Polisiye'nin Artık Yeni ve Modern Bir Holmes ve Watson İkilisi Var

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/edebiyat/polisiyenin-artik-yeni-ve-modern-bir-holmes-ve-watson-ikilisi-var/Sherlock’un evlendiği ve torunlarının olduğu bir evreni düşündünüz mü hiç? Brittany Cavallaro düşünmüş ve bunu da “Charlotte Holmes Dosyası” adlı bir kitaba dönüştürmüş. (DEVAMI…)

1 Beğeni

Acaba kitabı okuyan Rıhtım sakini var mıdır? Merak ettim kitabı bayağı. Değerlendirmesini okumak isterdim.

1 Beğeni

Canım Sherlock’um liseli bir genç kız olmuş. Ama ejsik bence keşke annesi zenci ninesi de hintli olsaymış. Hatta kendisi de lezbiyen eğilimleri olan bir birey olsaymış. Hatta Watson da hermaftodit bir çekik gözlü olsun.

Biraz fazla sert oldu sanırım ama herşeyin kadınlısını çıkartalım özgün birşey çıkarmak yerine de Sherlock Holmes’ün ekmeğini yiyelim. Ne ala memleket. Bunu Doctor Who yapınca oluyor. Dizinin yapısına uygun ama bazu şeylere hiç bulaşmasalar keşke. Burada asıl kızdığım nokta Sherlock Holmes’ün karakterine yapılan saygısızlık. Bu adam aseksüel, hadi onu geçtim. Bu adamın çocuk yapabilme ihtimali olan tek kadın Irene Adler de evimin hanımı olan çocuk bakam demiş herhalde. Nerden baksan tutarsız. İsimden satma çabası. Kitap belki çok muhteşemdir onu bilmiyor ama temelinde referans aldığı noktaya ihanet yatıyor gibi geldi bana. Arthur Conan Doyle böyle bir gönderme yaptıysa ve ben kaçırdıysam aydınlatırsanız beni çok mutlu olurum ama hiç zannetmiyorum.

4 Beğeni

“Damn politically correct pigs” diyorsun yani. Fair enough.

1 Beğeni

Ben meseleye bu kadar önyargılı bakmazdım. Kitabı henüz okumadım ama Brittany Cavallaro kendini “geleneksel bir Sherlockian” olarak tanımlıyor. Yani ana karaktere, yazarına tutkun bir hanım. Kitabını da rakip kitap ya da ana seriyi devam ettirmek amacıyla değil de hayran kurgu yazmak amacıyla yazmış ve zaten kitap bilinen Doyle evreninde değil de başka bir alternatif gerçeklikte geçiyor.

Daha ülkemize uğramadı ama kitabın 3 devam kitabı var. Charlotte Holmes bir dörtleme. Yazı yazılırken son kitap yazılıyordu ama o da yayımlandı. Okumayı bence bir düşünün derim :buyucu:

Ortada iyi bir uyarlama, tatmin edici bir kurgu olduktan sonra sorun yok da, kendine Sherlockian, Whovian, I’m Sherlocked filan diyeni gördün mü kaçacaksın. :frowning:

1 Beğeni

Karaktere ihanet etme raddesine getirenlere aynen o şekilde sesleniyorum.

Ama ihanet etmiş karakterinin özüne. Ben de doctor who hayranıyım. hazır kadın doktor çıkmışken işin içinde zaman yolculu falan da var. Gidip 4 ile 13 arasında Ademle Havva hikayesi yazayım. da ırk kurtulsun. E zaman lordları sanki tüplerde yetiştiriliyordu, anne rahminden doğumuyorlardı ama olsun zaten ortada Gallifrey mi kalmış. E oldu mu bu şimdi. Pek olmadı sanki. Kurgusu hikayesi muhteşem olabilir ben de okumadım ama özünde ihanet barındırıyor. Elime geçerse belki bi göz atarım gidip para vermem. Bu arada yazar dese ki ben bu kitapta Sherlock Holmesten çok etkilendim ana ilham kaynağım oydu. O sebeple de Başrol kızımızın soy adını Holmes koydum o zaman hiç bir sorun yoktu. Yok bu onun torunuymuşta çok zekiymiş bak bir de nedense Watson’ın torunuyla da aynı okula düşmüşmüş. Orada beni kaybetti. Beni kaybetti ama büyük bir ergen kitleyi kazandı kitap yine satacak.

Edit: Bunu gördüm iyice irite oldum. Muhtemelen artık elime geçerse kitap sadece bardak altlığı olacak.

2 Beğeni

Ben Goodreads profilinde “Old school Sherlockian” yazısına güvendim. Diziden alakasız, Doyle’ın kitaplarıyla ilgili bir Sherlockianlık.

Sayenizde videosunu da ilk kez izlemiş olacağım :smiley: