Sanat Kitap Önerileri

Sanat kitaplarından önerileriniz var mı? Çok okumak istiyorum ben ama araştırma içerisindeyim. ‘‘Sanatın Kısa Tarihi’’ adlı kitabı D&R’da elime alıp fiyatı yüzünden bırakmışlığım çok var. Sizden de bekliyorum öneriler.

1 Beğeni

Sanat kitapları doğal olarak resim ağırlı olduğu için çok tuzlu oluyor maalesef… Sanatın Kısa Tarihi benim de gözüme kestirdiğim bir kitap.
Ben Uygarlığın Ayak İzleri kitabını çok beğenmiştim. Aslında bir serinin ilk kitabı ve Da Vinci, Michelangelo, Bernini ve Caravaggio’ya odaklanıyor. Henüz ikinci kitabı çıkmadı.

Bunun dışında Umberto Arte ile Sanat kitaplarını almıştım ben yakın zamanda.
Bu bahsettiklerim daha giriş seviyesinde, herkesin okuyabileceği tarzda kitaplar.

Bu konuda Bedrettin Cömert’in Mitoloji ve İkonografi kitabı çok önerilen bir kitap. Ama sanatın yanında Yunan mitolojisi ve kutsal kitap hakkında bilgiler de var. Yani aslında tamamen sanat kitabı sayılmaz. Ben mitolojiyi ilk bu kitaptan öğrenmiştim.

Bunun dışında bu sıralar Sanatın Gizli Dili diye bir sanat kitabını okuyorum. Üstteki kitap gibi mitoloji, ikonografi vb. özel konular üzerinde duruyor ama sanat ağırlıklı. Çeviri ve editörlük açısında beni biraz rahatsız etse de bilgi açısından çok zengin bir kitap. Ne yazık ki baskısı yakın zamanda tükendi, ben de Nadir’den edinmiştim.

Sanatçıların Hayat Hikayeleri kitabını da almıştım ben. Görsel bir kitap değil ama sanatçıların yaşamı genelde çok merak uyandırıcı için ve illaki sanatla ilgili olduğu için eklemek istedim.

Remzi Kitabevi’nin Sanatın Öyküsü kitabının bu konudaki en iyi kaynak olduğu söyleniyor ve bayağı hacimli ve ayrıntılı bir kitap. Fiyatı da uçuk tabii.
Adnan Turani’nin Dünya Sanat Tarihi de üstteki gibi kapsamlı bir kaynak.

İş Bankası’nın 500 Görsel serisi var. Özellikle sevdiğiniz sanatçılar için tercih edebilirsiniz. Bunun gibi İşte Sanat serisi de var ama çok ince ve pahalı olduğu için İş Bankası daha mantıklı geliyor bana.

Belli dönemlere özel olarak Rönesans Düşüncesi ve Resim Sanatı ile Barok: Resim ve Heykel Sanatı kitaplarını listeme eklemiştim. Bu arada bu iki kitap gibi birçok sanat kitabı Hayalperest Yayınları tarafından basılmış. Bir göz atabilirsiniz.

3 Beğeni

Açıkçası bu kadar bilgili olman okurken çok mutlu etti beni. Yakın zamanda bunlardan bazılarını alıp okuyacağıma emin olabilirsin. Okuduktan sonra da üstüne birlikte konuşmamızı çok isterim. :slight_smile:

Bunu Ben De Yaparım! Modern Sanat Kullanma Kılavuzu

Benim gibi sanattan pek anlamayan birinin bile anlayabildiği kadar sade bir dille yazılmış. Çok beğendim şimdilik, modern resim sanatına dair eleştiri modern sanat nasıl oluyor tarzında gidiyor. Ayrıntı Yayınları basmış.

1 Beğeni

Teşekkür ederim. :slightly_smiling_face: Yakın zamanda sanat kitapları üzerine araştırma yapmıştım, o yüzden böyle rahatça sıralayabildim. Hepsini okumadım onu belirteyim. :sweat_smile:
Okuduğunuzda konuşabiliriz ama tabii ki. :slightly_smiling_face:

2 Beğeni