Ron'un Hogwarts Bölümü

Ron’un Gryffindor’a seçilmesinin sebebinin sadece bir Weasley olması olduğunu sanmıyorum. Ron trio arasında en korkağı, ki sadece trio değil tüm gryffindor’lar arasında bile en korkaklardan. Ron’un Gryffindor’a seçilmesinin sebebi ne olabilir? Hufflepuff ve ya Ravenclaw (Hufflepuff daha baskın) olması daha mantıklı değil miydi?

Ron’un kişiliğinin pek çok zayıf noktası var ama korkak biri değil bence. Cesaretin nasıl tanımlandığına göre değişir. Felsefe Taşı’nda satranç tahtasında Harry için kendisini feda edebilecek bir cesareti vardı. Ölüm Yiyenler’de de verdiği yanlış karara rağmen trioya geri dönecek ya da en büyük korkularından birini gösteren bir Hortkuluk’u yok edecek gücü bulabildi. Ki seride Neville’in ilk kupayı kazandırmasından beri cesaretin korkusuzlukla aynı şey olmadığı vurgulanıyor.

Bunun dışında, Ron’u Hufflepuff olarak göremiyorum ben hiç. Hufflepuff tanımında aklıma gelen ilk şeyler (çalışkanlık, dirayet, sabır, adanmışlık) Ron’da pek yok, hatta en zayıf yanlarından biri bunların olmaması.

4 Beğeni

evet hufflepuff konusunda haklısın. Ancak Ron’u örümcek görünce yerinde duramaması, ölüm yadigarlarında gringotts’a girerkenki tırsışı, Mağaraya girişlerindeki korkuşu ve Molly’nin çığırtkanını görünceki tepkisi, Ron’u hep korkak biriymiş gibi his uyandırıyor ama gerçekrende her zaman korkusuz değil. En Büyüğü, bir hortkuluk yok ediyor. Seriyi bilen birine sorsan ron’u tek kelimeyle özetlesen diye ne der? eğer 10 kişiden bir kaçı korkak dediyse o karakterin korkaklık özelliği çok yansıtılmamış demektir. Neyse saçmalamadan söylediklerimi toparlayayım. Düşündüğün zaman, Ron’un korktuğu küçük şeyler olmasına reğmen, korkmadığı büyük şeyler var ve sanırım onu8 gryffindor yapan bu.

Ben öğrencilerin seçildiği binalar hakkında şunu düşünüyorum. Belli açılardan ortak noktaları olsa da bunun daha ötesi var sanki. Mesela bazı durumlar karşısında benzer eğilimde olmaları, benzer tepkiler gösterebilmeleri, önemli karar anlarında aynı şeyleri hissedebilmeleri gibi…

Keskin bir sınır yok ama yüzde olarak birbirine yakın karakterlerin aynı bölümde toplandığını düşünürsek Ron bir Gryffindor olmaya çok uygun.

1 Beğeni

Aslında demek istediğim şey daha farklı, sanırım korkak kelimesini kullanmam biraz yanlış oldu. İngilizce haliyle ifade edersek Ron gerçekten de fearful bir karakter ama kesinlikle bir coward değil. Gryffindor’a uygun olmayan karakter özelliği de saf haliyle fear değil, cowardice. İkisini de korkaklık kelimesiyle karşılamamız yanlış oluyor bu noktada. Ron çok korkmasına rağmen bunun üzerine gidiyor daha çok değer verdiği şeyler için (dostluk gibi.). Sadece büyük korkularının da değil ayrıca. Örümcek fobisini (sebebi bakımından) daha küçük bir korku olarak tanımlayacaksak, Ron’un Aragog’u bulmak için Harry’nin yanında Yasak Orman’a gitmesi de küçük korkularına karşı gösterdiği cesaretin örneği… Bence Gryffindor’a uygun olmayan bir özelliği yok bu bakımdan, sadece ara sıra iradesizlik göstermesi bir sorun sayılabilir. Ölüm Yiyenler’de Harry’den uzaklaştığı sırada olduğu gibi. O anda gerçekten Gryffindor’a uymayacak bir şey yaptı benim düşünceme göre, ama en sonunda geri döndü ve yüzleşti. Önemli olan da buydu. En azından benim seriden anladığım haliyle Gryffindor olmak böyle bir şey.

1 Beğeni

bu konuyu sadece korktuğu zamanları düşünerek yazdım sanırım. Devamlarını veya başka şeyleri hiç düşünmedim,
sorumu aydınlattığın için teşekkürler.

'Bize aslında kim olduğumuzu gösteren şey, özelliklerimizden çok seçimlerimizdir Harry. ’
Ben bu söze dayanarak şunu söyleyebilirim. Ron’da seçmen şapka konusunda Harry gibi davrandı bence. İkisi de farklı binalara seçilmek yerine Gryffindor’a seçilmek istedi. Aksi halde arkadaşlıkları farklı binalarda yürümezdi

1 Beğeni

o da mantıklı geliyor

1 Beğeni

Ron’un gerçek bir Gryffindor olduğunu düşünüyorum. Henüz 11 yaşındayken satranç tahtasında kendini Harry ve Hermione için feda eden bir çocuktan bahsediyoruz. 13 yaşında kırık bir bacak üzerinde azılı bir katil olduğu bilinen adama Harry’i öldürmek istiyorsan önce bizi öldürmelisin diyen birinden bahsediyoruz. Gryffindor binasındaki her öğrenci korkusuz olamaz. Cesaretleri baskın geliyor olabillir. Ki Ron’u bütün seri boyunca korkularının üzerine giderken görüyoruz. (örümcekler mesela!) Vee Ron’un bir hufflepuff nezaketine sahip olduğunu düşünmüyorum. Yine de içinde bir miktar sarı ışık görebildiğini sçyleyen çok insan var.

3 Beğeni

Yine mantıklı bir cevap :smiley:

1 Beğeni

Cesaretin korkusuzluk degil de korkularin üzerine gitmek oldugunu düsünürsek… Ronun hogwarts binasinin gayet dogru oldugunu düsüyorum :slight_smile:

1 Beğeni