Puzzle Adventure Oyunlar

MACHINARIUM diye puzzle-adventure bir PC oyunu oynamıştım yıllar önce. Unutamıyorum. Bu tür oyunları çok severim. Oyunu bilen var mı?

Bildiğiniz başka puzzle-adventure türünde oyunlar var mıdır arkadaşlar?

Sevgiler,

1 Beğeni

Samorost serisi var. Sanat tasarımı olarak da baya benzeşiyorlar Machinarium ile.

Edit : Machinarium’u yapanlar yapmış zaten :slight_smile:

2 Beğeni

Evet, ben de onu yazacaktım. Amanita Design; geliştirici aynı.

Çok teşekkürler öneri için. : )

1 Beğeni

Şimdilik aklıma gelenler şunlar;

Puzzle platform

Puzzle Adventure diyebiliriz

Puzzle platform oyunu

Bu oyun tam aradığın gibi olabilir.

Bunlar da bonus olsun. Farklı türdeler belki beğenirsin.

2 Beğeni

Aaaa çok teşekkürler! : )

1 Beğeni

Puzzle Pirates vardı eskiden oynardım.

1 Beğeni

Teşekkür ederim. İlk fırsatta bakacağım.

Bunlara ek olarak belki Monkey Island oyunları, Day of the Tentacle ve The Witness’ı da ekleyebilirim hocam. Yüreğiniz 90’lar stop motion grafiklerini kaldırırsa The Neverhood da harika bir oyun. Yer yer delirtse de.

1 Beğeni

Çok sağ olun. Hepsinin fragmanlarını izledim. Monkey Island oyunlarında bir Indiana Jones havası var sanki. Çok severim. Day of the Tentacle müzikleri ve tasarımıyla biraz hipnotize edici gibiydi. The Witness gelişmiş, zekice bir puzzle-adventure oyuna benziyor.

The Neverhood ise kült bir oyun gibi görünüyor. Klasik bir puzzle-adventure atmosferi. Müzik çok iyiydi fragmanda. Bu tarz stop-motion işlere bayılırım. Sanırım ilk sırayı buna vereceğim.

Çok teşekkürler,
Sevgiler,

1 Beğeni

Bu oyunda puzzle kısmı adventure’dan ağır basar, kesinlikle çok zekice tasarlanmış puzzle’lar var. Bu oyunla ilgili tek şikayetim zaman zaman puzzle’ların “kutunun dışında düşün” puzzle’ı olmaktan ziyade “bakalım benim düşündüğüm gibi düşünebilecek misin” puzzle’ına evrilmesi. Aralarında ince bir çizgi var tabi, ve bu çizgi zaman zaman geçiliyor gibi hissettim ben.

Hahah, kesinlikle; kült bir oyundur. Oyun tarihine geçen sahneleri vardır. Mesela malum duvar yazısını (görünce anlayacaksınız) gördüğünüzde anarsınız bu konuşmayı :slight_smile:.

1 Beğeni

Puzzle maceradan daha önemlidir benim için. İlginç ve hoş bir yorum.

İki yorumu da aklımda tutacağım. Teşekkürler tekrar,

Selamlar,

1 Beğeni

@nefarrias_bredd’in yaptığı önerilere ek olarak. Grim Fandango ve Full Trottle’a da bakmalısınız. Day of the Tentacle ile birlikte bu oyunların baş tasarımcısı Tim Schaefer’ın yaptığı Broken Age de fena değil. Monkey Island 1 ve 2’yi yapan adamların yaptığı Thimbleweed Park da çok güzel oyun ama 1990da kalmışlar arayüz olarak.

Tüm bunlarda benim favorim Grim Fandango. Ara araaçıp müzijlerini dinliyorum.

1 Beğeni

Grim Fandango’nun müzikleri nefis geldi kulağıma. Senfoni orkestrası çalmış. Daha ne olsun? Dinlemekte haklısınız.

Full Trottle’ın da müzikleri hoşuma gitti, cayır cayır bir elektro gitar vardı. Harika!

Broken Age hayal gücünü zorluyor gibi. : )

Thimbleweed Park… Pikselli karakterler. Sinema tadında bir senaryo gibi duruyor.

Hepsini not aldım. Çok teşekkürler.

Sevgiler,

1 Beğeni

The Dark Eye: Chains of Satinav adlı oyunu oynuyorum. Güzel bir oyun. Adventure oyunlarda biraz kötüyüm ancak 2-3 bulmaca dışında beni zorlamadı şimdiye kadar.
Senaryosunda Ursula K.Le Guin eserleri kokusu alıyorum. Grafikleri çok hoşuma gitti. Öneririm.

Bu arada Machinarium’u yıllar önce Level ya da Oyungezer dergisi vermişti dergi yanında ücretsiz olarak. Bayılarak oynamıştım. Müziklerini hala ara ara açar dinlerim.

1 Beğeni

Fragmanını izledim. Çok teşekkürler, öyküsü iyi bir oyuna benziyor gerçekten.

Machinarium’u ben de sevmiştim.

Çok gelişti oyunlar. Sinemayla yarışacak senaryolar yazıyor senaristler. Yapım, müzikler de öyle…

Teşekkürler öneriler için.

Selamlar,

1 Beğeni