R.A.Salvatore Drizzt Efsanesi Serisi (İthaki Yayınları)

Yazdıklarınıza bazı noktalarda katılıyorum fakat bunların seriden aldığınız zevki azaltıp azaltmaması sizin elinizde. Herşeyden önce serinin 1988 yılında başladığını ve son okuduğunuz kitabın (13 sanırım) 2001 yılında yayınlandığını hesaba katmak lazım, tabii bu serinin öncelikle Unutulmuş Diyarlar’ın masaüstü oyunları için reklam amacıyla yazıldığını da.

Tüm ırkların seçme şansı olsa da özellikle tanrıları kaderlerini belirliyor diyebiliriz sanırım. Gruumsch Tek-Göz orkların yaratıcısı ve orkların çoğalıp tüm diğer ırkları katlederek dünyaya onun adına hakim olmalarını bekliyor. Yüzeyde yaşayıp Eilistraee’ye tapan ve iyi olan drow toplumları da var ama Lolth aslen bir iblis ve doğası gereği kaotik ve kötü, müritlerine de yansıyor tabii.

Sorunuzun bence asıl yanıtı ise; bu bir oyun olduğu için düşman çeşitliliği lazım ve mantığa oturtmak adına farklı tanrılar ve aralarındaki çekişmeler bahane edilerek iyi-kötü çizgisi çekiliyor.

Ölenler olacak elbette, bir drowun ömrü en az 500 yıl, ama kim nasıl ölüyor rafo. :wink:
Shounen anime mantığı da diyebiliriz onlarca düşmana dalmalarına. Verbeeg inine yaptıkları baskına bayılmıştım.

Büyü konusunda haklısınız, o yüzden grupta büyücü yok zaten. (Çook sonraları olacak ama)

Drizzt serisi genel anlamda kafa yormadan eğlencesine okunması ve çok da ciddiye alınmaması gereken bir seri.
Misyonu zaten özellikle de genç erkekleri fantastik edebiyata (masaüstü oyunlarına) alıştırmak ve sizin de en başta belirttiğiniz üzere bu konuda oldukça başarılı bir iş çıkardı zamanında.

Serinin sonraki kitaplarında gerek anlatım gerekse de kurgu açısından Salvatore’un gelişimi rahatça gözlenebiliyor, ama mantık hataları azalsa da hep olacak. :slight_smile:

3 Beğeni

Önce haritayı açmaları lazım. İki yer de bilindik hale gelince portal büyüsünü yapabiliyorlar :slight_smile:
Oyunlarda genellikle öyle oluyor en azından :confused:

2 Beğeni

Bu kim, CB mi?

Yep. :smiley:

Böyle düşünmek hiç aklıma gellmemişti. :smiley:

1 Beğeni

Görüşleriniz ve açıklamalarınız için teşekkürler. Muhtemelen kitapların yazıldığı dönemdeki anlayışın bugünden farklı olması ve aradan geçen yıllara göre benim de dünya görüşümün değişmesi bunlara çok takılmama neden oluyor. 17 yaşındaki halimle devam etseydim okumaya muhtemelen rahatsız etmeyecekti.

Bu arada evet oyunlarda önce haritayı açmak lazım ama hali hazırda açık olan haritada da yaparsın o zaman teleportu. Mesela Buzyeli’nden Luskan’a gidecekler, kar kış kıyamet. Bunlar yürüyerek gidiyor. Harita zaten açılmış önceden, yapsana teleportu.

1 Beğeni

Kitapta tam olarak o mevzulara gelemedim ama dnd sisteminde teleport için dünyada farklı noktalarda teleport için kalıcı çemberler olur. Bu çemberlere güvenli bir şekilde ışınlanabilmek için çembere ait olan mühür sıralamasını ezbere bilmek gerek. Büyücüleri olabilir, ışınlanma büyüsüne sahip olabilir, daha önce dünyanın o noktasına da gitmiş olabilirler ama mühür sıralaması ezberlenmemişse ışınlanmak mümkün olmaz. Eski edizyonlarda nasıldı tam bilmiyorum ama 5e versiyonunda üst seviye büyülerle rastgele noktalara ışınlanmaya çalışmak mümkün. Ama her an kendilerini veya bedenlerinin bazı parçalarını saçma yerlerde bulabilirler :smiley: 2001 civarında emin olmamakla birlikte sanırım dnd 3. edizyon vardı. Kitaplar 3. Edizyon ve öncesine göre yazılmıştır.

1 Beğeni

@Pyrewrath diablo serisi okunur mu alayım mı ?

Oyunlarını seviyorsan ve ucuza kıstırırsan düşünebilirsin, ilk iki kitabını okudum henüz, çerezlik ortalama bir seri. Richard A. Knaak’ın yazım tarzını hoş buluyorum ben.

Eskilerden gidiyoruz madem, Einarinn serisinin ilk kitabını da edin istersen, kalanı gereksiz pahalı ama ilk kitap zaten kendi içinde sonlanıyor ve okumaya değer.

1 Beğeni

Hiç oyuncu değilimdir, fm saymazsak oynadığım tek oyun heroes might magic IV :slight_smile: 3 kitap 200TL değer mi?

Bence etmez, 100 anca gözümde. HoMaM 3ten sonra 4 çok değişik geldiydi bana, güzeldi ama.

Eddings’leri tamamlamış mıydın?

Malloryon ve Belgariad Türkçe var. Althalus’ta. Sorcerer Belgarath ve Polgara ingilizce. Tamuli ve Elenium hiç okumadım, önerir misin?

1 Beğeni

Belgarath ve Polgara’ları kıskandım. :smiley: Tamuli ve Elenium benim en sevdiğim seriler arasında ama kıymetleri bilinmiyor. Sparhawk :heart: Çoğunlukla makul fiyatlara da bulunuyor. Nadire baktımda, kargo hariç 100TL’nin altına tamuli toplanıyor. Elenium da da 3. kitap sıkıntı, diğerleri ucuz.

Yediyeçeyrekkala’nın basmış olması da gözünü korkutmasın, çeviri düzgün. :smiley:

Okuyacaksan yollarım ama geri alırım sonra anısı var önemli :slight_smile: alayım onları da boş kalmasınlar. Ben 1 kere başladım darlanmıştım ama 13 falandım. Bakacağım onlara:)

1 Beğeni

Teşekkür ederim, bir ara ben de edinicem onları acele etmiyorum. Okuma listemde çok ileride onlar, hem karayiplerde hüküm sürme olasılığı da keyifli. :smiley:

Dört serüvenci serisine ne diyorsun ?

Elim gitmedi bir türlü. Ed Greenwood’un yazarlığını Elminster serisinin ilk kitabında beğensem de devamı hiç hoşuma gitmemişti. Okumuş olan birinden yorum almak lazım. GR puanı yüksek değil ama bildiğim kadarıyla.
Elaine Cunningham’dan neler var elinde? Yıldızışığı ve Gölgeler, Danışmanlar ve Krallar? Yurtdışında Evermeet kitabını da çok uyguna bulabilirsin, güzelmiş diye duydum.

1 Beğeni

İlk kez gördüm bu seriyi 350 TL’ye koymuşlar, merak ettim, çok bildiğim bir yazar değil. Geçen sene luthien serisini okumuştum Salvatore’dan ama vasattı mesela o da.

1 Beğeni

Kızılgölge çaylaklık işi, ben de pek beğenemedim. Ed Greenwood Forgoten Realms’in yaratıcısı bu arada. Son yıllarlarda yazdıkları çok daha iyiymiş ama denemedim hiç. İblis Savaşları serisi de orta şeker, çok beğeneceğini sanmam.

1 Beğeni

Değmez o paraya dört serüvenci :slight_smile: İyi bir seri değil. Serinin geçtiği evreni yaratım olarak beğenirim biraz kitaplar sıkıcıydı, akıcı değildi. Çok oldu tabi okuyalı ama o ücret çok bence, zaten son kitabı da dilimize kazandırılmadan kalan serilerden diye hatırlıyorum.

2 Beğeni

Dört Serüvenci serisini (Tam adı bu muydu?) yıllar önce okumuş çok da beğenmemiştim ama kapaklarına bayılıyordum. Maalesef Van depreminde yıkılan binada yok oldu gitti.

3 Beğeni