Sayı #118: "Deniz Kızı Öyküleri"

Evet 2019 sayın siz onu

Açıklandığı günden beri Sağır Sultan teması için bir öykü hayal etmeye çalışıyorum ama kafamın içi bomboş. Henüz ufak bir kıvılcım dahi hissedemedim.

Deniz Kızı teması da kulağa masalsı veya fantastik geldiği ve bu alanlarda yazmadığım için pas geçtiğim bir tema olmuştu, halbuki kırk küsür öyküyle epey verimli bir ay oldu.

Benim aklıma hiçbir şey gelmezken gelecek ay yine çok başarılı öyküler okursam hem üzülüp hem sevineceğim.

2 Beğeni

Son günlerde bu temayı o kadar düşündüm ki, bugün bindiğim taksinin şoförü sağır çıktı. Acaba onu mu yazsam diye aklımdan geçmedi değil. Umarım ilham perileri ya da onlar her neyse istediğiniz gibi bir öykü kaleme almanıza yardımcı olur :slight_smile:

2 Beğeni

Ben belirlemiştim ama kadın kahramanım çok güçsüz duruyor kafamda. Daha güçlü betimlesem istediğim hikaye evrilemiyor. O yüzden hala yazmaya başlayamadım. Bence çok kolay bir tema değil. Biraz daha düşünün, olacaktır muhakkak✌️

2 Beğeni

119’uncu sayıya yazarken öyle zorlandım, temayı öyle beğenmedim ki, 4000 kelimelik bir öykü yazdım ama gönderip göndermemekte kararsızım. Yazması tam iki hafta sürdü, düzenlemesi de 18’ine kadar sürecek gibi. Yani öykü neredeyse bir ayımı almış olacak. Keşke bu ay ara verseydim diyorum şimdi… :sob:

3 Beğeni

Altına imza atmak istemeyeceğim bir öykü çıkıyor. Yollayıp yollamamayı düşünüyorum bende😬 Sultan kelimesi negatife çekti.
Hepimiz aynı durumdaysak sıkıntı yok bence🙈

3 Beğeni

Bir tane yazdım, olmadı. İkincisini yazdım, olmadı. Sanırım bu ayı pas geçeceğim.

Diğer yazarlar ne hayal etmişler, gerçekten merak ediyorum.

3 Beğeni

2000 kelime bi yazdım. Komple sildim. Sonra tekrar 4000 yazdım. Son kısımdan 1000 kelime sildim. Sonra tekrar 1000 yazdım. Çok da uğraştım ama bilmiyorum. Memleketin hali, kişisel durumlar felan bu ay ben çok zorlandım. Ama çok kişi zorlandığına göre temayla alakalıdır belki.

2 Beğeni

Ben hâlâ sıfırım. Acaba yazamayanlar olarak ortak noktamız, temanın hakkını vermek için çok uğraşıyor olmamız mı? Basit düşünebilsek belki çok daha farklı şeyler çıkardı ortaya. Ya da en azından benim durumumda, en azından bir şeyler çıkardı :sweat_smile:

"Biz Hep Şato’da Yaşadık"ı okuduktan sonra Shirley Jackson’ın bu temayla efsane bir öykü yazabileceğini fark ettim. Okuyanlar ne demek istediğimi anlayacaktır :slight_smile: Demek ki zor olsa da yazılabilecek bir şeyler var, ama içime sinen hiçbir şey kafamdan geçmeye tenezzül etmiyor.

4 Beğeni

Bence bu ayın teması kötü. :sweat_smile:
Şaka bir yana neden bu kadar zorlandım bir fikrim yok. O yüzden çırpınıp duruyorum zaten. Gönderirsem, üstünde sohbet eder, çözmeye çalışırız umarım. :+1: Böyle oturup çok fazla kafa patlatmaktansa yazmaya bir an önce başlamak istedim. Eğer o gün başlamasam ben de şimdi sıfırdım.

3 Beğeni

Ben yazıp göndermeme rağmen hala sırf temaya dokunmak için eklediğim bölümler olduğunu düşünmeden edemiyorum. Bir deneme yaptım, bakalım sonu ne olacak :blush:

2 Beğeni

Belki bir fikir verir diye google’a sağır sultan yazmıştım, Seda Sayan’ın şarkısı çıktı. Bu durum zaten zorlanan kafamı iyice boşaltmış olabilir :no_mouth:

2 Beğeni

İtiraf ediyorum bunu ben de yaptım :slight_smile:

2 Beğeni

Tebrik ederim, merak ettim yazdıklarınızı. İlk sizin öykünüzü okuyacağım, attım hafızaya :slightly_smiling_face: Aslında bu ay da okuyacaktım ama kendime yorum almayan öyküleri yorumlama misyonu edindiğim ve siz de epey yorum aldığınız için sizi bu aya paslamıştım. İlk yorumu kaparsam misyonum da bozulmamış olur :sweat_smile:

3 Beğeni

:upside_down_face: eyvah! Yorumlarınızı okuduğum kadarıyla beni zor bir süreç bekliyor :blush:
Yorum almamış yazıları okuma misyonunu destekliyorum ve ben de katılıyorum.

2 Beğeni

Ben bu ay sağırlaşıp otorite kaybeden sultanı yazdım ama yollar mıyım bilmiyorum. Olayları çok hızlı ve hikaye çok kısa.

3 Beğeni

Aslında böyle ifade edince yaptığım şeyin o kadar da doğru olmadığını fark ettim. Yazdığım yorumların yarısına hiçbir şekilde cevap gelmiyor, öneri ve analizlerimin bir değeri olmuyor yani. Ve ben o arada, yani fazla yorum alanları okumuyorken çok iyi öyküler kaçırıyor da olabilirim.

Bu ay @ulu.kasvet ve siz dahil, yorumlamadığım birkaç popüler yazarı yorumlamaya karar verdim. Yorum almayanlara da devam edeceğim ama kendimi sadece bununla kısıtlamayacağım. Çünkü yazarlık işini gerçekten ciddiye alanların yoruma daha çok ihtiyacı var, onlar da kendilerini az çok belli ediyor zaten.

Buradan sanki herkes benim yorumuma muhtaç diye düşünüyormuşum gibi algılanmasın sakın :sweat_smile: Nihayetinde ben de yorum alıp kendini geliştirmeye çalışan biriyim.

Bu gidişle yazarlığı bırakıp yorumculuğa geçeceğim, o da ayrı bir mesele.

3 Beğeni

Yorumlarınızın değeri olmadığını düşünmüyorum. Bunlara yanıt almamanız, yaptığınız yorumların geliştirici niteliği olmadığı anlamını taşımaz. Ben burada çok yeniyim. Ve popüler yazarlar arasında bana değinmeniz bile şaşırtıcı. Bunun için ayrıca mutlu ve stres oldum :slight_smile: Kaygı gütmeden okumak ve yazmak en güzeli. Ayrıca yaptığınız yorumların/yapılan yorumların sadece yazan değil, diğer okuyanlar tarafından da okunduğunu unutmayın :slight_smile:

Mesela hala rockçı gençlerin yemek tarifi aldıklarına şaşırdığınız yorumu hatırlıyorum. Hatta buna karşı çıkmak bile istemiştim :slight_smile:

Bence ne yapıyorsanız yapmaya devam edin.

1 Beğeni

Sağır Sultan ile Türkiye gündemi üzerine müthiş bir hiciv yazılabilir. Ben o yetkinlikte görmüyorum kendimi, zaten yetiştiremem de.

2 Beğeni

Şu anda okumakta olduğum, Samipaşazade Sezai’ye ait “Küçük Şeyler” kitabındaki sıradan bir cümleden yola çıkarak sanırım güzel bir öykü konusu buldum. Umarım temanın dışına fazla çıkmıyorumdur.

Oh be, rahatladım :slight_smile:

1 Beğeni