Reklamları İzlediniz

Öykü Seçkisi'nde okumak için: Reklamları İzlediniz – Aylık Öykü Seçkisi

image

Yakın veya uzak bir gelecekte, Dünya’da bir yerde. LÜTFEN REKLAMLARI İZLEYİNİZ! Suçlu sesi duyduğu gibi karşısında bulunan ekran-duvara baktı. Kendisiyle beraber tüm koridor da ekran-duvara bakıyordu. Hatta Suçlu’nun her iki yanında bulunan polis memurları da Suçlu’ya verdikleri dikkati azaltmış, reklamı izlemeye başlamıştı. Reklam her zamanki gibi Şirket-Devlet propagandası yapıyordu. Bu reklamları izlemek zorunluydu. O kadar… (DEVAMI…)

2 Beğeni

Herkese merhaba. Yorum ve eleştirilerinizi eksik etmeyin lütfen.

Sarsıcı bir gerçek, sert bir eleştiri.
Öykünün sonunun başından belli olması o gerçeği daha da dayanılmaz kılarken eleştirinin boyutunu da arttırıyor. Temeli sağlam ve güzel bir hikaye olmuş.

1 Beğeni

Distopik, kısa ve öz. Baştan izlememeyi seçerek başkaldıran kahramanın sonda hakkındaki kararı öylecesine kabul etmesini anlamadım. Bence bir koyun misali itaatle duvarekranı seyreden sistemi bir şekilde alt edebilirdi. Mesela herkes ekranı seyretmeye mecbur olduğu için yavaş yavaş salonu terk etseydi. Teorik olarak kimse durduramaz. :smiley:

1 Beğeni

Reklamları izlemenin bile mecburi olduğu bir sistemde bir mahkumun kaçmaya çalışması pek de iç açıcı sonuçlar doğurmaz. Tabii ki mahkum açısından. :slight_smile:
Gene de haklılık payınız var. Polis memurlarının reklamları izlemekten muaf tutulması gerekirdi ve bunu öyküde belirtebilirdim.

1 Beğeni

Benim de pek farklı olmayan distopik bir mahkemeden kaçan bir antikahramanım vardı. Şuradan okuyabilirsiniz: https://yerlibilimkurguyukseliyor.com/2020/03/09/ybkyd-sayi-35/ (sayfa 66)

1 Beğeni

Teşekkürler, ilk fırsatta okuyacağım.

1 Beğeni