Rıhtım Kamarası

SharedScreenshot

Dedikleri oyun bu mu? Geçen hafta Steam oyunu öne çıkarmıştı.

1 Beğeni

Evet, bu. Senelerdir ortalıkta olan bir oyun, bayağıdır oynarım.

Haber yaparken ufak araştırılma yapılması önemli. “Bilmiyorum” demeyi öğrenmeliyiz :slightly_smiling_face:.

3 Beğeni

İndirim kodu eklediniz mi? Eğer sepet 150 TL’nin üstündeyse indirim kodu uygulayınca 150 TL’nin altına düşüyor ama kargo parası olmuyor. Benim sepette de kutu vardı ama çıkardım. Sepet 150 TL üstüydü. Witcher’ın daha iki kitabı var diye biliyorum, çıkacak kitaplardan sonra sepet 150 TL’ye ulaşmazsa alırım. Yoksa zaten kütüphanede duran kitaplar için kutu almayı düşünmüyorum.

Ben alırken indirim kodu yoktu ya da daha doğrusu n11 kodlarından bu alışverişte benim haberim yoktu.

Enpara otomatik ödeme talimatı olan faturaları direkt para varsa ya da yükleyince ödüyor mu? Yoksa son ödeme tarihinde mi ödüyor? Bir de denizbank, teb ve finans dışında ki bankamatiklerde birer kez kullanabiliyorduk diye hatırlıyorum. O kalktı mı?

n11’de kod oluyor genelde. 1 haftadır 150 TL’ye %11 kodu vardı ben onu kullandım. Teşekkürler Kitap Fırsat/Kampanya Alanı.

Son ödeme gününde yapıyor ödemeyi. Üç bankanın ortak ATM kampanyası da sürüyor. Birer kez değil, her ay ilk üç işlem için ücretsiz.

1 Beğeni

Kalktı, bunlar dışındaki atm’lerden komisyon alıyor şu anda.

1 Beğeni

ysky

5 Beğeni

Eski uzay gemileri de böyleydi, zaman yolculuğuna gitti o. Ay bayadır böyle gülmemiştim. Aldmamdmam

İşyerleri iş kanunlarına uymayan şekillerde işçiyi çalıştırmaya nasıl cesaret edebiliyor? SGK denetlemiyor mu hiç bunları? Haftada 12 saat 6 gün ne demek ya, iki haftada 1 gün izin oluyormuş bir de. İnanamadım duyduklarıma. İşyeri de 3 gün sonra gittiğimde kapanmıştı zaten iyi olmuş.

2 Beğeni

Maalesef hayır, denetlemiyor.

Aradım SGK’yı bir kadın cevapladı: “siz haklarınızı biliyorsanız tabii ki şikayet edebilirsiniz” dedi. Vay anasını! Ben şikayet etmesem kimse denetlemeyecek demek ki. Sizin göreviniz ne o zaman? Bana haklarımı öğrenmem için de bir şey yapmadınız bu zamana kadar. Türkiye’de milyonlarca ihtiyaç sahibi sırf ihtiyacı var diye böyle patronlara tamah ediyor. Patronlar böyleyken Türkiye’de işçi olmak zulüm gibi bir şeydir. Allah kimseyi ihtiyaç sahibi bırakmasın bunlara.

1 Beğeni

Şikayet olmadan yapılacak bir denetleme çalışanları baskı altında bırakarak işyerinin denetlemeden kusursuzca aklanmasıyla sonuçlanır genelde. İşçi de haklarını bilmek zorunda diğer yandan, İş Kanunu diye bir şey var ve çevremde işverenim de dahil kimse okumamış. Dediğiniz gibi, arada sırada televizyonda yayınlanan kamu spotları dışında pek bilgilendirme yapmıyor SGK. Ama -okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızı tenzih ederim- herkesin elinde akıllı telefon, her yerde internet varken bilgisiz kalmak kişinin kendi suçudur bence. Patronlara tamah edilmesinin sebebi bence bu değil ama, aslında gözükenden çok daha karmaşık olan ve başka bir zeminde uzun uzun tartışılması gerken bir konudur.

3 Beğeni

Dünyanın en yavaş okuyan ve okuduğunu tam olarak anlamayan toplumlarından biri olmamızın, medyaya da olumsuz yansımaları var. Yazılı basın okurluğu ile birlikte, giderek yoğunlaşan dijital medya kullanımı açısından da hızlı okuma ve anlama becerisinin toplumsal önemi büyük. Bu yüzden Türkiye’nin hızlı okuma ve anlama karnesi ile bunun medyaya etkilerini, bu alanda eğitim veren ve araştırma yapan isimlere sorduk.

1 Beğeni


Merhaba bu çiçeğin ismini bilen var mı?
Geçen gün otobüs durağının yanında bir amca çiçek satıyordu oradan almıştım. Bana ‘tavşan kulağı’ olduğunu söyledi ama internetten baktım o çiçek ile hiç alakası yok. Biraz araştırdım hiçbir şey bulamadım, iyice de merak ettim. Ne çiçeği bu bilen var mı? :slightly_smiling_face:

Canım gözleme çekti görünce. :relieved:

1 Beğeni

Nugget çiçeği olabilir mi ?:thinking:

3 Beğeni

Hanım çantası çiçeği ben de hatırlayamadım internette araştırınca buldum rengi de çok güzelmiş.Tavşan kulağı genelde kaktüs türü bir de bir otun ismi ama bazen çiçeklerin halk arasında değişik isimleri de olabiliyor.

2 Beğeni

Ben daha çok inmiş balona benzetiyorum ama o da güzel :smile: