Rainbow

İsmini Los Angeles’daki Rainbow Bar & Grills’den alan -ki üst katı striptiz kulübüdür, içinde zamanında Ronnie James Dio’yu barındıran müzik grubu.

Rainbow Bar & Grill de her zaman ünlü müzisyenlerin takıldığı bir yerdir. Bugünlerde Rihana, Eminem falan takılır yani.

Kuruluş hikayesi de tamamen Ritchie Blackmore’un çakallıklarına dayanır. Blackmore, Deep Purple’dayken bir riff buluyor ve Jon Lord’a dinletiyor. Lord riffi çok beğeniyor “Abi bunu çalalım çok iyi bu.” falan diyor ama Blackmore “Bu Purple’a uygun değil.” falan deyip geçiştiriyor. Halbuki daha o dönemden aklında kendi grubunu kurmak var. Rainbow’dan 6-7 yıl öncesi. Sonra grupta kavga çıkarmaya başlıyor. Purple’ın vokali Ian Gillan’ı baya küstürüyor, hatta stüdyo kayıtlarına en başta grup gidiyor, onlar çıkıyor Gillan giriyor, o kadar gergin ortam. Gillan en son dayanamıyor ayrılıyor gruptan. Bu Blackmore tabii rahat durmuyor, grup vokal ararken Dio’ya teklif gitmiyor. O sırada Blackmore, Dio’nun o dönemki grubu Elf’le stüdyoya giriyor. Elf+Blackmore olarak bir kayıt da çıkarıyorlar. Sonra Purple’ı yine karıştırıyor ve milleti bezdirip gruptan ayrılıyor. Dio’ya da yeni kuracağı grupta vokallik teklif ediyor. Dio da kabul ediyor ve piyasalara taş gibi bir albümle giriyorlar. Ritchie Blackmore’s Rainbow. Bu aslında aynı zamanda grubun o dönemki adı ama sonra kısalıp Rainbow oluyor. Bu albümde Jon Lord’a yıllar önce dinlettiği riffi bulunduran parça da var. O parça da Sixteenth Century Greensleeves. Bir İngiliz halk müziği ezgisinden esinlenip besteliyor o riffi de.

Sonra bundan beş yıl sonra Blackmore duramıyor tabii. Bas gitariste “Senin tellere basma stilini sevmedim.” diyor kovuyor herifi. Sonra Blackmore yeni bas gitarist arıyor, kim olduğunu hatırlamıyorum da adam stüdyoya geliyor. Blackmore buna “Şöyle çal, böyle çal.” diye emir veriyor adam da dinlemiyor tabii bildiği gibi çalıyor. Kavga çıkartıyor stüdyoda “Sen nasıl benim istediğim gibi çalmazsın.” diye. Kavga derken baya gitarla falan dalıyor herife. Laf dalaşı değil yani. Dio’ya da “Sen çok ortaçağdan sözler yazıyorsun ya.” falan diyor. Dio buna dayanamıyor “Hadi bana eyvallah abi.” diyor gidiyor. Rainbow yoluna öyle devam ediyor.

3 Beğeni

Anladığım kadarıyla Blackmore bayagi egolu birisiyims neyse efendim rock tarihinin 3 tane marşı vardır will we rock you , we are the champions ve tabiki long live Rock N Roll

1 Beğeni

Long Live Rock’n Roll, Rock’n Roll adına yazılmış en güzel şarkı olabilir gerçekten.

1 Beğeni

Kesinlikle öyle. Jfjdndn

Starwair To Heaven sarkisini dinlerken her dakika karşıma çıkıp duran bir şarkıyı Temple Of King en son dayanamadım bir dinleyeyim dedim dinleyis o dinleyis o gün bugündür Dio hayranıyım .

Bu arada Blackmore Stargazer şarkısını Starwair To Heaven Şarkısından esinlenerek yazmis.

Birkaç tane sevdiğim parçasını bırakayım şuraya.

Someone screamin’ my name
Come and make me holy again
I’m the man on the silver mountain

One day, in the year of the fox
Came a time remembered well,
When the strong young man of the rising sun
Heard the tolling of the great black bell.
One day in the year of the fox,
When the bell began to ring,
It meant the time had come for one to go
To the temple of the king.

Meet me when the sun is in the western skies
The fighting must begin before another someone dies
Cross bows in the fire light
Green sleeves waving
Madmen raving
Through the shattered night
Yeah yeah yeah

When evening falls
She’ll run to me
Like whispered dreams
Your eyes can’t see

Soft and warm
She’ll touch my face
A bed of straw
Against the lace

She can take you there
The entrance to the fair
Mine, mine, mine

Ride the carousel
And cast a magic spell
You can fly, fly

My eyes are bleeding
And my heart is leaving here

Bu Mistreated’ı da herkes söyleyemez. Rock müzik tarihinde 3-4 kişi vardır söleyebilecek.

I’ve been mistreated, I’ve been abused.
I’ve been struck downhearted, baby, I’ve been confused
'cause I know, yes, I know I’ve been mistreated.
Since my baby left me I’ve been losing my mind, you know I have.

You’re riding the endless caravan
Bonded and sold as a slave
A sabre dance removing all the veils
Getting as good as you gave
Sleep with the devil and then you must pay
Sleep with the devil and the devil will take you away.

She’s been gone since yesterday
Oh I didn’t care
Never cared for yesterdays
Fancies in the air

No sighs or mysteries
She lay golden in the sun
No broken harmonies
But I’ve lost my way
She had rainbow eyes
Rainbow eyes

Yeter bu kadar yoksa duramayacağım.

1 Beğeni

Iyi bir albüm olmasina rağmen sanki Blackmore Deep purple grubunda daha can alıcı rifgler çalıyordu. @heirofdavinci sen olmasan bu al bu.u bitirmek aklıma gelmeyecekti,gerçi son 3 şarkıyı henüz dinlemedim.

Bunların ikinci albümü vardır, Rising. Onu da dinle. Çok sevdiğim bir abim Rising’deki Starstruck’ı kastederek “Bu parçayı dinlemeyen de kendine rock müzik dinliyorum demesin.” demişti.

1 Beğeni

Bir de hemen sonrasında karışık konser albümü vardır On Stage diye. Orada Dio bir Mistreated söyler… Neyse şimdi Dio övmeye başlarsam duramam. O da kaliteli albümdür. Ona da bak mutlaka.