Robert W. Chambers'ın Türkçedeki akıbeti

Bir Lovecraft hayranı olarak Chambers’in eserlerine de gireyim dedim. Elhamra isimli yayınevinden True Detective / Sarı Kral isimli bir kitap çıkmış. Çok bilmediğim bir yayınevi olduğundan kitabın orjinalinin e-kitabını buldum. Çeviri kötü, atlanmış paragraflar, anlamsız yere birleştirilmiş cümleler var. Becerememişler veya becermek istememişler. Tam bir hayal kırıklığı oldu.

İthaki tarafından Sarı Kral Öyküleri diye bir derleme basılmış zamanında. Anladığım kadarıyla Chambers’ın öykülerinin yanında diğer korku yazarlarının Sarı Kral’dan esinlendikleri, ona referans verdikleri öyküler de var içinde.

Birkaç adı sanı duyulmamış yayınevinden çıkan Chambers kitapları var ama onlara bakmadım.

İthaki’nin veya başka bir yayınevinin Chambers ile ilgili bir planları var mı merak ediyorum. Chambers’ın telifi de kalmamıştır artık. Cosmic Horror türünü bu kadar etkileyen bir yazarı Türkçede doğru düzgün okuyamamak üzücü.

1 Beğeni

Laputa Kitap’dan çıkan Liman Müdürü ilginizi çekerse uzak durun. Onun da çevirisi iyi değil.

1 Beğeni

Teşekkürler uyarı için :v: