Rıhtım Kamarası

Bana kesin cevap lazım :slight_smile: Çocuğun tüm hayatını planlayacağız. Dershaneye filan sormuş da güvenemedim ona, bir de tecrübelerim gösterdi ki, bir işi kendim yapmazsam illa bir yerde patlak veriyor :slight_smile:

Ben de güvenemedim şimdi kendime. En iyisi siz eşeği sağlam kazığa bağlayın. Beni dinlemeyin. :smiley: :smiley:

1 Beğeni

Sınava girip tercih yaptığında ikinci yılda puanı kırılır. Okula kayıt yaptırıp yaptırmaması önemli değil, tercih yapınca puan direkt kırılıyor; kırılmaması için hiç tercih yapmaması lazım.

Yalnız bilgim dahilinde şöyle bir olay da var: mesela 2020’de sınava girdi ve tercih yaptı, kazandığı okula kayıt yaptırıp eğitime başladı. 2021’de sınava girerse ve tercih yapacak olursa dediğim gibi puan kırılıyor, fakat 2022’de tekrar sınava girip tercih yapacağı taktirde okul puanı kırılmıyor.

Yani ilk girdiği senenin ertesi senesi değil, bir sonraki sene tercih yapacaksa da puan tam veriliyor. Tabii bunu araştırıp tam emin olmak lazım.

4 Beğeni

Çok teşekkürler. Tercih yaparsa kırılır ne olur videolarını izledim ancak hiçbirisi açık öğretimi içermiyordu. 2 yıllık veya 4 yıllık tercihler için kırılır diyor herkes.

Bu durumda, açık öğretim tercih etmiş olsa bile, ertesi sene puanı kırılıyor, doğru mu anladım?

1 Beğeni

Tamamdır yanıtı buldum, açık öğretimlerin de kontenjanı olduğu için puan kırılıyormuş. Şurada çok güzel anlatılıyor:

Herkese çok teşekkürler :pray:

2 Beğeni

Ben de katılmak istiyorum. :slightly_smiling_face:

2 Beğeni

Temeraire

Bu nedir bilen var mı?Tamamlanmış mıdır?Güzel midir?

1 Beğeni

9 kitaplık bir seri devam kitapları çevrilecek diyorlar. Kitaplar gayet akıcı, ben ilk kitabı çok hızlıca bitirmiştim ama nasıl desem olay örgüsü olarak basit bir seri ve ejderhalar olmasa sıradan tarih kitabı gibi hissettirirdi. Bir türlü devam edemiyorum fakat ilk kitabı okuduktan sonra çok merak edip hemen okumak istediğimi hatırlarım.

3 Beğeni

Merak ediyorum da, çocuk kitabı, genç-yetişkin falan hangi yaşlara uygun? Mesela çocuk kitabı kaç yaşına kadar çocuklar için olan kitaplara denir?

Benim fikrimce, çocuk kitaplarını büyükler de okuyabilir. :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Keskin bir çizgiyle ayrım yapmanın doğru olmayacağını düşünüyorum. Alice Harikalar Diyarında kitabını "çocuk kitabı"na indirgemek kitaba haksızlık olmaz mı mesela?

4 Beğeni

Kabaca 0-11 yaş arası çocuk kitabı 12-17 yaş arası genç yetişkin, 18 ve üzeri yetişkin. Kitabın içeriğinde cinsellik, şiddet, korku ve çocuklar için sapkın düşünceler oluşturabilecek kitapları 18+ yaşında insanların okuması tavsiye ediliyor.

Tabii ki bu saydıklarımın da birer ölçütü var. ne kadar cinsellik içeriyor, ne kadar şiddet içeriyor gibi unsurlar var.

Misal, televizyonda çocukken izlediğimiz. Looney Tunes yapımları Beep, Beep, Tom ve Jerry gibi animasyonları çocuklar izler. Ancak oldukça şiddet içerir, ancak bunu esprili bir dille yapar ve kan gibi etmenler yoktur. Ama birbirlerinin tüfekle kovalarlar, 100 kilo dinamitle birbirlerini havaya uçururlar. Kazana atıp birbirlerini pişirirler filan ama kullanılan ton en alt seviyede olduğu için çocukların izlemesini uygun görmüşler.

4 Beğeni

Tabii ki haksızlık olur, kaç yaşında olur-olsun her insanın okuması gerek, ama çocuk yaşlarında okunması daha iyi bence, çünkü insanlar büyüdükçe bazen böyle kitapları çocuk kitabı deyip geçiyorlar.

Bizim şehir kütüphanesi iki kısıma ayrılmıştır, 9. sınıfa kadar öğrenciler çocuk kısmına, 9. sınıf ve üzeri öğrenciler, aynı zamanda büyükler bile diğer kısma yazılıyorlar. Ben üye olduğumda 9 yaşındaydım, çocuk kısmına alındım, gelecek yıl diğer kısma gonderilecekmişim. Tamamen haksızlık, 15-16 yaşından büyükler “çocuk kitabı” olarak nitelendirilen Alice Harikalar Diyarında gibi kitapları okuyamıyorlar. Ben de bunun özel bir sebebi var mı merak etmiştim.

Ben de bunu merak ediyordum, tahmini de olsa, teşekkür ederim. :slightly_smiling_face:

Ben hala izliyorum :sweat_smile:

4 Beğeni

Ben de izliyorum, orada demek istediğim sadece çocuklar izler şeklinde değil. Çocuklara rahatça açarlar ve izletirler anlamında söylemiştim. Bu animasyonda, benim çocuğumu olumsuz etkileyecek bir şey var mı diye endişe etmezler yani. Tondan örnek vermek için yazdım yani. :smiling_face_with_three_hearts:

4 Beğeni

Ben çok seviyorum, bazen televiziyonda gördüğüm zaman izliyorum. :blush: :mouse: :cat:

2 Beğeni

Az önce annem Türkçe bir şeyler yazmak zorunda kalmıştı, Türkçesi iyi ama yazarken garip hissediyordu kendini, ben de kenardan bakıp gülüyorum. Bir kaç hafta önce de bana Türkiyeli birine Türkçe bir şey yazabilir misin diye sormuştu. Ben sinsi-sinsi gülüyorum :joy:, benim foruma üye olduğumu bilmiyor tabii, ben de söylemeğe niyetli değilim zaten, edebiyat annemin en son ilgi alanıdır. :upside_down_face: Kendi-kendime iyi güldüm.
Annem yazıyor, ben eklemeler yapıyorum. Bilmek fiilini birleşik yaz, -misin kısmını ayır diye. :joy:

5 Beğeni

Ben de katılmak istiyorum. :blush:

1 Beğeni

Buna uygun başlık bulamayınca, buraya yazayım dedim. Bir dönem dövme olarak yaptırsam mı diye düşünmüştüm bu çizimi. Ama sanırım @Okuryorum’a daha çok yakışır :slight_smile:

Salvador Dali’nin Don Quixote çizimi

13 Beğeni

Bu ne muazzam bir çizimdir böyle. Hayran kaldım.

4 Beğeni

Harikaymış gerçekten. Bayıldım. :slight_smile:

2 Beğeni