Sanat Kitap Önerileri

Sanat kitaplarından önerileriniz var mı? Çok okumak istiyorum ben ama araştırma içerisindeyim. ‘‘Sanatın Kısa Tarihi’’ adlı kitabı D&R’da elime alıp fiyatı yüzünden bırakmışlığım çok var. Sizden de bekliyorum öneriler.

1 Beğeni

Sanat kitapları doğal olarak resim ağırlı olduğu için çok tuzlu oluyor maalesef… Sanatın Kısa Tarihi benim de gözüme kestirdiğim bir kitap.
Ben Uygarlığın Ayak İzleri kitabını çok beğenmiştim. Aslında bir serinin ilk kitabı ve Da Vinci, Michelangelo, Bernini ve Caravaggio’ya odaklanıyor. Henüz ikinci kitabı çıkmadı.

Bunun dışında Umberto Arte ile Sanat kitaplarını almıştım ben yakın zamanda.
Bu bahsettiklerim daha giriş seviyesinde, herkesin okuyabileceği tarzda kitaplar.

Bu konuda Bedrettin Cömert’in Mitoloji ve İkonografi kitabı çok önerilen bir kitap. Ama sanatın yanında Yunan mitolojisi ve kutsal kitap hakkında bilgiler de var. Yani aslında tamamen sanat kitabı sayılmaz. Ben mitolojiyi ilk bu kitaptan öğrenmiştim.

Bunun dışında bu sıralar Sanatın Gizli Dili diye bir sanat kitabını okuyorum. Üstteki kitap gibi mitoloji, ikonografi vb. özel konular üzerinde duruyor ama sanat ağırlıklı. Çeviri ve editörlük açısında beni biraz rahatsız etse de bilgi açısından çok zengin bir kitap. Ne yazık ki baskısı yakın zamanda tükendi, ben de Nadir’den edinmiştim.

Sanatçıların Hayat Hikayeleri kitabını da almıştım ben. Görsel bir kitap değil ama sanatçıların yaşamı genelde çok merak uyandırıcı için ve illaki sanatla ilgili olduğu için eklemek istedim.

Remzi Kitabevi’nin Sanatın Öyküsü kitabının bu konudaki en iyi kaynak olduğu söyleniyor ve bayağı hacimli ve ayrıntılı bir kitap. Fiyatı da uçuk tabii.
Adnan Turani’nin Dünya Sanat Tarihi de üstteki gibi kapsamlı bir kaynak.

İş Bankası’nın 500 Görsel serisi var. Özellikle sevdiğiniz sanatçılar için tercih edebilirsiniz. Bunun gibi İşte Sanat serisi de var ama çok ince ve pahalı olduğu için İş Bankası daha mantıklı geliyor bana.

Belli dönemlere özel olarak Rönesans Düşüncesi ve Resim Sanatı ile Barok: Resim ve Heykel Sanatı kitaplarını listeme eklemiştim. Bu arada bu iki kitap gibi birçok sanat kitabı Hayalperest Yayınları tarafından basılmış. Bir göz atabilirsiniz.

4 Beğeni

Açıkçası bu kadar bilgili olman okurken çok mutlu etti beni. Yakın zamanda bunlardan bazılarını alıp okuyacağıma emin olabilirsin. Okuduktan sonra da üstüne birlikte konuşmamızı çok isterim. :slight_smile:

Bunu Ben De Yaparım! Modern Sanat Kullanma Kılavuzu

Benim gibi sanattan pek anlamayan birinin bile anlayabildiği kadar sade bir dille yazılmış. Çok beğendim şimdilik, modern resim sanatına dair eleştiri modern sanat nasıl oluyor tarzında gidiyor. Ayrıntı Yayınları basmış.

1 Beğeni

Teşekkür ederim. :slightly_smiling_face: Yakın zamanda sanat kitapları üzerine araştırma yapmıştım, o yüzden böyle rahatça sıralayabildim. Hepsini okumadım onu belirteyim. :sweat_smile:
Okuduğunuzda konuşabiliriz ama tabii ki. :slightly_smiling_face:

2 Beğeni

Celil Sadık kendi videolarında hocası Nilüfer Öndin’in kitaplarının gözü kapalı alınmasını salık veriyor. Bu ikisi ve Modern Sanat benim de listemde. Forumdan eserlerini alıp inceleyen oldu mu acaba?

1 Beğeni

Sanat tarihini öğrenmek için faydalı olabilecek 19 kitap:

“Sanatın Öyküsü” (yazar: E. H. Gombrich) (688 sayfa) (bu alandaki en meşhur kaynak, herhalde budur)

“Dünya Sanat Tarihi” (yazarlar: Hugh Honour & John Fleming) (985 sayfa)

“Sanat Tarihi - Sanatın İlk Örneklerinden Günümüze” (yazar: Germain Bazin) (632 sayfa)

“Dünya Sanat Tarihi” (yazar: Adnan Turani) (816 sayfa)

“A’dan Z’ye Sanat Tarihi” (yazar: Madelynn Dickerson) (360 sayfa)

“Sanat Tarihi” (yazar: Xavier Barral I Altet) (141 sayfa)

“Sanat Tarihi - Çok Kısa Bir Başlangıç” (yazar: Dana Arnold) (168 sayfa)

“Sanat Tarihine Giriş” (yazarlar: Mehmet Üstünipek & Şeyda Üstünipek) (278 sayfa)

“Sanatın Tarihi” (yazar: Özkan Eroğlu) (576 sayfa)

“Oluşum Süreci İçinde Sanatın Tarihi” (yazarlar: Nazan İpşiroğlu & Mazhar İpşiroğlu) (200 sayfa)

“Başlangıçtan Bu Yana Sanatın ve Yaratıcılığın Tarihi” (yazar: Yrd.Doç.Dr. Şenay Sayın Alsan) (410 sayfa)

“Sanat Tarihine Giriş” (yazar: Selçuk Mülayim) (272 sayfa)

“Sanat Tarihinin Tarihi” (yazar: Vernon Hyde Minor) (304 sayfa)

“Sanat Tarihi - 1” (yazar: Ceren Yıldırım) (231 sayfa)

“Sanatın Tüm Öyküsü” (yazar: Stephen Farthing) (576 sayfa)

“Sanatın Kısa Öyküsü” (yazar: Susie Hodge) (224 sayfa)

“Modern Sanatın Kısa Tarihi” (yazar: E. Osman Erden) (340 sayfa)

“Sanat Tarihinin Temel Kavramları” (yazar: Heinrich Wölfflin) (315 sayfa)

“Sanatçıların Hayat Hikayeleri” (yazar: Giorgio Vasari) (390 sayfa) (ilk baskısı 16. yüzyılda yapıldı ve “ilk sanat tarihi kitabı” olarak nitelendirilir)

2 Beğeni

Sanatı konu edinen 16 kitap:

“Gerçekten Bilmeniz Gereken 50 Sanat Fikri” (yazar: Susie Hodge) (208 sayfa)

“Sanat Kavram ve Terimleri Sözlüğü” (yazarlar: Metin Sözen & Uğur Tanyeli) (360 sayfa)

“Sanat 101 - Leonardo da Vinci’den Andy Warhol’a Sanat Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey” (yazar: Eric Grzymkowski) (288 sayfa)

“Sanata Giriş” (yazar: Selçuk Mülayim) (176 sayfa)

“Sanat Kavramlarına Giriş” (yazar: Prof.Dr. Ayla Ersoy) (156 sayfa)

“Umberto Arte İle Sanat - Sanatçılar Akımlar Resimler Mitoloji” (yazar: Umberto Arte) (424 sayfa)

“Sanatın İcadı - Bir Kültür Tarihi” (yazar: Larry Shiner) (496 sayfa)

“Sanat Hakkında Kısa Bir Kitap” (yazar: Dana Arnold) (192 sayfa)

“Uygarlığın Ayak İzleri - Sanat Dehaları” (yazar: Celil Sadık) (224 sayfa)

“Sanatın Gerekliliği” (yazar: Ernst Fischer) (264 sayfa)

“Sanat İçgüdüsü - Güzellik, Zevk ve İnsan Evrimi” (yazar: Denis Dutton) (304 sayfa)

“Sanat Neye Yarar?” (yazar: John Carey) (400 sayfa)

“Terapi Olarak Sanat” (yazarlar: Alain de Botton & John Armstrong) (240 sayfa)

“Sanatın Gücü” (yazar: Christoph Menke) (196 sayfa)

“Sanat ve Arzu” (yazar: Ulus Baker) (255 sayfa)

“Sanat - Sanatın Gizli Dili” (yazar: Sarah Carr-Gomm) (256 sayfa)

1 Beğeni

Modern (çağdaş) sanatla ilgili 8 kitap:

“Modern Sanat” (yazar: Özkan Eroğlu) (424 sayfa)

“Modern Sanat” (yazar: Nilüfer Öndin) (293 sayfa)

“Modern Sanat” (yazar: Amy Dempsey) (176 sayfa)

“Pardon Neye Bakmıştınız? - Modern Sanatın 150 Yıllık Şaşırtıcı, Sarsıcı, Kimi Zaman da Tuhaf Hikayesi” (yazar: Will Gompertz) (360 sayfa)

“Bunu Ben de Yaparım! - Modern Sanat Kullanma Kılavuzu” (yazarlar: Christian Saehrendt & Steen T. Kittl) (208 sayfa)

“Çağdaş Sanat Nasıl Okunur? - 21. Yüzyıl Sanatını Yaşamak” (yazar: Michael Wilson) (400 sayfa)

“Neden Bu Sanat? - Çağdaş Sanatta Estetik ve Eleştiri” (yazar: Terry Barrett) (388 sayfa)

“Çağdaş Sanat Nedir? - Modernlik Sonrasında Sanat” (editörler: Ali Artun & Nursu Örge) (151 sayfa)

1 Beğeni

Umberto Eco’nun “Güzelliğin Tarihi” ve “Çirkinliğin Tarihi” isimli 2 kitabı bulunmakta. Esas olarak “estetiğin tarihini” ele alıyor ama sanat tarihiyle ve sanat eserleriyle de ilişki kuruyor.

Sanata ilgi duyanlar, Umberto Eco’nun bu 2 kitabını da okumak isteyebilirler belki.

1 Beğeni

Taslakta kalmış, yollamayı unutmuşum.

Paylaşım için teşekkürler.

Susie Hodge zaten en çok kitabı basılan yazar bizde herhalde. Sanatın Kısa Öyküsü’nün “Modern” başlıklı ikinci kitabı da var.

Sanatın Tüm Öyküsü, Alfa’nın 400 TL’lere çıkardığı Hugh Honour’un Dünya Sanat Tarihi’ne göre çok daha uygun. PDF olarak incelemek adına bu ikinci kitap ile Adnan Turani’nin ve Gombrich’in kitapları bulunabiliyor.

Celil Sadık’ın ilk kitabını aldım ama seminerlerde ve twitter’da bolca üzerinde konuştuğu Van Goghlar, ÖnRaffaellocular (özellikle son kitap Mitoloji için ümitliydim) kitaplarda yer bulmuyor tanıtım videosundan anladığım kadarıyla. Uygarlığın Ayak İzleri - YouTube

Umberto Arte kitapları üslup ve gramer açısından çok eleştirilmiş ancak çok pahalı oldukları için alıp inceleme fırsatı bulamadım. (1001kitap yorumlarından birinde “çevirmenden mi kaynaklı” gibi bir soru vardı, o kadar parayı verip de yazarın kim olduğunu araştırmamak büyük gaflet)

Nilüfer Öndin kitaplarının Amazon stoklarına girmesini ve onları almak için yeni bir kampanya çıkmasını bekliyorum.

Benim bu ara ufak ufak paralarla aldıklarım:

Uygarlığın Ayak İzleri: Rönesans’tan Barok Dönem’e Sanat Dehaları (Celil Sadık)

Gerçekten Bilmeniz Gereken 50 Sanat Fikri (Susie Hodge)

Sanatı Büyük Yapan Nedir (Andy Pankhurst)

Sanatın Kısa Öyküsü (Susie Hodge)

Modern Sanatın Kısa Öyküsü (Susie Hodge)

Sanat Kitabı - 500 Sanatçı 500 Sanat Eseri (Adam Butler/Phaidon Art Book)

Ünlü Resimler (Rosie Dickins)

Ünlü Resimler: 30 Farklı Kart (Sarah Courtault)

Ünlü Ressamlar : Hayatları ve Eserleri (Sadun Altuna)

Sanatçı Burada Ne Anlatmak İstemiş? (Duygu Dalgakıran)

Van Gogh’un Sihirli Dünyası (Maria J. Jorda)

Dali (Remzi/Taschen)

Sanatın Tüm Öyküsü (Stephen Farthing)

Kampanyadan İş Bankası Ressamlar serisini de Goya dışında topladım. Amazon stoklarına halen girmedi bu kitap.

Sonrakilere ek olarak,

Umberto Eco’nun kitaplar da karaborsa olmuş. PDF olarak yine bulunabiliyorlar.

NESA Basın Yayın. Ressamlar - Türk ve Dünya Ressamları şuna dair ise hiçbir yerde yorum yok.

1 Beğeni

Ben de size teşekkür ederim, yeni kitap isimleri eklemişsiniz…

Resim sanatıyla ilgili 2 kitap önerebilirim:

1.“Ölmeden Önce Görmeniz Gereken 1001 Resim” (genel editör: Stephen Farthing / editör: Erkan Doğanay) (Caretta Yayınları) (960 sayfa)

2.“1000 Muhteşem Resim” (çeviren: Nurettin Elhüseyni) (Yapı Kredi Yayınları) (543 sayfa)

Birinci kitapta, her resmin altına bilgi ve yorum eklenmiş, ki kitabı farklı kılan da o… İkinci kitapta, resimlerle ilgili yorum yok… Kitapların baskı kalitesi iyi…

@Sahafkolik

İnternette, 560 sayfalık “Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi” isimli bir kitaba rastladım.

Tanıtım yazısında, “Yerli sanatçılar üzerine ansiklopedik bilgiler vermek, hayatta olan ve olmayan sanatçılarla ilgili referans bilgileri toparlamak amacıyla bu kitabı hazırladık” diyor.

Kitabın yazarı, Kaya Özsezgin imiş…

Belki sizin ilginizi çekebilir bu kitap… Linki şu:

https://www.dr.com.tr/Kitap/Gorsel-Sanatcilar-Ansiklopedisi/Kaya-Ozsezgin/Sanat-Tasarim/Sanatcilar/urunno=0000000353237

1 Beğeni

@ktekil görsellerini arattım, NESA’nın bahsettiğim kitabına benziyor. O da şöyleydi:

Üçte bir gibi yüksek bir oranda yerli ressam görünüyor burada da.

Henüz ülkemizde John William Waterhouse, Edmund Blair Leighton gibi eserleri bilinip isimleri telaffuz edilmeyen ressamlara dair kitaplar maalesef yok, keşke hepsi olsa da üstüne bunları alsak. Fiyatlar çok pahalı, maalesef seçici olmak gerek.

İş Bankası da 20 kitaplık serinin 15’i için anlaşmış. Talep gelirse basacaklarmış The Master Painters of the Dutch Golden Age, Bruegels (baba-oğul), Holbein, Rubens ve Sargent’i. Keşke gelse.

1 Beğeni