Parlak Sis Efsanesi

          Asla Boynuzu Olmayan Bir Şeye Güvenme! (1.Bölüm)

Derler ki kadim ağaçların köklerinin altında topraktan çok daha fazlası vardır. Orada unutulmaya yüz tutmuş bir kültürün son kalıntıları yatmaktadır. Tanımadığımız ve hakkında hiçbir şey bilmediğimiz bir kültür…

İşte bu zamanlarda iki kafadar gezgin eski dünyanın topraklarında yol almaktaydılar. Yürüdükleri orman kasvetli, yaşlı ve keder doluydu.

 • Hey Piehes, ne bulduğuma da bak. Hahaaa!
 • Yotri sen tanıdığım en şanslı kaşifsin. İnanmıyorum, bu kılıç en az bin yıllık olmalı.
 • Aslında dostum olay gözlerde. Onları doğru kullanmayı bilmiyorsan asla benim kadar büyük bir kaşif olamayacaksın.

İkisi de bir ağızdan kahkaha attılar. Bu topraklarda keşif yapma çılgınlığını gösteren az sayıda insandan biriydiler. Onlar dünya üzerindeki en nadir olaylardan birinin gerçekleşeceğinden bi haber bu yaşlı diyarda eğlene dursunlar, çok da uzaktan gelmeyen bir yakarış irkilmelerine sebep oldu.

 • Yotri bunu sen de duydun mu?
 • Evet dostum, sence neye benziyordu?
 • Bir yaban domuzu olabilir.
 • Hiç sanmıyorum, bakmakta fayda var.

Birlikte temkinli bir şekilde sesin geldiği tarafa doğru yürümeye başladılar. Ses önlerindeki, ismini dahi bilmedikleri ağaç sırasının arkasından gelmişti. Tüm orman sanki bu anın özel olduğunu anlatmaya çalışırcasına ölü gibiydi, yani zaten olduğundan çok daha fazla ölüydü. Aslında orman gayet canlıydı hatta burada daha önce hiç görmedikleri bazı hayvanları ve bitkileri görmüşlerdi. Lakin çok sessizdi. Orman o kadar sessizdi ki böyle bir çığlık, kendini dünyadan soyutlamaya çalışırcasına sakin bu diyarda inanması bile çok güç bir şeydi. Ağaç sırasına geldiklerinde artık rüzgar bile susmuştu.

Yotri yeni bulduğu gümüş kılıcına sıkıca sarılmıştı, Piehes’in elindeyse her zaman kullandığı hançerleri usulca bekliyordu.

 • Pıst Piehes, sence neye benziyor, yoksa o bir maymun mu?
 • Dostum bu gözler on iki çeşit maymun gördü ama böylesini görmedi.
 • Sence ne o zaman? Zavallı şey, can çekişiyor. Onu böyle bırakamayız.
  -Bırak bu işin peşini Yotri, nerede olduğumuzu unuttun galiba. O da diğer biçimsiz yaratıklardan biridir işte.

Yotri arkadaşının yerine yüreğinin sesini dinlemeyi tercih ederdi. O böyle biriydi. Ağacın arkasında saklandığı yerden çıkarak yaratığa doğru yavaşça yürümeye başladı. Sadık dostuysa bir sürü lanet yağdırarak arkasından takip etti. Yaratık ağaçtan düşmüş olmalıydı. Tam ensesinden saplanmış bir dal parçası vardı. Yarası ölümcüldü. Yotri yaratıkla göz göze geldiğinde yaratık garip bir dilde çığlıklar atmaya, bir şeyler söyleyerek bağırmaya başladı. Delicesine bağırıyordu. Yotri ve Piehes neye uğradıklarını şaşırmışlardı. Karşılarında can çekişen şey akılsız bir yaratık değildi. Yotri onunla ilk göz göze geldiğinde anlamıştı zaten bunu. Ve şimdi eskiden olduğu kadar güvende hissetmiyorlardı.

 • Atalarımız ne demiş, birinin olduğu yerde diğerleri de vardır. Buradan hemen topuklamalıyız Yotri.
 • Olmaz dostum. Sen de duymuyor musun, o şey konuşuyor.
 • Evet dostum işte o yüzden kaçmalıyız.

Onlar orada tartışıp ne yapacaklarına karar vermeye çalışırlarken, ormanın derinlerinde yıkılmaz diye addedilen bir tabu yıkılmış ve bunun gölgesi de çoktan onların üzerlerine çökmüştü. Yaratığın sesi kesilmişti. Artık manasız bakan soluk gözleri eskisi gibi ışık saçmıyordu. Yotri de sonunda gitmeye ikna olmuştu. Lakin arkadaşını hançerlerini bırakmaması için uyardı. Yotri çok zeki bir avcıydı. Üstelik işaretleri görebilme yeteneği abarttığı kadar vardı. Zihni böyle sihirli topraklarda bile bulanmıyordu.

Hava daha gün ortasında olmalarına rağmen karanlıklaşmıştı ve gökyüzüne bakmaya cüret edemiyordu. Sonunda daha az akıllı fakat çok daha temkinli olan Piehes gözlerini havaya dikti ve karanlığın arasında yüzlerce şeklin kendilerini izlediğini fark etti. Hepsinin de dört kolu vardı, tıpkı hemen yanlarında ölü olarak yatan yaratık gibi…

Piehes’in sesi kendi kulaklarında yankılandı “Birinin olduğu yerde diğerleri de vardır!” Sadece bir anlığına arkadaşıyla göz göze geldiler. Yukarıdan bir yaratık aşağı atladı ve karşılarında dikildi. Yaratığın kahverengi bir kürkü vardı, ve kahverengi gözleri. Hesinden önemlisi de yaratık tam dört göze, dört kısa boynuza ve dört kola sahipti. Bayağı da kaslıydı! Yaratık konuştu. Sesi öfkeli, duruşu zarifti. Elinde tuttuğu iki uçlu mızrağı Yotri’ye uzatarak bir şeyler geveledi.

Yaratık daha önce hiç duymadıkları garip bir dilde konuşuyordu ve insana gerçekten de bir şeyler geveliyormuş gibi geliyordu. Sonra yaratık bir el hareketiyle yukarıdaki diğerlerine işaret verdi ve yukarıdan dört tanesi daha aşağı atladı.

 • Piehes, bence silahlarımızı indirsek daha iyi olur.
 • Sen kafayı mı yedin. Öyle bir şey olmayacak.
 • Eski dostum beni dinlesen iyi edersin. Bu yaratıklar senin o hançerlerinle dişlerini bile temizlemezler. Zaten bir şansımız yok, dediğimi yap.

Piehes arkadaşı tarafından gerçekliğin açıkça yüzüne vurulmasına alışkındı, lakin böyle ciddi bir durumda bu ona zor gelmişti. Yine de arkadaşına güvenerek hançerlerini indirdi ve yavaşça yere bıraktı. Tıpkı yaratığın işaret ettiği gibi. Yotri de her ne kadar yeni bulduğu kılıcını bırakmak istemese de aynı şekilde yavaşça önüne attı. Yaratık memnun olmuş gibi görünüyordu. Kalabalık daha alçaklardaki dallara inmişti ve artık yüzleri tam olarak seçilebiliyordu. Hepsi de kocaman gözlerini dikmiş Yotri ve Piehes’e sanki ilk defa insan görüyorlarmışçasına, hayretle bakıyorlardı. Bazıları kendi aralarında o garip dilleriyle bir şeyler konuşuyor ve gözleri daha da büyüyordu.

Hatta bir ara Piehes bir tanesini öyle bir pozisyonda yakaladı ki, yaratığın gözleri neredeyse bir at arabasının tekerleği kadar büyümüştü. Yaratıklardan ikisi yaklaşıp ellerini ve gözlerini bağladılar sonra da onları sırtlayıp yola koyuldular.

Bizim kafadarların bağları çözülüp gözleri açıldığında hemen önlerinde yanan meşalenin parlak alevleri gözlerini aldı. Belli ki gece olmuştu. Onları getirdikleri yer rutubetli ve havasız bir yerdi. Yotri buradan hiç hazzetmemişti. Üstelik hem karınları acıkmıştı hem de bu bilinmeyen diyarlarda silahları ellerinden alınmış bir şekilde götürülüyorlardı. Etraflarında daha önce hiç görmedikleri yapılar, sarmaşık işlemeli ahşap sütunlar, rengarenk çiçekli bahçeler, neidüğü belirsiz şelaleler ve alabildiğince meşale ışığıyla aydınlatılmış bir şehir duruyordu.

Sonunda yaratıklar büyükçe bir kapının önüne geldiklerinde durdular. Kapıyı bekleyen iki muhafız vardı. Diğerleri, onlarla bizim kafadarları göstererek bir şeyler konuştular. Muhafızlar da yüzlerini ekşiterek Yotri ve Piehes’e baktılar ve başlarını sallayarak kapıyı açtılar. Kapı açılıp da içeri girdiklerinde yaratıklardan birisi yüksek sesle bir şeyler söyledi ve geri çekildi. Diğeri bizimkilerle yürümeye devam etti. Geniş bir holden devam ettiler. Odanın güzelliği adeta kendine hayran bırakıyordu. Her şey ahşaptan yapılmış ve duvarlar, peşi sıra asılmış meşalelerin ateşleriyle aydınlanıyordu.

Oradan başka bir kapıya yaklaştılar, bu kapıyı da iki muhafız koruyordu. Bizimkileri getiren yaratık tekrar onları işaret ederek bir şeyler geveledi. Muhafızlar da tıpkı kendilerinden öncekiler gibi önce yüzlerini ekşittiler sonra da kapıyı açtılar. Yotri ve Piehes’i getiren yaratık içeri girdikten sonra yüksek sesle bir şeyler söyledi sonra bizimkilere ilerlemeleri için işaret etti ve geri çekildi. Yotri hiç duraksamadan yürüdü. Piehes ise onu kolundan dürterek daha dikkatli ve yavaş olması için uyardı. Bir çeşit taht odası gibi bir yere gelmişlerdi. Odada kimse yoktu. Sonra taht koltuğunun arkasındaki kapıdan bir yaratık çıktı ve yürüyüp tahta oturdu. Sonra da onun çıkıp geldiği kapının hemen çaprazındaki kapıdan iki yaratık daha çıktı ve biri Yotri’nin diğeriyse Piehes’in yanında durdular.

Kral gibi bir şey olduğunu tahmin ettikleri yaratık bir süre onları süzdü ve sonra diğerlerine işaret etti. Onlar da ellerindeki testiden, kupalara sarı bir sıvı doldurup bizimkilere uzatarak içmelerini için işaret ettiler. Piehes burnunu kupaya yaklaştırıp kokladı ve iğrenerek arkadaşına baktı. Yotri ise çoktan kupayı tepesine dikmişti. Sonra Piehes bir eliyle burnunu tutarak sıvıyı içmeye başladı. Son yudumu da aldığında sanki etrafındaki her şeye bir anlam, bir yaşam gelmiş gibi hissediyordu. Hava artık eskisi kadar boğucu gelmiyordu ve o ölüm sessizliğinden eser yoktu. Hemen tahtın sol tarafındaki sütunun ortasına yuva yapmış bir sincap, bir şeyleri kemiriyordu. Sağ taraftaki yuvarlak pencerelerdense kuş cıvıltıları geliyordu.

Eskisi kadar terlemiyordu ve o içini kaplayan sıkıntı da yok olmuştu. Tahttan gelen ses hem ona hem de bir öfori durumunda olan arkadaşı Yotri’ye bulundukları durumu hatırlattı.

 • Irkınızın ismini ağzıma almayacağım lakin eskilerin hatıraları hala zihnimde. Siz benim topraklarımda benim ırkımdan birini öldürdünüz, derhal kendinizi savunun.

Piehes bulunduğu şaşkınlıktan kurtulup da durumu anlamaya çalışırken, arkadaşı Yotri heyecanla konuştu.

 • Gizli diyarın efendisi. Biz kimseyi öldürmedik. Bizler kaşifleriz, etrafta dolaşır değerli şeyler ararız. Hazine gibi ya da eski kılıçlar gibi.

Elinden alınan kılıcını hatırladı, oysa çok sevmişti onu. O kılıç kaşiflik hayatında bulduğu en değerli şeydi.

 • Eğer siz öldürmediyseniz kim öldürdü o vakit?
 • Efendim biz yeni bulduğum kılıcı incelerken bir ses duyduk ve orayı incelemeye gittik, sonra da zavallıyı o halde gördük. Kanımca ayağı kayıp ağaçtan düşmüş olmalı.

Dört kollu hükümdar tahtından aşağı öyle bir kahkaha attı ki, soldaki sincap kemirdiği şeyi yere düşürüp kaçıverdi. Sonra sakinleşerek konuştu.

 • Dışarıda sizden başkası yok yani öyle mi?

Hükümdar soruları sorarken, altındaki anlamlar zaten diken üstünden olan Piehes’i çok korkutuyordu. Sonunda olaya el atıp konuşmaya başladı.

-Efendim her şey aynı arkadaşım Yotri’nin anlattığı gibi oldu. Bizler yalnız gezginleriz.

O sırada hemen arkamızdaki muhafızların koruduğu kapı açıldı ve içeri bizi yakalayan yaratık girdi. Anlaşılan bayağı üst düzey bir konuma sahipti.

 • Baba söyler misin bu şeyler neden hala hayatta?
 • Durumu tam olarak anlayıp adil bi karar vermem için. Sana verilen emirlere karşı geliyorsun çocuğum ve bu beni üzüyor.
 • Hayır! Bize dış dünyada hiçbir şeyin olmadığını söylemiştin. Ölü annemin üzerine yemin etmiştin. Ama ben orada çok şey gördüm. Ağaçların tepesindeki sonsuzluğu gördüm, sapsarı parlayan o ışığı gördüm hepsinden önemlisi bu şeylerle karşılaştım. Söyler misin baba bunların hepsinden haberdar mıydın?

O sırada Piehes bu güne kadar hiç yapmadığı bir şeyi yaptı. Düşünmeden hareket etti ve baba ile oğulun arasına girerek konuştu.

 • Efendim biz kimseyi öldürmedik ve karnımız da çok aç. Lütfen bizi bırakın. Kimseye burası ve sizler hakkında bir şey anlatmayız. Zaten biz gezginlerin saçma hikayelerine de kimsecikler inanmaz.

Kralın oğlu bir hışımla bağırarak konuştu.

 • Biz boynuzu olmayan hiçbir şeye güvenmeyiz!

Kralın ayağa kalkmasıyla da susuverdi. Kral bir elini omuzlarına götürerek bir hareket yaptı, prens de başını eğerek arkasını döndü ve geldiği yoldan dışarı çıktı. Sonra kral Piehes’e seslendi.

 • O dediğin mümkün değil, size ne olacağına yarın meclis karar verecek. Çok uzun zamandır toplanmayan bir meclis. Kadim olanlar konuşacak ve genç olanlar da dinleyecek. Her şeye rağmen oğlum bir konuda haklı. Biz boynuzu olmayan hiçbir şeye güvenmeyiz…

                  DEVAM EDECEK
  
Özet

Uzun zaman önce yazdığım bir hikayeyi paylaştım, umarım beğenirsiniz. Aslında eski forumda da vardı bu öyküm ama burada da olsun istedim.

2 Beğeni
         Obbsallar'ın Uyanışı Ve Burgu İsyanı (2. Bölüm)

Obbsallar uyandı. Artık geri dönüşü yok. Merak edecekler. İki bin yıldır uğraştığım her şey ve kurduğum tüm düzen yok olacak. Oğlum Burgu Şehir’e haber saldı bile. Bilgim olduğundan haberi yok. Burada kimin kral olduğunu unutmuş durumda. Eskinin büyüsü derinden geliyor ve onları dış dünyaya çekiyor. Kadim olanlar fikirlerini değiştiremez. Eğer bir kez güneşi ve bulutları görürseniz, sonra bundan kaçış yoktur. Daha çok genç ve toylar. Tarih tekerrür edecek, oğul babaya baş kaldıracak. Daha yıldızları görmediler bile…

Bizim kafadarlar, o gece karınlarını bir güzel doyurup uyumaya çalıştılar. Yotri uyandığında, Piehes’i oturmuş bir eli çenesinde düşünürken yakaladı.

 • Dostum sanki saatlerdir uyuyorum, daha sabah olmadı mı?
  -Gerçekten de saatlerdir uyuyorsun Yotri, çok rahatsın. Burada yolunda gitmeyen bir şeyler var. Bizi getirdikleri bu yer her neresiyse burada gün doğmuyor.
 • Bütün gece hiç uyumadın mı?
 • Uyuyamadım. Kralın söylediklerini düşünmeden edemiyorum. Sence bu meclis bize ne ne yapar dersin.
 • Her ne yapacaksa dostum bundan kaçış olduğunu sanmıyorum. Onların topraklarındayız, onların kuralları ve onların düzeni.

Kaldıkları odanın kapısı açıldı ve içeri bir dişi girdi. Yüzüne dökülmüş ve kürküyle büyük bir tezat oluşturan koyu kahverengi saçlarını düzelterek konuştu.

 • Benim adım Katra. Burada bulunduğunuz süre boyunca size ben eşlik edeceğim. Şimdi beni takip edin. Gün başladı ve boş boş oturacak vakit yok.

Yotri ve Piehes tek kelime dahi etmeden vekil dişiyi takip etmeye başladılar. Katra onları bembeyaz çiçekli sarmaşıkların sarmaladığı bir kemerden geçirdi. Meşale ışıklarının simetrik olarak sıralandığı bir köprüyü aştılar. Altlarında kalan göl, ateşin kırmızısıyla efsunlu efsunlu parıldıyordu. Bir müddet dar bir patikadan ilerledikten sonra, işlek ve geniş bir alana ulaştılar. Dişi dönüp konuşmaya başladı.

 • Etrafınıza ve yukarıya bakın, ne görüyorsunuz?

Yotri kafasını direk yukarı kaldırdı, Piehes de etrafı incelemeye koyuldu. Tüm yapı tıpkı diğer yerlerde olduğu gibi ağaçlardan oluşuyordu. Piehes bir pazar yerinde olduklarını tahmin etti. Ahali ağaç köklerindeki dükkanlarında günlük işleriyle meşgul oluyor ve arada sırada da zıplayıp ağaçların arasından tırmanarak kayboluyorlardı. Gökyüzünün olması gereken yerde ise taş bir tavan vardı. Devasa ağaçların adeta sırtladığı ve tuttuğu taştan bir tavan. Yotri daha fazla dayanamayıp sordu.

 • Vekil hanım, burada geçirdiğimiz süre boyunca hiç gün ışığı görmedik. Böyle bir şeye alışkın olduğumuzu söyleyemem. Acaba bir balkon veya bahçe gibi bir yerde konuşmamızın imkanı var mı?
 • Bana Katra demenizi tercih ederim. Ayrıca bahsettiğin şey sadece bir efsane, gün ışığı diye bir şey yoktur.

Katra bu söylediklerini adeta içinden gelenleri bastırmak için söylemişti. Çünkü dün öğlenki olayın söylentileri şimdiden Obbsallar’ın en kuzeyindeki Burgu Şehir’den, kadimlerin yaşadığı Kızılyarını’na kadar ulaşmıştı. Büyük tabu yıkılmış ve yüzlerce Obbu dış dünyaya ayak basmıştı. Üstelik onların anlattıkları inanılır cinsten şeyler de değildi. Katra merakına yenik düşerek sordu.

 • Şu bahsettiğiniz gün ışığı, nasıl bir şeydir?

Piehes hevesli bir şekilde cevap verdi.

 • Her sabah gökyüzünden bir umut parıltısı gibi doğar. Dünyayı yaşama sevinciyle doldurur. O sonsuz sıcaklığını bol keseden salar dünyaya. Bitkiler, tüm otlar, ağaçlar ve çiçekler onun bir hüzmesi için çırpınır. Gün hala aydınken, her zaman bir umut olduğunu bilirsin. İşte aşağı yukarı böyle bir şey.

Katra adeta şok olmuş bir vaziyette, ne söyleyeceğini dahi bilemeden kocaman gözleriyle Piehes’e bakıyordu. Ne diyordu bunlar böyle. Pervasızca gökyüzünden, gün ışığından, dış dünyadaki yaşamdan bahsediyorlardı. Sonra kendine gelerek ciddi haline geri döndü.

 • Bunlar bir avuç yalan! Kralımız asla bize böyle büyük bir yalan söylemez. Yürümeye devam edin.

Katra bir hışımla arkasını dönerek hızlı adımlarla yürümeye başladı. Birkaç yüz metre, dibi görünmeyen dik bir uçurumun kenarından yürüdüler. Ateş kırmızısı gölün kıyısındaki hünerli balıkçıları izleyip maharetlerine hayran kaldılar. Metrelerce duvarları sarmalamış köklerin arasına inşa edilmiş yüzlerce garip mesken, meşalelerin ışığıyla aydınlanıyor ve yukarıya ilginç gölgelerini bırakıyorlardı. Sonunda uçurumu arkalarında bırakarak tıklım tıklım dolu bir hana girdiler. Katra, onlar için önceden ayrılmış dört köşeli masayı gösterip oturmalarını söyledi. Kendisi de hancıya işaret ettikten sonra, gidip masaya oturdu.

Hancı yanlarına geldiğinde Yotri bir süre adama baktı. Karşısında şu ana kadar gördüğü en şişman ve en kıllı yaratık duruyordu. Hancı o ebatta birine göre sinek vızıltısı gibi gelecek bir sesle konuştu.

 • Hanımım ne ister? Et mi, süt mü, meyve mi?
 • Bana bir kupa kavuk sütü getir Muşian, ortaya da bol bol meyve kes ve su da getir.

Hancı başını eğip gözünün ucuyla da olsa Piehes’i süzerek geri çekildi ve mutfağına doğru gitti. Dört masa sağımızda oturan biri, gür bir sesle bağırarak konuştu.

 • Bu orman farelerini sabaha bıraktığımız yetmiyor şimdi bir de Obbsallar’ın en iyi meyveleriyle mi besliyoruz?

Tüm han ahalisi onaylarcasına sesler çıkartarak içeceklerini tokuşturmaya başladılar. Ellerindeki bardaklar kırılıyor, içlerindeki sıvılar dört bir yana saçılıyordu. Bazıları gaza gelerek yemek tabaklarını kaldırıp masalara vuruyor ve ortalığı dağıtıyorlardı. Katra daha fazla dayanamayıp seslendi.

 • Kralın buyruğuyla buradalar. Fedakar ataların kanını taşıyanın buyruğuyla yani. O yüzden çeneni kapatıp önüne dönsen iyi edersin.

Adam bayağı bozulmuştu, susmuş olmasına rağmen şimdi gözlerini dikmiş bir saniye dahi kırpmadan bizim kafadarlara bakıyordu. Yotri adama bakmaktan vazgeçip Katra’yla konuşmaya karar verdi.

 • Katra, söylesene siz de kimsiniz, burası neresi?

 • Sonunda mantıklı bir şeyler konuşmaya başladın. Burası yüce Obbsallar ve bizlerde Obbu’nun çocuklarıyız. Dünyanın güçlerindeki diyardasınız. En derin vadilerden de derin, Tüttüren Dağlar’ın köklerinin altındaki kadim diyar. Dün sizi yakalayıp buraya getiren benim kardeşim Baguba. Kralın emrine karşı gelip sevdiği kadın için dış dünyaya çıktı. Dün öldürdüğünüz obbudan bahsediyorum.

 • Bir dakika, yani sen şimdi bir prenses misin? Hem orada dur bakalım, biz kimseyi öldürmedik. Bunu kralınıza da söyledik.

 • Prenses de nedir? Hem suçunuzun olup olmadığına bu öğleden sonra meclis karar verecek.

Katra dudaklarında elinde olmayan bir gülümsemeyle konuşmuştu. İçten içe Yotri ve Piehes’i cezalandırıp bu dertlerin hepsinden kurtulduklarını hayal etti.

 • Kralın kızına prenses denir. Oğluna da Prens. Sen bir prensessin. Peki bu meclis tam olarak ne meclisi oluyor?

O sırada hancı da ellerinin hepsi dolu bir şekilde gelmişti. Tabakları masaya dizerken bir yandan da o vızıltımsı sesiyle Yotri’nin sorusunu yanıtladı.

 • Meclis; seni orman faresi, olağan dışı zamanlarda kadimlerin toplanıp olaylara el attığı bir toplantıdır. Kadimler de eski kafalı olmalarıyla bilinirler. Hahahahahaahaaaaa öhhö öhhh öö!

Adam kahkaha atarken az daha boğulacaktı. Bu sefer tüm han, hancının ardından hep bir ağızla kahkaha atmıştı. Hatta Katra bile. Yotri tatmin olmayarak somurttu. Ve masadaki ne olduğunu bilmediği meyvelerden bir parça alarak yemeye başladı. Piehes onun bu vurdumduymazlığına deli oluyordu. Lakin Yotri’nin gayet iyi olduğunu görünce, içinde aç karnını doyurmak için karşı konulmaz bir istek meydana geldi. Burada da uzunca bir süre oturup karınlarını doyurduktan sonra, hancıya ellerindeki tek şey olan teşekkürlerini sunarak oradan ayrıldılar.

Her şey gittikçe daha da garipleşiyordu. Minnacık kuş sürüleri gördüler. Kanatlarını gözle takip edilemeyecek kadar hızlı çırpan ve bu yüzden de hiç çırpmıyormuş gibi görünen en fazla bir parmak büyüklüğünde kuşlar. Ama asıl ilginç olan görünüşleri değil kuşların kanatlarından çıkan sesti. Sanki kuşlar obbuca konuşuyormuş gibiydi. Yüzlerce minik kuş önlerinde bir toz bulutu gibi şekilden şekle girerek uçuyor ve konuşuyorlardı!

Katra, Yotri’nin ağzı açık bir şekilde kuşlara baktığını görünce bir kahkaha patlattı.

 • Dilimizi oluştururken nereden esinlendiğimizi anlamışsındır herhalde. Size merhaba diyorlar ve güle güle. Hahahahaaaaa!

Piehes bu obbu dişisine iyice sinir olmuştu. Onları arkadan, somurtarak takip ediyordu. Bir süre nispeten daha karanlık olan bir odada yürüdüler. Gerçi bu oda yürüdükleri en devasa odaydı. Bu sefer meşaleler yere dikilmişlerdi, lakin odanın büyüklüğüne göre sayıları çok azdı. Piehes buranın bir mezarlık olduğuna yemin edebilirdi. Taş tavandan sarkan sarmaşıkların arasından obbular geçiyordu, orada bayağı sıkışık bir yol vardı. Anlaşılan yerde yürüyen bir tek onlardı.

Önünde dört obbunun nöbet tuttuğu sapsarı bir kapıdan geçerek yeni bir odaya girdiler. Bulundukları oda, az önceki odayı yanında yavrusu gibi bırakacak kadar dev bir salondu. Fakat az evvelki odadan daha karanlıktı. Salonun bir yarısı ağzına kadar doluydu. Bizim kafadarları salonun ortasındaki taburelere oturttular. Katra da yanlarındaki daha yüksek bir sandalyeye oturdu. Dolu olan kısımda obbular birbirleriyle tartışıyor, bağırışıp ellerindeki ya da bulabildikleri bir şeyleri kırıp dağıtarak münakaşa ediyorlardı. Birden salonun diğer yarısındaki duvarda asılı meşalelerin yanmasıyla tüm ahali ölüm sessizliğine büründü.

Piehes birkaç dakikadır şüphelenmekte olduğu şeyin gerçekten de gerçekleşmekte olduğunu anladığında, Yotri çoktan soğuk soğuk terlemeye başlamıştı. Salonun boş olan tarafındaki meşaleler o kadar gür ve derin bir kızıllıkla parlıyordu ki birkaç saniyeden fazla bakmanın imkanı yoktu. Meşalelerin yanmasıyla birlikte sessizliğin arasında kıpranan büyülü bir melodi bizim kafadarları daha da histerik bir duruma sokuyordu. Melodinin kaybolmasıyla birlikte efsunlu meşaleler adeta bir şimşek gibi çakarak tüm odayı kızıla boğdu. Bunun ardından sıradan meşalelere döndüklerinde ise salonun boş olan kısmı onlarca ölmeyi unutmuş obbuyla doluydu.

Yotri gergin havayı dağıtmak ve biraz da kendini rahatlatmak için geveledi. Çok az bir süredir burada olmasına karşın şimdiden gevelemeye başlamıştı.

 • Ehe, hoş bulduk.

Yaşlılar Yotri’nin ne demek istediğine anlam veremediler. İçlerinden birisi dişsiz ağzını şapırdatarak konuştu.

 • Kaçıncı olduğunu unuttuğum, eh gerçi çok da olmamıştır ama (öhhhöö öhhhö öhhöööh) yaşlılar meclisini açıyorum.

Adam sanki şu kısacık cümleyi kurarken defalarca ölüp ölüp dirilmişti. Yotri içten içe düşündü; bu meclisin bu kadar nadir toplanmasının tek açıklanması, burada kolay kolay sıra dışı bir şeylerin olmaması olmalıydı. Yaşlı adamcağız devam etti.

 • Kralın buyruğuna karşı gelerek emrindeki adamları da bunu yapmaya zorlayan, üstelik geçerli bir gerekçesi de olmayan ve bu yaptığından pişmanlık duyduğuna dair bir davranış sergilemeyen, isyankar obbu lordu Baguba’yı kadimlerin önünde kendini savunmaya çağırıyorum.

Genç obbu lordu oturduğu yerden kalkıp ani bir hareketle zıplayarak ve havada çeşitli akrobasi hareketleri yaparak o daldan bu dala atladı ve sonunda kadimlerin önünde belli bir mesafede durup selam verdikten sonra konuşmaya başladı.

 • Anlaşılan kadimler çoktan benim hakkımda bir hükme varmışlar. Lakin size sorarım, eğen yalancı olan bensem bu taburedeki boynuzsuz yaratıklar da nereden çıktı. Ben söyleyeyim, dış dünyanın yaşam fışkıran sarı ışığının altından çıktılar. Üstelik sevdiğim kadının cesedinin yanında buldum onları.

Yaşlı adam kaskatı kesilmişti. Sonra bir diğer yaşlı obbu söze girerek konuştu. Bu seferki diğerine göre daha tıknaz fakat oldukça sinsi bakışlıydı.

 • Dört boynuzun, dört gözün ve dört kolun olabilir genç Baguba ama unutma ki sadece iki ayağın var. Kralın fedakarlardan aldığı kuralları yıktın. Dış dünyaya çıkışın yasak olduğunu biliyordun. Söyler misin bir haine neden güvenelim?

Gençlerin olduğu tarafta bağırışmalar başlamıştı. Ahali yine bir şeyleri kırıp dökmekle meşguldü. Sonra içlerinden bir tanesi ayağa kalkıp, kadimlerin önündeki Baguba’nın yanına geldi. Başlığını indirdikten sonra selam vererek konuşmaya başladı.

 • Kadimlere selam olsun ve onlara lanet olsun! Bu meclis feshedilmiştir…

Arka taraftaki koca sarı kapı açıldı ve içeriye zırh kuşanmış mızraklı askerler girmeye başladılar. Başlıklı adam konuşmaya devam etti.

 • Ben ki Burgu Şehrin lordu Athhide, eski düzeni yıkıyor ve kadimleri dağıtarak burgu zindanlara yolluyorum. Ve buradan tüm obbulara sesleniyorum, bana katılmak isteyenler için daima burada yerimiz var. Lakin karşımızda durmaya cüret etmeyin çünkü ölüm ve kasvet dil yılanları gibi ayaklarınıza dolanmak için orada bekliyor olacak.

Bunun ardından askerler Katra, Piehes ve Yotri’yi de alarak kralın topraklarına doğru yola koyuldular. Piehes talihsiz başı için içinden dert yandı; illa o sesi izleyip bakmak zorundaydılar sanki! Şimdi esir olarak götürülüyorlardı. Yeniden!

                  DEVAM EDECEK
2 Beğeni
          Batı Kapısı Savaşı Ve Gizli Diyarın Gizi (3. Bölüm)
 • Sivri mızraklılar önde, kıvrık mızraklılar arkada, kısa mızraklılar da ortada mevzilensin!

 • Efendim Baguba, izniniz olursa kralın diyarına girdikten sonra, sağ kanadı ben ve adamlarım almak istiyoruz.

 • O halde sağ kanat sizindir Erzonhg. Dyamman! Sen de içeri girdikten sonra, adamlarınla beraber sol kanadı alacaksın. Ben burgu sancağıyla birlikte doğrudan kralı karşılayacağım.

  -Emredersiniz efendim. Düşmanımızın ayaklarına dil yılanları, bizim ayaklarımıza da kavuk ağaçların kökleri dolansın!

Yotri, Piehes ve Katra elleri kolları bağlanmış bir biçimde yüksek bir tepeden, iki ordunun karşılaşmasını izlemeye zorlanmışlardı. Bu aslında doğrudan Katra’ya verilmiş bir cezaydı. Başlarında ise dört muhafız bekliyordu. Katra ağlamaktan bir hal olmuştu. Yotri buna daha fazla dayanamayarak bir şeyler düşünmek ve bu durumdan kurtulabilmek için zihnini son raddesine kadar zorladı.

 • Hey Piehes, Atlı Diyar Kaçkını’nda olanları hatırlıyor musun?

 • Tabii ki hatırlıyorum, pek de kolay unutulacak cinsten bir olay değildi.

Yotri pis pis gülümseyince Piehes de elinde olmadan bir kahkaha patlatıverdi. Bunun üzerine, şaşıran muhafızlardan biri onları susmaları için uyardı yoksa ağızları da bağlanacaktı. Ama artık bunun bir önemi yoktu. Piehes durumu anlamıştı ve artık ne yapması gerektiğini biliyordu. Katra bir yandan gözlerindeki yaşları siliyor bir yandan da olanları anlamaya çalışıyordu. Piehes hafifçe eğilerek ona seslendi.

 • Yotri numarasını yaptığında onu burada bırakıp gitmemiz gerekecek. Kralın yanına gitmeliyiz, unutma yolu sen göstereceksin.

Katra sadece başını sallamakla yetindi. Sonra dönüp Yotri’yi beklemeye başladılar.

Yotri bir şeyler mırıldanmaya başladığında, Katra Piehes’i hiç olmadığı kadar heyecanlı görmüştü. Muhafızlar tekrar Yotri’ye sessiz olmasını söylediklerinde, bunun Yotri üzerindeki tek etkisi artık daha yüksek bir sesle mırıldanıyor olmasıydı. Garip bir ezgi havayı doldurmaya başlamıştı. Hafifçe esen rüzgarın içindeki gölgeler onları izliyor gibiydi. Yotri ritmi yakaladığında, muhafızlar onun bir şarkı söylediğini anladılar. Ama hareket etmekte zorlanıyorlardı. Gölgeler buna izin vermiyor gibiydi. Yotri’nin gözlerinden, çok çok eskilerin ruhları adeta harab olmuş mezarlarından kurtulmaya çalışırcasına fışkırıyorlardı. Ritim daha da yükseldi.

Havada belli belirsiz davul sesleri keskinleşmeye başladı. Yotri, kontrolünü yitirmiş gibi, anlamsız gözleri belli bir noktaya boş boş bakarken, hiç durmadan o şarkıyı söylüyordu. Gölgelerin içinden, ellerinde saf ışıktan lambalarıyla bembeyaz elbiseli kızlar çıkmaya ve gülücükler saçarak, ortalıkta koşuşturup dans etmeye başlamışlardı. Piehes kendi sırasının geldiğini anladı. Ve usulca seslendi.

 • Atalarımın kadim ruhları, bize yardım edin. Çok zor bir durumdayız. Yardımınıza ihtiyacımız var.

Kızlar bir anda Piehes’e dönüp parlayan gözlerini onun üzerine diktiler. Katra şok olmuştu ve daha da kötüsü şu anda acayip derecede korkmuş durumdaydı. Işıktan elbiseli kızlar lambalarını sallayarak konuştular.

 • Ne için yardımımızı istiyorsunuz, yoksa bilmiyor musunuz? Biz yitik ruhların tek yapabildiği insanı biraz neşeli kılmaktır.

 • Ama bu ipleri de çözebilirsiniz öyle değil mi? Burada öylece kala kaldık ve eğer yardım etmezseniz bizi öldürecekler. Lütfen!

 • Tek istediğiniz bu mu peki?

 • Evet, başka bir dileğimiz yoktur.

 • O halde bir karşılığı olmalı. Senin de, daha önce hiç bir erkeği öpemeden ölmüş genç bir ruha yardım etmen gerekiyor.

 • Pekala, ne yapabilirim onun için?

 • Bu çok açık değil mi?

Piehes bir anda kıpkırmızı kesilmişti. Şarkılarıyla ünlü olan eski bir göl halkından yardım dileniyorlardı ve onlar, karşılığında sadece küçük bir öpücük istemişlerdi. Bu bizimkilerin tek şansları olabilirdi. Piehes bunu kabul etmeden önce, Katra’ya dönerek konuştu.

 • Yotri’ye söylemeyeceğine söz ver.

 • Sen neden bahsediyorsun, hadi öpsene o kızı.

 • Önce söz vermelisin.

 • Tamam tamam, söz veriyorum.

Gölgelerin arasından genç bir kız daha çıkıp Piehes’in önünde eğilerek ona yaklaştı. Piehes yine içinden söylendi. Bu, Yotri’nin yaptıkları yüzünden, ya utanılacak ya da çok zor bir duruma düştüğü kaçıncı seferdi. Piehes de eğilerek, utana sıkıla kızın dudaklarına bir öpücük kondurdu. Kız, lambasını orada Piehes’e hediye etti ve hepsi kayboldular. Işıklar içerisindeki beyaz elbiseli kızlar gittiğinde, Katra ve Piehes’in ipleri çözülmüştü. Piehes hemen Yotri’nin de ipini çözdü. Yerde küçük bir el lambası duruyordu. Piehes lambayı aldıktan sonra, yere uzanmış ve mışıl mışıl uyuyan beşliye bakarak Katra’ya seslendi.

 • Hadi buradan gidelim.

Birlikte tepenin diğer tarafındaki sık ağaçlık ormana daldılar. Katra savaş alanının tam tersi yönde durmadan koşuyordu.

 • Hey Katra, biraz yavaş ol, sana yetişemiyorum. Hem kralın şehri tam tersi tarafta değil mi? Bizi nereye götürüyorsun?

 • Sen sadece beni izle. Bizi krala götüreceğim.

Ormanın derinliklerine girdiklerinde, Katra aniden durdu ve bir ağaca yaslandı.

 • Yotri’nin orada yaptığı da neydi öyle?

 • Hehe o eski bir numaradır. Her zaman işe yaradığı söylenemez ama bizi kurtardığı da bir gerçek.

 • Ondan bahsetmiyorum, nasıl bir şarkı ortaya başka boynuzsuz insanları peyda edebilir, üstelik her şey parıldıyordu.

 • Hahaa. Yaa Katra nasılmış bakalım? Ona sihir denir. Hahahaha.

 • Sihir mi? Boş versene, sizi asla anlayamayacağım. Devam edelim.

Oradan, ucu bucağı görünmeyen ağaçların arasından çağlayan bir şelaleye vardılar. Piehes buna o kadar şaşırmıştı ki. Onun daha önce gördüğü tüm şelaleler dağlardan, taşlardan aşağı çağlardı. İlk defa ağaçlardan aşağı çağlayan bir şelale görüyordu.

 • Hadi gidelim Piehes. Sakın korkma ve beni takip et.

Katra şelaleye dalıp ortadan kaybolduğunda, Piehes ormanın ürkünçlüğünün de etkisiyle küfürler ederek arkasından suya atladı. Sonunda yüzeye çıktığında hala küfrediyordu. Nefesini az daha tutmak zorunda kalsaydı kesin boğulurdu. O sırada Katra da saçlarını sıkarak kuruluyordu.

 • Etraf çok karanlık, o lambaya ihtiyacımız olacak.

 • Evet ama nasıl yakacağımı bilmiyorum.

Kemerinde asılı duran lamba, Piehes’in sözünü bitirmesine fırsat vermeden, o saf beyaz ışığıyla ortalığı aydınlattı. Buna Piehes bile şaşırmıştı. Bir süre dümdüz ilerlediler. Burası leş gibi kokan ve ağaç köklerinden oluşmuş bir tünel gibiydi. Tünel gittikçe aşağı iniyor ve durmadan sola doğru kıvrılıyordu. Daha sonra yol gittikçe daraldı ve hem Piehes hem de Katra sıkışa sıkışa, eciş bücüş ilerlemek zorundan kaldılar. Ayrıca Piehes lambasını tünelin bu dar kısmına sokamadığından onu geride bırakmak zorunda kaldı. Arkalarındaki beyaz ışık onları bir süre daha aydınlattı ve daha sonra tekrar karanlığa döndüler. Tünelin ıslak ve kaygan zemininde yavaşça sürünürlerken, Katra aniden duruverdi.

 • Katra, neler oluyor? Neden durdun?

 • Sus ve sakın hareket etme Piehes.

Gözleri artık karanlığa alışmış olan Piehes, karanlığın içinde bir düzine kadar kan kırmızı göz gördü. Piehes’in titrediğini hisseden Katra tekrar onu uyardı.

 • Gözlerini kapat ve sakinleşmeye çalış. Ancak o zaman bundan kurtulabiliriz. Eğer heyecanlanırsan, burada ikimizi de bir güzel midelerine indirirler.

Bu çok harikaydı. Ağaç köklerinden oluşmuş, ıslak ve rutubetli üstelik dar bir tünelde sıkışmışlardı. Ve dev boyutlarda, metrelerce uzunlukta dil yılanları etraflarında dolaşıyordu. Bedenlerine sürtünüyor, nefeslerini kokluyor ve onların yemek olup olmadıklarını anlamaya çalışıyorlardı. Katra’nın inanılmaz sakin aurası sayesinde, onların yemek olmadıklarına karar vermiş olmalılar ki, bir süre sonra yılanlar ağaç köklerinin arasında kayboldular.

Ve böylece bizimkiler de yollarına devam ettiler. Tünel yeniden genişlediğinde, karşılarına bir su birikintisi çıktı. Ve birikintinin altından korkunç sesler yükseliyordu. Su adeta kükrüyor, sanki bir şeyler sıkışıp eziliyor, daha sonra büzülüp çatırdıyor gibiydi. Katra Piehes’e bakarak konuştu.

 • Bana güven, bu bizi krala götürecek. Sadece içine atla ve gözlerini kapat, su seni kralın diyarına götürecek. Ben daha önce çok yaptım.

 • Hiç bir güç beni oradan aşağı atlamaya ikna edemez. Orada pestilimin mi çıkmasını istiyorsun?

 • Piehes, geri dönmek mi istiyorsun?

Katra karanlıkta kıkırdadı ve suya atladı. Su çalkalandı ve hareket etti. Bir vakum gibi girdap şekline dönerek Katra’yı yuttu ve alıp götürdü. Piehes karanlıkta tek başına kalmıştı. O sırada arkasında parıldayan bir çift kırmızı göz gördü. Yılanlar heyecanını ve korkusunu hissetmiş olmalıydı. Şimdi sulu ve taze ete geliyorlardı. Yapacak başka hiç bir şeyi kalmayan Piehes, bir eliyle burnunu kapatıp doğruca suya atladı.

Yosunların gıdıklamasının eşliğindeki iki dakikalık yolculuğun ardından, kendini ağaç köklerinden oluşmuş bir küvetin içinde buluverdi. Fazla su köklerin arasından kayıp gidiyor ve başının üstünden de sürekli akmaya devam ediyordu. Küvetten çıktığında onu mızraklı muhafızlar yakalayıp Katra’nın yanına götürdüler. Katra çoktan krala yaşadıklarını, meclisin feshinden, Yotri’nin şarkısına kadar anlatmaya başlamıştı. Piehes odaya girdiğinde kral ona sordu.

 • Arkadaşın için endişelenmiyor musun? Senin de gördüğün üzere oğlum Baguba çok acımasız olabiliyor.

 • Hayır efendim, bir süre onun hakkında endişelenmemize gerek yok. Şansının yaver gideceğine eminim.

 • Peki o halde, öyle olsun. Şimdi söyle bakalım, neden kızıma buraya gelmeniz gerektiğini söyledin?

 • Heh, efendim burada güvende olacağımızı biliyordum.

Kral adeta hayal kırıklığına uğramıştı. Belli ki onların gelişinin kendilerine yararı olacağını umut etmişti.

 • Öyleyse buraya gelişiniz bir şeyi değiştirmeyecek. Savaşa devam edeceğiz.

 • Hayır baba anlamıyorsun. Bu daha hiç bir şey. Sana iki farklı yönden saldıracaklarına eminim. Arthide ikinci bir orduyla buraya varmak üzeredir.

 • Hayır, hiç sanmıyorum. Eğer öyle olsaydı çoktan gelmiş olurlardı.

 • Baba anlamıyor musun? Bir yandan, bize Kızılyarını’ndan yardım gelmesini önleyecekler, bir taraftan da savaşta ikinci bir cephe açmış olacaklar. O yüzden bu kadar uzun sürdü, yolu uzatıyorlar ve bize arkadan doğu kapısından saldıracaklar.

Kralın parmaklarını şaklatmasıyla, yukarıdaki dalların birinden iki obbu askeri önüne gelerek eğilip, selam durdular. Kral konuştu.

 • Kızım Katra ve bu insana El Kavuk Diyarı’na kadar vekalet etmenizi istiyorum. Onları canınız pahasına koruyun. Ve Kavuk diyarın hanımı Lyrya’ya selamlarımı iletin. Sevgili kızım, sen ona olanları anlat. Lakin dikkatli olun. Zira zorlu bir yolculuk olacak ve Lyrya, Piehes’e hiç de sıcak kanlı davranmayabilir. Kendinizi iyi ifade etmeniz ve onun suyuna gitmeniz son derece önemli. Onu yanımızda savaşmaya ikna etmelisiniz.

Bu arada büyünün etkisiyle adeta sarhoşa dönmüş olan Yotri, yeni yeni uyanıyordu. Etrafında homurdanarak uyuyan dört, zırhlı muhafızı görünce, onlar uyanmadan çabucak oradan topuklamaya karar verdi. Ayağa kalktığındaysa, gördükleri karşısında şaşkına dönmüştü. Baguba’nın ordusu baskın gelmeye başlamış ve kral diyarının batı kapısı düşmek üzereydi…

2 Beğeni

İlk bölümün çoğunu okudum. Kaldığım yeri işaretledim, okumaya devam edeceğim.

İlginç bir kurgusu var. İnsan sonrasında ne olacağını merak ediyor. Öykünün ilginç ve cezbedici bir yere gideceğinden eminim.

Ancak karakterlerin biraz daha güçlendirilebileceğini düşünüyorum. Açıkçası diyaloglarda hangisi Pieres hangisi Yotri karıştırdığım oldu. İkisinin üslubu arasında bir fark yok, bu karakterleri tekdüze kılmış. Eminim karakterlerin bir arka planı vardır, dolayısıyla burası kuvvetlendirilebilir.

Dışarıda sizden başkası yok yani öylemi?

“Öyle mi?” olması gerekirdi. Bu tür dil bilgisi detayları küçük de olsa dikkat çekiyor.

Eleştiriden öykünüzü beğenmediğim sonucu çıkmasın. Sadece dikkat edilmesi gereken yerler olduğunu düşünüyorum. Umarım devamı gelir.

2 Beğeni

Okuduğunuz ve düşüncenizi belirttiğiniz için teşekkür ederim. Orada soru ekini ayırmamışım gözümden kaçmış ama şu an düzelttim. Karakterlerin birbirine karışmasına üzüldüm yahu bu eleştiriyi ilk kez sizden alıyorum, mutlaka üzerine kafa yoracağım.

Tekrar teşekkür ediyorum size, umarım okumaya devam edersiniz ^^

Merhaba, ilk bölümü okudum ve konunun ilgi çekici olduğunu fakat bazı yerlerde eksik kaldığını belirtmeliyim. Örneğin; ormanda bulundukları ortamı ve ölen ilk yaratığı betimlemede eksik kalındığını düşünüyorum.

Ayrıca;

Bizimkileri getiren yaratık tekrar onları işaret ederek bir şeyler geveledi.

Burada karakterlerden bahsederken “Bizimkiler” ifadesi yerine karakterlerin isimleri kullanılsa daha hoş olabilirmiş. (İki alt satırda dediğim gibi bahsetmişsiniz.)

Son olarak;

O sırada hemen arkamızdaki muhafızların koruduğu kapı açıldı ve içeri bizi yakalayan yaratık girdi. Anlaşılan bayağı üst düzey bir konuma sahipti.

Burada karakterin ağzından konuşmuşsunuz ve anlatım dilinin bütünlüğünü bozmuş.

Sürç-i lisan ettiysem affola diğer bölümleri de okuyacağım ama yaratmış olduğunuz dünyayı sevdim. Başarılar dilerim.

1 Beğeni

Selamlar, teşekkür ederim okuduğunuz ve zahmet edip yorumladığınız için. Güzel yerlere değinmişsiniz, bu öykümle ilgili bahsettiğiniz eleştirileri daha önce de aldım. “Bizimkiler” kelimesi pek geçmedi okuyuculara. Ve o anlatım diliyle ilgili mesele üstesinden hala gelemediğim bir şey :frowning: Hala o hatayı yapıyorum, gerçi bu okuduğunuz hikayem bayağı eski bir tane.

Her neyse :smile: Tekrar, okuduğunuz ve yorumladığınız için teşekkürler umarım ayırdığınız vakte değmiştir ve devamını da okursunuz :krs:

1 Beğeni