R.A.Salvatore Drizzt Efsanesi Serisi (İthaki Yayınları)

Son Eşik için bandrol alınmış. Yakında çıkar kitap görücüye.

2 Beğeni

Bu serinin ismi çok kez değişti logosu ve evrenin yapısı. Eski okuyanlar üçleme, üçleme giderdi şimdi tek bir seri olarak sunuluyor. Aslında bu canlıkık için iyi olmuş. Seri olarak baktığımızda 4. Kitap buzyeli’nden sonra yazar yazma yeteneğini kaybetmiş gibiydi. İlk üç kitap başyapıt. Çok farklıydı. Kötülerle empati kuruyorduk, beklentiyi o kadar yükseltti ki sonrası malum. Detaya girmeyeceğim. Ben de 23. Kitap yakında ilk defa çıkacak bahanesiyle 20. Kitaba yani Gauntlgrm kitabının yarısından fazlasını hızla okudum ve diyorum ki kitap olmuş. Çok zengin bir içeriğe sahip ve Salvatore yazmayı yeniden öğrenmiş gibi. Başarılı buldum. Hep kendini tekrarlayan 2-3 karakter çemberinden sıyrılmış gibi. Yine devam kitapları için temkini elden bırakmayayım ben :slight_smile:

1 Beğeni
  1. kitabı ve devamını uzun zamandır merakla bekliyorum. Yeni çıkan kitapları da satın alıyorum bu arada. Umarım yakın zamanda hepsi çıkarda kara elfimize çabucak kavuşuruz.

Kitapların yayınlanmış olan hepsini okudum ama seri çok uzun olduğu için eski olayları hayal meyal hatırlıyorum. Hikayeyi toparlayabilmek için bu kitapların özetini veren yerler biliyor musunuz?

2 Beğeni

Charonun pençesi ve son eşik matbaada kayboldu sanırım iki aydır yayınlanacak ama yayınevi öncelik sıralamasında yok sanırım belki bir ihtimal kasıma fuara çıkarlar

2 Beğeni

Her zamanki matbaamızdan farklı bir matbaa ile çalıştığımız için böyle bir durum var. Her zamanki matbaamızla çalışıyor olsak şimdiye Ejderha Mızrakları’nı basmaya başlamıştık. Drizzt ve Ejderha Mızrakları’nı Hasbro onaylı bir matbaada basmak zorundayız. O konuda elimiz kolumuz bağlı.

8 Beğeni

Selamlar; teknik olarak ne kadarlık bir zamandan bahsediyor olabilirsiniz? Elimde Lakia dan çıkan tüm seri (yan serileri ile beraber) mevcut ve 2013 (charon’un pençesi) ten beri serinin devamını bekliyorum…
En azından bu sene çıkma ihtimali için cevap verebilirsiniz, bu bile benim adıma kafi olacaktır.

1 Beğeni

Bu sene olursa belki fuara yoksa daha çok bekleriz aynı durumu bende yaşıyorum laikadan beri Son Eşik’in çıkmasını bekliyoruz sözde temmuz ayında üç kitapta çıkmış olacaktı sadece Kışgörmezi yayınladı İthaki temmuz ayında

1 Beğeni

Benim anlamakta sıkıntı çektiğim konu; ithaki elinde ki serilerden kaç tanesini hasbro onaylı bir matbaa da çıkarmak durumundadır daha da ilginci kaç tane hasbro onaylı matbaa vardır ve kaç yayın grubu bu matbaalarda basım yapmak durumundadır ki söz konusu kitaplar tahmini basım sürelerini çok geçmiş olsunlar…

Bu iki serinin anlayamadığım bir şanssızlığı var. Ya yayınevleri kapanır ya matbaa sorun çıkarır.

Sadece Drizzt ve Ejderha Mızrağı serileri Hasbro’yla alakalı. Başka hiçbir seri değil. Haliyle sadece Drizzt ve Ejderha Mızrağı Hasbro onaylı matbaalarda basılmak zorunda. Geri kalanlar için kendi matbaamız var zaten. Diğer kitaplarda herhangi bir sıkıntı yaşamıyoruz o yüzden. Türkiyede faal olan bir ya da iki tane onaylı matbaa var sadece. En azından Hasbro veritabanında böyle gözüküyor ve bunlardan bir tanesine kesinlikle ulaşamıyoruz. Öbürü de bugüne kadar kitaplarımızı basan matbaa zaten. Olay matbaanın yoğunluğuyla alakalı değil zaten. Bürokratik bazı sıkıntılar var ve bunlar bizimle alakalı değil.

4 Beğeni

Matbaayi degistirme imkanı yok anladığım kadarıyla ve basmadıkca elimiz mahkum beklemek zorundayız. Peki olurda bu matbaa kapanırsa veya basmayı bırakırsa seri yarım mı kalacak?

1 Beğeni

Evet. Ne yazık ki.

Hasbro matbaa konusunda çok titiz ve eğer matbaa yoksa kitapları basmamıza izin vermiyor. Elimiz kolumuz bağlı bu konuda. Alternatifler için Hasbro’yla görüşmelerimiz devam ediyor.

4 Beğeni

Onaylı matbaanın diğerlerinden farkı nedir peki? Müsait bir zamanında aydınlatır mısın? Cidden merak ettim. Yeni bir bilgi ekleriz sandukaya :slight_smile:

2 Beğeni

Cidden ben de merak ettim, altı üstü metin basılacak. Sanat kitabı falan değil basılan.

Olay matbaanın yetkinliği değil. Çok, çok daha kaliteli matbaalar var Türkiye’de.

Şöyle oluyor: Yurtdışında tarafsız denetim firmaları var. Bu firmalar denetçi gönderip matbaayı denetime sokuyorlar. Belli başlı kriterler var. Çalışma saatleri, çocuk işçi çalışıp çalışmaması, mesailerin ödenip ödenmemesi vs. Çalışma şartlarının insani olup olmadığına bakıyorlar. Nihayetinde geçiyorsanız size audit veriliyor. Bir sene geçerliliği var.

Auditli yani onaylı matbaa şartı koşulan kitapları sadece o matbaalarda basabiliyorsunuz. Tabii ki audit alabilmenin de bir masrafı var. Matbaalar da girmiyor buna. Çünkü zaten böyle şart koşulan kitap sayısı çok az. Haliyle talep bu işe girmeyi karşılayacak kadar değil muhtemelen.

Hasbro da auditli matbaa konusunda hiç taviz vermeyen bir yer. Yaptıkları her iş böyle bu arada. Oyuncak üretilecekse, o fabrikanın auditinin olması gerekiyor mesela. Yoksa proje rafa kalkıyor.

9 Beğeni

1

4 Beğeni

Süreci bilmediğim için soruyorum. Bandrol alınınca matbaa basmaya başlıyor mu?

1 Beğeni

Okuma sırasına göre 22 ve 23 kitap bunlar, benim gibi seriye ithakinin yeni baskısı ile başlayanlar 7. kitap ve sonrası için beklemeye devam edecek.

2 Beğeni

Küçük bir güncelleme yapayım. Geçen seferki mesajlarımda, henüz kesinleşmediği için bahsetmemeyi tercih ettim.

Matbaa sorunu, en azından sene sonuna kadar çözülmüş durumda. Bununla birlikte Charon’un Pençesi ve Son Eşik’in baskı adetlerini de çoğaltma kararı aldık. İkisi de üçer bin basılacak. Bu gördüğünüz de aslında ikinciye aldığımız bandroller.

Aynı zamanda Anayurt, Sürgün ve Göç de ikinci baskıya gitti.

Yurtdışıyla olan pürüz de çözüldüğünde en azından 7. kitabı matbaaya göndereceğim. Hemen hemen baskıya hazır durumda.

12 Beğeni