Ruhbaz

Öykü Seçkisi'nde okumak için: Ruhbaz – Aylık Öykü Seçkisi

image

Âleme düşen her bir saika[1] paylar şebi[2]. Karanlık aman diler acziyetinden. Dışarıda fırtına hüküm sürerken, mağaranın girintili çıkıntılı duvarlarını titrek bir kandilin ışığı aydınlatıyordu. Duvardaki resimler kan dondurucuydu. Tarifi zor zulmani mahlûkatların vahşetini yansıtan uğursuz manzaralar… Sarıklı adam gergindi. Boğucu karanlık, cılız alevi söndürmek için çabalarken içindeki şüpheyi daha da artırıyordu. Zubea’nın telkinleri sonucu bir… (DEVAMI…)

1 Beğeni

Bu ayki hikayeniz tempo olarak geçen ayki hikayeyi geride bırakmış. Son derece dengeli bir öykü çıkmış ortaya.

Ayrıca bana söylemişsiniz ama siz de gayet gerçekçi ve tarihi bir ortam yaratmışsınız hikayeniz için. Fantastik öğeler de ayrıca başarıyla yedirilmiş.

Bir tek sorum var. Boğaz köprüsü geçiyor bir yerde o kısmın özel bir anlamı var mı? Köprü de fantastk bir öğe mi, ya da tarihin bir döneminde kurulmuş bir tür platform mu? Ya da günümüze bir tür ziyaret gibi mi vs. Bunu merak ettim.

Önümüzdeki seçkilerde görüşmek dileğiyle.

1 Beğeni

Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Ortamı gerçekçi bulmanıza sevindim. Bu ay tema nedeniyle bayağı uğraşmak istedim. Dönemi nasıl anlatsam diye düşünürken böyle bir olay örgüsü aklıma geldi.

Boğaz köprüsü kısmına gelirsem yanlışlık olmuş, kusura bakmayın. :roll_eyes: Siz diyene kadar fark edemedim. Özel bir yanı yok sadece bugünkü boğaz köprüsünün olduğu konumu anlatmak isterken dalgınlığıma gelmiş. Tekrar teşekkürler.

Merhabalar,

Kaleminize sağlık. Güzel bir öyküydü.

Öykünüzü yazarken kafanızdan o kadar çok şey geçmiş ki, okurken ben yoruldum sizin aklınızda dolaşırken. :slight_smile:

Yer yer tarih, yer yer gerilim, kimi yerde fantastik, bazı bazı bilimkurgu tonları aldım. Bazen hepimiz çok fazla unsuru aynı öyküde birleştirmeye çalışıyoruz. Tonlar fazlalaştıkça öyküden çok novella tarzına yönelmek bence daha doğru bir uygulama olacaktır. Öykü uzunlukları tüm bunları özümsemek için yeterli olamayabiliyor.

Karakterleri beklentilerimizin dışına çıkartıp farklı diyarlara sürmeye bayılırım. Bu öykünüzde o tadı aldım, hoşuma gitti. :slight_smile:

Değişik bir hayal gücünüz var. Sizin öykülerinizi okurken sanki yaptığınız bir resmin içinde dolanıyormuşum gibi hissediyorum. Sizin öyküleriniz bana tabloları çağrıştırıyor. Neden böyle oluyor ben de bilmiyorum. Var mı öyle bir uğraşınız? :slight_smile:

1 Beğeni

Vakit ayırdığınız için ve güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Çok mutlu oldum. Evet, öykü biraz karışık oldu sanırım. Dolu dolu ama fazla da uzatmadan yazmak istedim. :slight_smile:

Çizim yapmayı seven biriyim. Bunu fark etmenize şaşırdım. :slight_smile: Resme ilgim olmuştur ama daha çok amatör olarak. Belki o yüzden öyküyü anlatırken buna yatkınlığım var. Bir de animeleri çok sevdiğimden zaman zaman konunun işlenişi yönünden esinlenebiliyorum. Diğer seçkilerde görüşmek üzere.

Çoklu yetenek yakalamışım! Biliyordum! :stuck_out_tongue:

Belki bir seçkide sizin bir çiziminizi görürüz, ne de güzel olur. :wink:

Başarılarınızın devamını dilerim.

1 Beğeni

Çok teşekkürler ama seçkide çizecek kadar iyi değilim. Sadece elle ve karakalem çizebiliyorum. :smiley: :smiley:

Keyifle okuduğum bir Seçki öyküsü oldu, elinize sağlık. Öykü, roman, oyun, vesaire; karakter tüm bu türleri bir arada tutan kilit taşı gibi ve öykünüzde karakterler, gayet yerli yerinde, hisseden, düşünen ve soluk alan kişilerdi.
Elbette fantastik kurgu unsurlarını öykü gibi sınırlı bir söyleme giydirebilmek büyük bir çaba, belki de biraz “yaratıcılık şansı” gerektiriyor; bu anlamda fantastik unsurları da yerli yerinde bulduğumu söylemeliyim.

@Gurlino’nun işaret ettiği novella veya roman türleri, bu tür unsurlara alt metin yaratmak için çok daha uygun elbette, fakat yine de öykünüzde herşeyin temposunda, gözden kaçmadan, yerli yerinde olduğunu düşünüyorum.
Yeni öykülerde görüşürüz.
KS Özmen

2 Beğeni

Değerli yorumunuz ve vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. Evet, bir öykü için biraz yoğun, karışık bir kurgu oldu sanırım. Belki daha sonra uzatıp yeniden düzenleyebilirim. Bu ay farklı tarzda yazmak istediğim için bu kadarı bile çok vaktimi aldı. Açıkçası bittiğinde iyi mi oldu, kötü mü oldu çok emin olamamıştım. Böyle güzel yorumlar almak mutlu etti beni. :slight_smile:

1 Beğeni

Merhabalar,
Öykü kurgu ve üslup olarak çok iyiydi. Yazım harikaydı tek bir hata bile gözüme çarpmadı. Bayağı emek etmişsin. Hezarfen ile kendi korku unsurlarımızı kullanman hoştu, farklı bir açıdan bakmışsın. Kalemine emeğine sağlık:slight_smile:

1 Beğeni

Güzel övgülerin için teşekkür ederim. Geçen ayın telafisini yapmak adına bu ay elimden geldiğince özendim. Beğenmene sevindim. :slight_smile:

Merhabalar,

Öncelikle bir hayli yoğun bir kurguydu ve sağlam detaylar içermekteydi ki bunlar okuru cezbeder nitelikteydi. Özellikle tasvir yeteneğinize hayran kaldım. Fantastik ögelerde gerçekçiliği sağlayan, detayların verilme şekli oluyor. Ruhbaz tanımını daha evvel duymayan biri olarak kurgu içerisindeki tanımlayışınızı çok sevdim. Özellikle elementler arası geçişlerle yapılan kelime oyunları hoşuma gitti.

Korku unsuruna girizgah yaptığımı sezince arkaya Eivor - I tokuni şarkısını açmıştım. Tekrara da alınca tadından yenmedi diyebiliriz. Gerilimi iki kat yaşadım. Sadece yukarıda da bahsedilen minik bir köprü esintisi vardı o da oluyor bir şekilde dalıyoruz kurgunun içine ama dış dünya dönüyor habire. Tarihsel kurgu benim cesaret edemediğim bir alan olduğu için sizi tebrik ediyorum ekstra.

Son olarak Metafizik Boyut: Sıvı Katman kitabındaki metafizik kelimesi yerine belki başka bir isimlendirme bir tık daha doyurucu olabilirdi gibi geldi. Bakındım aslında ama doğaüstü dışında bir şey bulamadım. Lakin “Sıvı Katman” tabirini epey sevdim.

Yaratıcı fikirleriniz ve öykünüz için teşekkür ediyor bir sonraki seçkide görüşmek dileğiyle diyerek yorumumu sonlandırıyorum :slight_smile:

İlhamla kalın!

1 Beğeni

Merhabalar,
Vakit ayırdığınız ve detaylı yorumunuz için teşekkür ederim. Beğenmenize sevindim. Ruhların idare edilmesi fikri aklıma gelince şekillendi öykü. Buna uygun isim ararken ruhbaz neden olmasın dedim. :slight_smile: Amacım tarih ve gizemi, gerçek ve gerçeküstüyü harmanlamaktı. Sanırım istediğim sonuca ulaştım. Bahsettiğiniz şarkıyı dinlememiştim dinleyeceğim hemen, merak ettim. :slight_smile:

Metafizik kelimesi konusunda haklısınız. Başka bir ifade kullansam sanırım daha yerinde olurdu.

Diğer seçkilerde görüşürüz umarım. Ancak önümüzdeki ay katılmayacağım. Biraz ara vermek daha iyi. :slight_smile:

Merhabalar.

Öyküde beğendiğim şeyler saymakla bitmez. Kuşkusuz bu ayki en iyi öykülerden. Üslup, dil, olay, mekanlar, karakterler, diyaloglar her şey harika. Öyküyü okurken yazım aşamasında geçen günleri görebiliyordum. Kendime bir şeyler katacak öyküleri topluyorum; bu öykünüzü de aralarına ekledim (çaldım?) izninizle.

Kendimce diyara uygun düşmediğini sezdiğim birkaç kelime sezdim okurken. Bir göz atarsınız.

Böyle bir öykü için teşekkür ederek, ellerinize, emeğinize sağlık diyorum.

1 Beğeni

Merhabalar,
Övgüleriniz beni çok memnun etti, teşekkür ederim. Açıkçası ilk kez bu kadar uğraştım bir öykü için. Kelimeler konusunda haklı olabilirsiniz. O kadar çok sözlüğe baktım ve değişiklik yaptım ki birkaçı yapay durmuş olabilir.
Estağfirullah ne demek alabilirsiniz tabi, mutluluk duyarım. :slight_smile: