! Cidden şaşırdım. Peki ne şekilde şaşırdım? YORUM YOK!!! SIRADAKİ!

325 kuramının doğuşu buradan geliyor.

Öncelikle goroawase adıyla bilinen bu Japonca kelime oyununu tanıyalım. Goroawase belirli hecelerin belirli sayılara denk getirilmesi ile yapılır. Bu heceler ve denk geldikleri sayılar şu şekilde;

Özet

Türkçe bir örnek vermek gerekirse, -Babam ile 23’e araba bakmaya gittik.
2 (Ni) - 3 (San) => Nissan
Nissan etkinliklerde de 23 numarasını kullanır.

Bu garip bağlantı da Oda’nın tayfa üyelerinin şeytan meyvelerinin isimlerinin rastgele olmadığını, belirli bir kurala dayanabileceklerini gösterdi. Soruyu soran kişi de kalan 2 ve 9 rakamları ile bulunan bir meyve olan Kuma’nın meyvesi Nikyu Nikyu No Mi(Pati Pati)ni akla getirerek yeni tayfa üyesinin o olup olmayabileceğini sormuş.( Teorinin o anki haliyle 2 ve 9 yerlerini değiştirilerek farklı meyveler de oluşturulabilirdi. Sonradan çıkarılan farklı bağlantılarla teori bayağı gelişti tabi.)

Bu garip bağlantının keşfinin ardından Thousand Sunny olan gemimizin adının Oda tarafından Sunny Go olarak kırpılması, acaba bu gemiye de bu durumun eklenmesinden mi kaynaklı diye bir soruyu akıllara getirdi.
Sunny Go => San (3) - Ni (2) - Go (5) = 325

Daha sonra tayfa üyelerinin meyvelerine karşılık gelen sayılar toplandı.

Gomu Gomu = 56
Hito Hito = 110
Hana Hana = 87
Yomi Yomi = 43

325’ten bu sayıların toplamı çıkarıldığında tesadüf ki 29 yapıyor.
Peki sayıların toplamı ne? 296. Bir çağrışım yaptı mı? Kendisi Sbsdeki soruda bahsedilen Nikyu Nikyu meyvesinin sahibi Bartholomew Kuma’nın eski kafa ödülüdür.

Daha da ilginci eksik olan 2.9 sayıları, Kuma’nın doğum gününe tekabül ediyor. (9 Şubat, 2. ayın 9’u) (Bu doğum günü kuralına tayfamızda bir kişi uyuyor, Brook.3 Nisan, 4. ayın 3’ü)

Tüm bu tesadüfler(!!!) göz önüne alındıktan sonra 325 kuramı giderek kabul görmeye başladı. Ayrıca Kuma’nın kendisinin veya Nikyu Nikyu yemiş birinin tayfaya katılma durumu hatta Franky’nin Nikyu Nikyu no mi yeme spekülasyonlarının tamamının çıkışı burası olmuştur.
(325 durumunun kabul görmesi ile 9.2 sıralamasının olma durumu ortadan kalkmış, 2.9 düşünülmüştür).

Ve son olarak 775. bölümde mangakanın çizdiği renkli görsel.

Özet

Özet

Bu görsel tabi ki sadece Sunny Go’ya atıf olabilir ama mangakanın 325’in farkında olması bunu kasti yaptığını düşündürüyor ve olayın tayfa üye meyveleri ile olan bu spekülasyonun gerçekleşme olasılığını güçlendiriyor.

Tabi bu kural kabul gördükten sonra haklı olarak 2 ve 9 sayılarının illaki Nikyu Nikyu’yu temsil etmeyeceğini, farklı meyve veya farklı güçlerin de 2 ve 9’u temsil edebileceği söylendi.

Fuku Fuku No Mi: Fuku giysi anlamına geliyor, ortak düşünce Kin’emon’un bu meyveye sahip olduğu yönünde.
Niku Niku no Mi : Hepimizin bildiği üzere niku et anlamına geliyor. Pek olacağını düşünmesem de yazalım :smiley:.
Bazı teorisyenler illaki 29 olmayabileceğini, 20 ve 9 olarak ayrı ayrı iki meyve olabileceğini de ileri sürdüler. Olası meyveler hakkında bir mesaj da yapmayı planlıyordum da bayağı oldu, eğer güzel teoriler bulursam derlerim belki.

İnceleme bu şekilde sona eriyor. Eğer mantıklı bulursanız bu bilgileri göz önüne alarak sonraki tayfa üyelerini değerlendirebilirsiniz.

Çevirdiğim bir başka teori için de buyrun.

8 Beğeni

Şu anda, One Piece evreninin en güçlüsü kim ?

Çok farklı yorumlar var. Ama Kaido şu anlık en güçlü gözüküyor. Ben Teach’in hafife alınmaması gerektiği düşüncesindeyim. Bu ikisi en üstte, sonra Linlin sonra da Shanks ve amiraller. Amiraller arasında da Akainu önde. Mihawk unvanı nedeniyle Shanks’a yakın güçte.
Gücü bilinmeyenler var, Gorosei, İm falan bunların güçleri daha bilinmiyor. Aynı şey Dragon için de geçerli, imparator seviyesine yakın bir gücü olabilir onun da.

1 Beğeni

Shanks’in tek kolu olmasaydı en güçlü o olabilir miydi ? Haki’si çok güçlü çünkü. Kaido ile Luffy kapıştılar mı ?

Shanks’ın kolu sıralamayı ne kadar etkiler emin değilim. Diğer İmparatorlar ciddi anlamda insanlıktan çıkmış bir haldeler yani.

Tek yemeye ne kadar kapışma dersen artık. Luffy G4’e girdi. Kaido’ya vurdu vurdu.
Çizik yok. Sonra Kaido kalktı topuzuyla bir vurdu G4 Luffy’e, tek. Bir daha kalkamadı Luffy.

1 Beğeni

Kaido şeytan meyvesi kullandı mı peki yada gücü nedir ?

Dostum, Kaido Ejder Ejder Meyvesi yemiş. Wano’ya Çin ejderi formunda geliyor ve herkesi dağıtıp gidiyor.

1 Beğeni

Peki, Dragon Kaido’dan daha güçlü olabilir mi ? Ya da Roger, gerçi Roger ejder meyvesi yememiş diyorlar ama…

Teach konusunda farklı bir hikaye bekliyorum. Adındaki D harfiyle Luffy in değil Ejderlerin doğal düşmanı olmasi gerekiyor. Sanki yavaştan D ler bir araya geliyor gibiler.

Bence Dragon’un gücü kendi gücünden ziyade çevresindekilerin, etkilediklerinin ve tüm bunların dünya hükümetine karşı oluşturduğu tehditten kaynaklanıyor. Ha kendi gücü vardır tabii ki fakat hükümetin dert ettiği asıl şey kişisel gücünden ziyade etkisinin gücüdür.

1 Beğeni

Bence artık efsane bir Roger geçmişi gelmeli. O konu hala soru işareti. “Meğer Roger aslında buymuş” gibi bir bölüm mükemmel olur.

1 Beğeni