Philip K. Dick'ten "Sondan Bir Önceki Gerçek" Bizlerle

Kayıp Rıhtım'da tamamını okumak için: Philip K. Dick'ten "Sondan Bir Önceki Gerçek" Bizlerle – Kayıp Rıhtım

image

Alfa Yayıncılık, Philip K. Dick’in eserlerini bizlerle buluşturmaya “Sondan Bir Önceki Gerçek” ile devam ediyor. (DEVAMI…)

7 Beğeni

Yine çok beğendiğim bir PKD kitabı oldu.

Kitabı okuduktan sonra bazı kitapla ilgili yorumlara baktım “gönderme yok” demiş bazı okurlar ama bana kalırsa çok sayıda gönderme vardı hikayede.

Örneğin Pol-kom denilen adamlar bir komünist partinin kızıl ordu ve halk içerisindeki siyasi komiserlerinden farkları yoktu. Muhtemelen PKD’de oradan esinlenmiş. Hem görevleri hem işlevleri siyasi komiserler ile aynı. Kurşun askerler bildiğimiz SS 'lerin sentetik versiyonlarından öte bir şey değiller.

Yine örneğin hiçbir gerçekten haberi olmayan ve iktidar sahiplerinin manipüle ettiği kitleler ve buna uygun yarattıkları örgütlenme korporatizmden öte bir şey değil ve hatta onun ikiz kardeşi sayabileceğimiz reel sosyalizmin karikatürüydü.

Okuması kolay, hikayesi güzel bir PKD kitabıydı. 3-5 yerde göze batmayacak şekilde imla dizgi hataları vardı. 10 üzerinde 10 puan vererek PKD severlere, bilimkurgu ve kıyamet sonrası dünya anlatımlarını seven okurlara tavsiye ederim.

Sonradan ekleme: Aklıma geldi, yer üstünde yaşayanlar ve yer altında yaşayanlar meselesi bile bir “gerçeği görme, gerçeği gizleme” göndermesi.

3 Beğeni