Paul Auster Kitapları

1-Paul%20Auster

BİYOGRAFİ

Paul Auster (3 Şubat 1947, Newark, New Jersey) Amerikalı roman yazarı, şair ve senarist.

Paul Auster, 1947 yılında ABD’nin New Jersey kentinde doğdu. Columbia Üniversitesi’nde İngiliz, Fransız ve İtalyan edebiyatı üzerine eğitim alan, 1971-1974 yılları arasında Fransa’da yaşayan ve geleneksel kitap konularının dışına yüksek bir başarıyla çıkıp, yaratıcılığın sınırlarını genişletebilmiş olan Auster’in başlıca yapıtları arasında New York Üçlemesi, Yalnızlığın Keşfi, Yanılsamalar Kitabı, Kırmızı Defter, Leviathan, Kehanet Gecesi, Duman, Görünmeyen, Yükseklik Korkusu, Yazı Odasında Yolculuklar, Karanlıktaki Adam bulunuyor. Auster’in yazarlığa ilk başladığı yıllardaki sıkıntılı günlerinde Paul Benjamin imzasıyla yayınladığı bir de polisiye romanı vardır. Bu roman yazarın otobiyografik romanı ‘Cebi Delik’ in eki olarak yayınlanmıştır. Can Yayınları tarafından Seçkin Selvi’ nin çevirisiyle ‘Köşeye Kıstırmak’ adı ile 2000 yılında Türkçeye kazandırılmıştır.

2006 yılında İspanya’nın saygın ödüllerinden olan Asturias Ödülü’nü edebiyat dalında Paul Auster kazandı. 26’ncısı düzenlenen “Asturias Prensi” ödüllerinde, aralarında Orhan Pamuk 'un da yer aldığı 18 ülkeden 26 yazar edebiyat dalında aday gösterilmişti.

Yazarın Duman (Smoke) ve Surat Mosmor (Blue in the Face) isimli senaryoları ünlü yönetmen Wayne Wang tarafından filme çekilmiştir. Daha sonra Lulu On The Bridge ( Lulu Köprüde) İsimli kitabını da kendisi filme çekmiş, hem senarist hem de yönetmen olarak yapıtın tüm aşamalarında bulunmuştur. Film hakkında yaptığı bir söyleşide kendi yazma biçimi üzerine konuşurken Peter Brook’un bir röportajından alıntı yaparak işlerinde mitlerin uzaklığıyla gündelik yaşamın sadeliğini kaynaştırmaya çalıştığını söylemiştir.
Kaynak: Wikipedia

ÇIKAN KİTAPLAR (Alfabetik Sıralıdır.)

1. 4 3 2 1
  2. Auggie Wren’in Noel Hikayesi
  3. Ay Sarayı
  4. Babamın Tanrı Olduğunu Sandım
  5. Brooklyn Çılgınlıkları
  6. Cam Kent (New York Üçlemesi 1)
  7. Cebi Delik
  8. Duman-Surat Mosmor
  9. Duvar Yazısı
  10. Görünmeyen
  11. Hayaletler (New York Üçlemesi 2)
  12. İç Dünyamdan Notlar
  13. Karanlıktaki Adam
  14. Kehanet Gecesi
  15. Kilitli Oda (New York Üçlemesi 3)
  16. Kırmızı Defter
  17. Kış Günlüğü
  18. Köşeye Kıstırmak
  19. Leviathan
  20. Lulu Köprüde
  21. Son Şeyler Ülkesinde
  22. Sunset Park
  23. Şans Müziği
  24. Şimdi ve Burada (Mektuplar 2008 - 2011)
  25. Timbuktu
  26. Yalnızlığın Keşfi
  27. Yanılsamalar Kitabı
  28. Yazı Odasında Yolculuklar
  29. Yükseklik Korkusu (Vertigo)
  30. Baumgartner

1 2 3 4 5

6 7 8 9 10

11 12 13 14 15

16 17 18 19 20

21 22 23 24 25

26 27 28 29 30

8 Beğeni

Varlık Yayınları’ndan çıkan şiir kitabı Kaybolmalar eklenebilir.

1 Beğeni
2 Beğeni

Kehanet Gecesi tekrar baskı beklerken Duvar Yazısı geldi:

2 Beğeni

Konu elden geçirilip güncelleme yapıldı.

1 Beğeni

Paul Auster New York üçlemesiyle kendine bir okur daha kazandı. :slight_smile:

4 Beğeni

Hoşgeldin başganım. :smile:

Video’m vardı. Etkili olmuştur umarım.

2 Beğeni

Akşam üzeri hakkında konuşan olmuş mu diye YouTube bakınca, senin paylaşımını izledim.

İkinci kitabın zaman kipleri konusunda eleştirin olmuş, ben fark etmemiştim.

Hemen değil ama bir sonraki okuyacağım kitapları

Cebi Delik
Kırmızı Defter

olacak.

1 Beğeni

Son Şeyler Ülkesinde’yi de beğenirsiniz gibi geliyor.

2 Beğeni

Yeni kapak

2 Beğeni

Yeni kapaklar

3 Beğeni

Paul reisin son kitabı hemen çevrilmiş.

4 Beğeni