Rock Paylaşımları 🤘🏼

Biraz değeri 70’li yıllarda pek bilinmeyen Hard rock yapmış grupları paylaşmak istiyorum. Hiçbiri bir Deep Purple, Led Zeppelin ta da Black Sabbath değil tabii. Ama yine de güzel şarkıları var

Hem bu şarkıları hem de bu şarkının bulunduğu albümleri çok iyidir. Diğer iyi şarkıları Boys Are İn Back Town, Cowboy songs, Emeral şarkılarıdır. Başka bir albümlerinde bulunsn Wisky in the Jar şarkısını Mettalica bile cover yapmıştır. İron Maiden grubunu çift gitar yönüyle etkilemiştir. Thin Lizzy benim en sevdiğim rock gruplarindan biridir.

Ufo’nun phenomenon albümünü çok severim. Doctor Doctor, Rock Bottom, Queen of Deep gibi şarkıları çok güzeldir. Yine İron Maiden’ı etkilemiş gruplardan biridir. Doctor Doctor şarkısının İron Maiden coveri var.

Yeter bu kadar İngiliz Hard rock grubu psylaştığımız. Biraz da Amerikan Hard rock gruplarını paylaşalım.

Bence Amerikan Hard rock’ı İngilizler kadar iyi değil. En iyiler bile İngiliz seviyedine yaklaşamıyor. Sma ben size yine de birkaç tane payalşayım.

Grandfunk Railroad genel olarak en iyi amerikan hard rock grubu olarak bilinir. Walk like a man, Black Licorıce, Closer Home, Sins’a Good Man Brother, Aimless Lady, Nothing is the Same gibi şarkıları oldukça güzeldir.

Ben daha bugün yeni dinledim bu grubu ve çok beğendim. Yazıyıda yazma fikri buradan çıktı. Grubu tam tanımadığım için pek bilgi veremiyorum. Anladığım kadarıyla Nirvana grubu bu grubun şarkısını çalmakla suçlanıyormuş. Paylaştığım şarkı ve Peace of Mind şarkılarını beğendim.

Birde yılardır adını duyduğum ama dinleme fırsatı bulamadığım 2 grubu playlaşmak istiyorum. Bu 2 grubun ismide pek bilinmiyor.

Bu 2 grubu da en kısa sürede dinlemek istiyorum.

1 Beğeni

Bir haftadır Jimi Hendrix’in Are You Experience albümünü dinliyorum. Sonlara doğru iyice yaklaştım ve Jimi Hendrix ile ilgili çok kısa fikirlerimi paylaşmak istiyorum.

Öncellikle kaç yıldır hep duyuyorum Jimi Hendrix dünyanın en iyi gitaristi diye bunun doğru olup olmadığına henüz tam ikna olmuş değilim. Ancak modern anlamda elektro gitar çalmanın yolunu açtığını anlayabiliyorum. 60’lı yılların rock müziğine pek aşina değilim. Ben daha çok 70’lerde takılıyorum buna rağmen gitar farkını rahat anlayabiliyorum. Elektro gitarı elektro gitar gibi çalan ilk insan olabilir Jimi.

Albümde şarkıların süresi kısa olmasına rağmen çok fazla parça var. Tam 17 şarkı! Bu sarkıların çoğu saylodelik ve blues tabanlı. Benim en sevdigim şarkılar: Purple Haze, Are You Experience, Hey Joy, Fire şarkıları oldu.

Size Jimi Hendrix dünaynın en iyi gitaristi mi?

2 Beğeni

Are you experienced’ı ilk dinlediğimde Hendrix’in en iyi şarkılarının bir araya getirildiği toplama albüm zannetmiştim. Manic Depression ve Red House halen daha favorilerim.Hendrix’in iki albümü daha olduğunu öğrenince çok şaşırmıştım.
Bir gitarist düşünün; bütün kariyeri üç yıl sürsün ve rock müziği kalıplarından çıkarıp hard rock ve heavy metalin kapılarını açsın. Zaten Deep Purple ve Led Zeppelin’in ilk dönemlerinde Hendrix etkisi yoğun hissedilir. En iyi gitarist midir tartışılır ama en ilham verici gitarist olduğu kesin.

1 Beğeni

Eskiden büyük Led Zeppelin’e fanıyken zamanla giderek daha az dinlediğim bir gruba döndü. Genell olarak artık Deep Purple ve Black Sabbath’ı daha çok seviyorum. Bunda Jimmy Page’nin suçu çok fazla. Bence Blackmore Page’den daha iyi bir gitaris. Page fazla blues takılıyor.

1 Beğeni

Soft Rock diyebilirim, kendi eserimdir…

Bu halini geçemezler malesef :smiley:

Fransız Prog rock grubu. Zehul adı verilen kendi oluşturdukları bir alt türde çalıyorlarmış. Jazz etkisi yoğun hiss ediliyor. Ayrıca albumlerde kullanmak icin kendilerine ait bir dilde yaratmışlar.