Ortalığı Karıştıran Bir Ölüm Yadigarları Teorisi: Dumbledore Yalan mı Söyledi?!

Fantastik Canavarlar sitesinde tamamını okumak için: Ortalığı Karıştıran Bir Ölüm Yadigarları Teorisi: Dumbledore Yalan mı Söyledi?! – Fantastik Canavarlar

image

Oldukça konuşulacak yeni bir teori ile karşınızdayız! Hem de interneti kasıp kavuran, yerinde duramayan, yayılma hızı Ateşoku’nun hızıyla kapışan bir teori! Hazır mıyız? Son kitabın üstünden neredeyse on, filminse beş yıl geçmesine rağmen Ölüm Yadigarları bitince kapağını kapatıp hayatlarımıza kaldığı yerden devam etmedik elbette. Bilhassa bizim Harry Potter hikayesine bakış açımızı değiştirmeyi ulvi görevleri olarak gören Reddit Kullanıcıları,… (DEVAMI…)

5 Beğeni

İlginç bir yazı olmuş ben Harry’nin pelerine ve diriltme taşına sahip olduğunu sanıyordum. Niye bir film hakkında bu kadar teori üretilir ki onuda anlamadım zaten. :slight_smile:

1 Beğeni

Dumbledore bunun olacağını daha 4. kitaptan beri biliyordu zaten.

“Başkasının değil de benim kanımı kullanmanın onu daha güçlü hale getireceğini söyledi,” dedi Harry, Dumbledore’a. “Dedi ki, annem - annemin bende bıraktığı koruma - ona da sahip olacakmış. Haklı da çıktı - kendine zarar vermeden bana dokunabiliyordu, yüzüme dokundu.”

Bir an için Harry, Dumbledore’un gözlerinde zafer parıltısı gibi bir şey gördüğünü sandı. Ama hemen sonra, bunu kendisinin hayal ettiğine karar verdi, çünkü Dumbledore masasının başına döndüğünde, Harry’nin alışık olduğu gibi yaşlı ve yorgun görünüyordu.`

`

2 Beğeni

Abi ne kadar boş vakti olan insanlar var ya. Millet kafayı yemiş. Bu Reddit yüzünden her filme daha dikkatli bakıyorum :smiley:

2 Beğeni

Zoraki bir teori olmuş.

3 Beğeni

Ben bu teoriye inanıyorum çünkü diriltme taşı harry snich i açınca çıktı.Yani snich i harry açtı birazda diriltme taşını kullanmış kadar oldu :DDD

yok bu teori zorlama geldi bana

1 Beğeni

Yani harry ölümün efendisi olduğu için ölmüyor demiş kısaca, peki dumbledore daha önce mürver asa ve taşa sahipti. Taşıda snich içine koyan oydu ve pelerinide noelde harrye hediye eden yine o yani harryden önce ki ölüm ustası dumbledore oluyor. Haryynin ölmeyeceğini bildiğine göre yadigarların sahibi ölmüyor anlamına geliyor. Peki dumbledore voldemort denen gerizekalı ortalıkta ölüm saçarken neden ölmeyi tercih etti yapması gereken harryden sadece pelerini almaktı ve yeniden ölüm ustası olmaktı. Fakat bir soru daha takılıyor aklıma peverell kardeşlerin soyundan geliyor haryy potter bu yüzden sadece onumu ölümsüz yapıyor yadigarlar.

Şimdi aklıma takılan yerler var. Kitapları okuma fırsatım olmadı çünkü çok pahalılar. Ama Ateş Kadehi Filmi’nde Voldemort diyor “Annenin koruması olduğu için sana dokunamıyordum ama artık dokunabiliyorum.” diyor. Peki neden dokunabiliyor? Artık çocuk olmadığı için mi? Olabilir. Zaten Voldemort Karanlık Ormanda Harry’e Kedavra Lanetini yaptıktan sonra Harry tekrar diriliyor neymiş efendim Voldemort Harry’e (bakın açıklarken bile Harry’ye yaptığı lanet diyorlar) lanet yapınca Harry’yi değil de kendi ruh parçasını öldürmüş, Yersen! Bu zaten bir saçmalık. Şimdi benim teorime gelelim. Voldemort gerçekten o gün Karanlık Ormanda Harry’yi öldürdü, ama Ateş Kadehi filminde Harry’nin kanı ile vücudunu yeniden oluşturduğu için kendini de öldürdü. Harry de öldüğü için içindeki hortkuluk da öldü. Peki şimdi gelelim Dumbledore ve Harry’nin konuşma sahnesine, burada Harry yürüyor, Voldemort’un da “bebek” formunu görüyoruz. Bunu Dumbledore’a sorduğu zaman, yardım edemeyeceğimiz birisi diyordu sanırım. Yani Harry’nin kanını almadan önceki hali! Harry Mürver Asa’ya, Görünmezlik Pelerinine ve Diriltme Taşına 3’üne de sahip oldu. Yani Harry’ ÖLÜMÜN EFENDİSİ oldu. Dumbledore ile konuştuktan sonra, Dumbledore, bu senin elinde dedi, yani o da Harry’nin Ölümün Efendisi olduğunu biliyordu ama bunu ona direkt söylemek yerine kendine bıraktı, çünkü güç aşığı olmasını istemedi. Ve Harry, kendini diriltti. Keza Voldemort’u da. Ama kendini hortkuluk olarak değil, yani Voldemort’tan arınmış bir şekilde diriltti. Bu sebepten Voldemort bir hortkuluk daha yok olduğu için yalpalayarak kalktı. Ama bu teoriyi böyle kabul edersek şöyle bir mantık hatası kalıyor, Harry artık Voldemort’un hortkuluğu değil, voldemort kedavra lanetini yapınca annesi Lily’den Voldemort’a sekmişti ve Voldemort kendini burmuştu, ölmemek için de ilk gördüğü canlıya yani Harry’ tutundu ve ona, çatalağızlık vb özellikler kazandırdı. Harry kendini temizleyerek uyandırdığında bu özellikleri kaybetti mi? Ya da bu özellikleri kalıcı olarak mı kazandı? Eğer kaybettiyse oğlu Albus Severus Potter’ın acaba Slytherin’e mi gideceğim kaygısının olmaması gerek. Yazım bu kadardı okuduğunuz için teşekkürler Reddit’ mi atsam acaba :smiley: :D.

doğruluk payı muhtemelen var çünkü ben Harry’nin zaten diriltme taşıyla geri geldiğini düşünüyordum. Diğer olayı bu yazıyla fark ettim ki ben kitapları da okumuş birisiyim yuh olsun bana.

Aa, niye ki? Hortkulukları yok etmenin tek yolu onlara onarılamayacak biçimde “zarar vermek”. Zebaniateşi, Basilisk kanı gibi. Ama insanlar söz konusu olunca öldüren lanet yeterli, Voldemort bunu yaptığı zaman Godric’s Hollow’daki o gece işlediği cinayet zamanı parçalanarak kendinden ayrılmış ve Harry’nin içinde saklı kalmış kendi ruhunun bir parçasını yok etti.
Kitabı olmadığınızı söylemişsiniz, ben de spoiler vermek istemiyorum, çünkü filmlerden bir şey öğrenmek mümkün değil. Kitapları okuyunca (bir kere yetmiyor, kendimden biliyorum:) daha da iyi anlayacaksınız. Ama bir kaç sorunuzu yanıtlayabilirim.

Harry’nin içindeki hortkuluk yok olduğunda çatalağızlık “yeteneğini” kaybetti, yani ebedi olarak kalmadı. Yara izi de aynı şekilde. Serinin son cümlesi de bunu gayet iyi açıklıyor: "Yara izi 19 yıldır ona acı vermemişti, herşey yolundaydı (All was well yani) :slight_smile: "

Bu kaygı Harry’yle ilgisi yoktu bildiğim kadarıyla, sadece abisi James onu korkutuyordu, Slytherin’e gitme ihtimalin var diye. Anne - babası kızınca da ben sadece ihtimalleri söylüyorum gibi bir şey demişti (isminin James Sirius olmasına şaşmamalı :grin:)

1 Beğeni

Olamaz. Voldemort’un Harry’nin kanını boşuna mı istedi? O kan sayesinde Voldemort dokunabiliyor Harry’e. Yoksa Voldemort yaptığı büyüyü herhangi bir düşmanının kanından yapabilirdi.